Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Kleszcze najbardziej lubią tę konkretną grupę krwi. Naukowcy nie mają wątpliwości
Marta Uler
Marta Uler 20.06.2024 10:06

Kleszcze najbardziej lubią tę konkretną grupę krwi. Naukowcy nie mają wątpliwości

kleszcz
Fot. Pixabay/Erik_Karits

Podczas spacerów w lesie czy nawet w parku, dokładamy wszelkich starań, by ochronić się przed kleszczami. Stosujemy różne środki przeciwko owadom, zasłaniamy ciało, bo wiemy, że nasz zapach je przyciąga.

Naukowcy odkryli, co jeszcze działa na te pajęczaki niczym magnes: konkretna grupa krwi. Okazuje się, że osoby, które mają grupę A, są najbardziej smakowitymi kąskami dla kleszczy.

Kleszcze – co przyciąga do nas te owady?

Kleszcze są bardzo niebezpieczne. Na szczęście nie wszystkie są nosicielami groźnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, jednak zawsze istnieje ryzyko, że trafimy właśnie na tego zakażonego. Są to groźne choroby, z którymi nie ma żartów.

Od kleszczowego zapalenia mózgu chroni nasz szczepionka, ale przeciwko boreliozie, póki co, nie ma tak skutecznej ochrony. Trzeba więc robić wszystko, by kleszcza nie "złapać”. Wybierając się do lasu, parku, czy na spacer wśród pól i łąk, najlepiej jest popsikać się repelentem. 

Kleszcze przyciąga także zapach naszej skóry, potu. Dlatego dobrze jest mieć na sobie ubranie z długimi rękawami i nogawkami, by zasłonić ciało i utrudnić kleszczom do niego dostęp. Naukowcy odkryli, co jeszcze przyciąga kleszcze – to konkretna grupa krwi. 

Na te badania wystawi ci skierowanie lekarz rodzinny. Lista jest rozległa Ta choroba niszczy wątrobę. Łatwo przywieźć ją z wakacji

Kleszcze lubią grupę A

Przeprowadzono badania nad preferencjami kleszczy wobec poszczególnych grup krwi. Pracowali nad tym naukowcy z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Przebadano 100 kleszczy zebranych na przedmieściach czeskiej Rudy. Wyniki badań opublikowano w Annals of Agricultural and Environmental Medicine, już kilka lat temu.

Badanie to wykonano metodą in vitro, co oznacza, że kleszczom wystawiono próbki wszystkich grup krwi w laboratorium – nie kąsały ochotników! Wniosek czeskich badaczy jest jeden. Kleszcze najbardziej lubią krew grupy A – 36 proc. przypadków. 

Na drugim miejscu znalazły się grupy 0 i AB. Natomiast najrzadziej wybieraną przez kleszcze grupą krwi jest B – 15 proc. kleszczy podeszło do tych próbek.

W Polsce najwięcej osób ma krew grupy A

Najbardziej popularną grupą krwi w Polsce jest właśnie A. Osoby z tą grupą powinny szczególnie uważać podczas leśnych wycieczek, ale nie zwalnia to z obowiązku czujności pozostałych. Ponadto wiele ludzi w ogóle nie wie, jaką ma grupę krwi, tym bardziej. Stosujmy więc możliwie jak najwięcej środków ochronnych, to istotne dla naszego zdrowia.

Poza repelentami i odpowiedni ubraniem warto także zainteresować się urządzeniami wysyłającymi ultradźwięki – one także odstraszają kleszcze. A najważniejsze, to dobrze obejrzeć ciało po spacerze. Jeśli nawet znajdziemy wkłutego kleszcza, gdy szybko się go wyjmiemy, ryzyko zarażenia chorobą odkleszczową jest niewielkie. Kleszcze potrzebują ok. 12-24 godzin, by nas zarazić.

Zobacz także:

Prawdziwa plaga kleszczy. Wiadomo, gdzie jest ich najwięcej

Jak pogoda wpływa na samopoczucie? Te witaminy mogą skutecznie pomóc w walce z dolegliwościami

To pierwsze objawy raka krtani. Nie bagatelizuj ich