Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Naturalne preparaty na kleszcze i komary – czy rzeczywiście działają?
Fot. Pixabay/Catkin

Naturalne preparaty na kleszcze i komary – czy rzeczywiście działają?

25 czerwca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Kleszcze roznoszą groźne choroby, dlatego powinniśmy się przed nimi zabezpieczać. Kiedy wybieramy się na wycieczkę do lasu, warto mieć ze sobą odpowiednie środki, które skutecznie odstraszają te owady.

Na rynku istnieje wiele preparatów przeciwko kleszczom, ale nie każdy chce, lub może, spryskiwać skórę mocnymi, chemicznymi substancjami. Na szczęście mamy tu duży wybór. Na kleszcze działają także środki naturalne, a nawet takie, które zrobimy sami.

Kleszcze nie lubią pewnych substancji

Kleszcze , choć tak malutkie, że czasem nawet trudno je dostrzec, mogą być niezwykle niebezpieczne. Te pajęczaki są roznosicielami groźnych chorób, m.in. kleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy. O ile na tę pierwszą chorobę mamy najskuteczniejszą możliwą ochronę, czyli szczepionkę , to już na tę drugą – nie.

W przypadku zabezpieczenia się przed boreliozą liczyć musimy tylko na siebie. Na rynku są dostępne różne spraye odstraszające kleszcze. Za najskuteczniejsze uchodzą te, w których składzie znajduje się substancja o nazwie DEET, czyli N,N-dietylo-m-toluamid. Jej działanie polega na zaburzeniu węchu owadów. Kiedy naszą odzież lub skórę pokrywa DEET, kleszcze nie są w stanie odebrać i zakodować zapachu ludzkiego potu.

Równie skuteczną, nowocześniejszą substancją, odstraszającą nie tylko kleszcze, ale także komary i meszki, jest z kolei ikarydyna. Działa podobnie jak DEET, a przy tym wywołuje o wiele mniej podrażnień i reakcji alergicznych – bo o tym należy wspomnieć, omawiając te środki na kleszcze. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją też inne substancje, których kleszcze nie lubią, naturalne i (wyłączając alergików) bezpieczne dla naszego zdrowia.

Fot. Pixabay/ Erik_Karits
Po tym poznasz, że zaczyna się paradontoza. To pierwszy objaw choroby
Czy czarne jagody wyleczą biegunkę? W tej formie mogą pomóc

Naturalne sposoby na kleszcze

Istnieją także preparaty na kleszcze , które w swoim składzie zawierają naturalne substancje. W drogeriach oraz aptekach kupić możemy spraye z olejkami z:

  • eukaliptusa cytrynowego – według CDC (Centers for Disease Control and Prevention) jest to skuteczna ochrona przed komarami, wykazuje także działanie na kleszcze,
  • lawendy lekarskiej,
  • rozmarynu,
  • drzewa herbacianego,
  • geranium.

Jak można sobie wyobrazić, te środki na kleszcze, poza tym, że odstraszają owady, to również bardzo ładnie pachną, a ich wdychanie nie jest szkodliwe dla zdrowia. By ochronić się przed tymi groźnymi pajęczakami, można także natrzeć skórę olejkami eterycznymi z wyżej wymienionych roślin.

Jak zrobić naturalny preparat na kleszcze?

Spray przeciwko kleszczom można wykonać samodzielnie. W tym celu wystarczy zaparzyć ziele tymianku, rozmarynu, lawendy, lub innych nielubianych przez kleszcze ziół, w niewielkie ilości wody, by uzyskać mocniejsze stężenie, a po przestygnięciu dodać sok z wyciśniętej cytryny i przelać do atomizera.

Naturalnymi wrogami kleszczy są natomiast mrówki, nie lubią wydzielanego przez nie kwasu mrówkowego. Spray na kleszcze można zrobić na bazie spirytusu mrówczanego (do kupienia w aptekach). Należy go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1 i przelać do buteleczki z atomizerem. Takim sprayem należy popsikać odzież przed wyjściem do lasu, lepiej jednak unikać kontaktu bezpośrednio ze skórą, bo kwas mrówkowy może spowodować uczulenie.

Inne sposoby zabezpieczania się przed kleszczami

W sklepach znajdziemy całą gamę preparatów oraz urządzeń służących do odstraszania kleszczy. Warte uwagi są na pewno bransoletki nasączane substancjami nielubianymi przez te owady – zarówno syntetycznymi, jak i naturalnymi. Można je nosić na kostkach lub nadgarstkach.

Ostatnio coraz bardziej popularne są natomiast urządzenia emitujące ultradźwięki – są to częstotliwości, których my nie rejestrujemy, są więc dla nas neutralne i bezpieczne. Natomiast kwestia, czy na pewno odstraszają kleszcze, nie została jeszcze do końca zbadana.

Jedno jest pewne. Przed kleszczami chronić się trzeba. Bywa jednak tak, że pomimo zastosowania licznych środków, i tak któryś owad zdoła dotrzeć do naszej skóry. Co wtedy? Nie należy wpadać w panikę, ale jak najszybciej go usunąć. Podkreślić tu należy, że nie każdy kleszcze przenosi choroby, a żeby faktycznie zaraził, musi przebywać w skórze minimum 12 godzin.

Zobacz także:

Czym jest suche utonięcie? Lekarz tłumaczy

Kleszcze najbardziej lubią tę konkretną grupę krwi. Naukowcy nie mają wątpliwości

Sinice są niebezpieczne nie tylko podczas kąpieli. Uważać trzeba nawet na spacery

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów i rencistów. Musisz spełnić jeden warunek
Dodatek do emerytury od ZUS. 324 zł dla seniorów bez składania wniosków
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko