Nie żyje 19-letnia gwiazda internetu. Lekarze oceniali ją na 152 lata
W środę 19 grudnia zmarła znana tiktokerka z RPA. Miała zaledwie 19 lat, ale jej wiek biologiczny określano na 152 lata. Winna jest niezwykle rzadka choroba genetyczna. Na swoim TikToku dziewczyna działała na rzecz zwiększania świadomości o progerii.
Beandri Booysen – 19-latka, która zmarła ze starości
Beandri Booysen, pochodząca z Republiki Południowej Afryki gwiazda TikToka, zmarła po latach heroicznych zmagań z progerią, rzadką chorobą genetyczną powodującą przedwczesne starzenie się. Jej matka, Bea Booysen, potwierdziła tę wiadomość.
– Z głębokim żalem informujemy o śmierci Beandri, jednej z najbardziej kochanych i inspirujących młodych kobiet w RPA – napisała na Facebooku.
W ostatnim czasie Booysen przeszła operację na otwartym sercu . Mimo złego stanu zdrowia miała nadzieję spędzić Święta Bożego Narodzenia z rodziną. Nastolatka cierpiała również na osteoporozę i zwężenie aorty, które utrudnia a przepływ krwi z serca.
Inspirująca historia Beandri
Pomimo diagnozy progerii i niekorzystnych prognoz, według których miała przeżyć zaledwie 14 lat, Beandri nie poddawała się do końca. Nie tylko żyła pełnią życia , ale odważnie pokonywała wyzwania, które stawiała przed nią choroba. Swoimi zmaganiami i radościami dzieliła się ze światem za pośrednictwem mediów społecznościowych. Szybko stała się lubianą gwiazdą TikToka, gdzie miała ponad 278 000 obserwujących . Jej filmy emanowały pogodą ducha i nadzieją, a postawa dziewczyny dla wielu osób była inspiracją.
Jako ostatnia osoba w RPA zmagająca się z progerią, Beandri Booysen stała się symbolem świadomości na temat choroby oraz problemów osób ze specjalnymi potrzebami . Jej wyjątkowy optymizm był zaraźliwy, a historia poruszyła serca fanów na całym świecie.
Czym jest progeria?
Progeria Hutchinsona-Gilforda (HGPS) to rzadka choroba genetyczna związana z procesem przedwczesnego starzenia się , która powoduje śmierć we wczesnych latach nastoletnich z powodu dysfunkcji układu sercowo-naczyniowego.
Dzieci z progerią zazwyczaj wyglądają zdrowo po urodzeniu, ale zaczynają wykazywać oznaki szybkiego starzenia się w ciągu pierwszych dwóch lat życia . Objawy obejmują opóźnienie wzrostu, utratę tkanki tłuszczowej i włosów, starzejącą się skórę, sztywność stawów i powikłania sercowo-naczyniowe . Rozwój intelektualny zwykle pozostaje prawidłowy.
Średnia długość życia osób z HGPS wynosi około 14-15 lat, a większość pacjentów umiera z powodu chorób serca lub udaru mózgu . Ostatnie postępy w badaniach doprowadziły do opracowania metod, które mogą łagodzić objawy choroby i potencjalnie wydłużać życie. Według Cleveland Clinic obiecujący w spowalnianiu postępu choroby jest lonafarnib. Wciąż jednak nie opracowano w stu procentach skutecznego leku na progerię . Badania koncentrują się na zrozumieniu mechanizmów leżących u podstaw choroby i opracowaniu sposobów na poprawę jakości i wydłużenie życia osób z HGPS.
Czytaj także:
Nie żyje 28-letni Sammy Basso. Był najdłużej żyjącą osobą z progerią
Millenialsi spędzają ponad 60 godzin tygodniowo bez ruchu. Starzeją się w tempie błyskawicznym
Kardiolog radzi: dla dobra serca zwróć uwagę na te 5 nawyków