Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Na czym polega farmakologiczne i chirurgiczne leczenie otyłości? Dieta to nie wszystko
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 18.05.2023 10:32

Na czym polega farmakologiczne i chirurgiczne leczenie otyłości? Dieta to nie wszystko

otyła osoba
canva

Ruch i dieta nie zawsze wystarczą, by wyleczyć otyłość. Mimo iż są nieodzowne, to ich zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie. Gdy wartość BMI jest niepokojąco wysoka, wtedy konieczne bywa leczenie otyłości za pomocą zabiegów chirurgicznych i farmakologii. Na czym polegają te metody? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetologiem dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly.

Farmakologiczne leczenie otyłości

Farmakologiczne leczenie otyłości jest konieczne, gdy dieta, aktywność fizyczna i wsparcie psychologiczne nie wystarczają, by zredukować wagę ciała. „Do zmiany stylu życia możemy włączyć leczenie farmakologiczne, a przy skrajnej otyłości leczenie zabiegowe”. – powiedział specjalistka od chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są preparaty wspierające leczenie otyłości. Są to np. leki oparte na chlorowodorku i na liraglutydzie, które zwiększają uczucie sytości i osłabiają odczuwanie głodu. Nie są to jednak „magiczne” pigułki powodujące natychmiastową utratę zbędnych kilogramów.

W leczeniu otyłości stosuje się też leki z grupy SSRI. Ich zadaniem jest poprawa samopoczucia pacjentów, którzy często zajadają stres.

„Stosuję leki z tzw. grupy SSRI, czyli leków, które podnoszą poziom serotoniny, tak zwanego hormonu szczęścia. Przy jego braku, najczęściej dochodzi do spożycia pewnych produktów bogatych w tryptofan”. – powiedział specjalistka od chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

Projekt bez nazwy (24).png

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy Chcesz, żeby wirusy cię omijały? Schudnij!

Chirurgiczne leczenie otyłości

Dział chirurgii zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości to bariatria. Do operacji bariatrycznej kwalifikują się osoby, które nie mogą wyleczyć się z otyłości, pomimo współpracy z dietetykiem i fizjoterapeutą. Przeciwwskazaniami do zabiegów tego rodzaju są:

 • aktywna choroba wrzodowa,
 • niewydolność  krążeniowo-oddechowa,
 • zaburzenia  krzepnięcia,
 • niedawno  przebyty zawał serca.

Efekt operacji bariatrycznej to duży spadek masy ciała.   „Stosowane są takie metody jak wprowadzenie balonu do żołądka lub chirurgiczne zmniejszenie żołądka. Pacjenci ze skrajną otyłością po operacji potrafią chudnąć po 20, 30, a nawet 50 nadmiarowych kilogramów. Często dochodzi także do całkowitego cofnięcia się rozpoznanej u nich wcześniej cukrzycy”. – powiedziała specjalistka od chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

Chirurgiczne metody leczenia otyłości to m.in.:

 • bypass żołądka,
 • mini bypass żołądka,
 • balon żołądkowy,
 • opaski żołądkowe.
   

Otyłość wymaga kompleksowego leczenia

Otyłość jest chorobą metaboliczną i nie ustępuje samoistnie. Leczenie jej jest konieczne, by dana osoba wróciła do zdrowia. Sposób postępowania zależy od konkretnego przypadku, lecz przebiega wg. następującego schematu:

 • zmiana sposobu  żywienia,
 • zwiększenie  aktywności fizycznej,
 • wprowadzenie  leczenia farmakologicznego,
 • zastosowanie  leczenia chirurgicznego ( w przypadku otyłości olbrzymiej). 

Leczenie otyłości wymaga wdrożenia wielu metod i wielokierunkowego podejścia. Kluczowe jest rozpoznanie głównej przyczyny choroby.

„Najważniejsze jest to, aby rozpoznać, co było pierwszym czynnikiem sprzyjającym gromadzeniu się nadmiernej tkanki tłuszczowej i odnaleźć odpowiednią metodę terapii. Nie ma pojedynczego, dobrego sposobu ani leku”.– powiedział specjalistka od chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

Osoby leczone z otyłości farmakologicznie i z zastosowaniem leczenia chirurgicznego muszą stosować się do podobnych zasad co osoby z nadwagą. Niezbędne jest stosowanie zbilansowanej diety i regularna aktywność fizyczna (co najmniej 4-5 razy w tygodniu)

„ Nie muszą być to wizyty na siłowni, ale np. szybki chód, nordic walking czy jazda na rowerze. Trzeba również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu”. – powiedział specjalistka od chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.  

Polecane