Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Niealkoholowe stłuszczenie wątroby u dzieci - co je powoduje?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.06.2023 13:01

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby u dzieci - co je powoduje?

dziecko z nadwagą
canva

Nierzadko pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl gdy słyszymy o stłuszczeniu wątroby, jest choroba alkoholowa. Jednak na stłuszczenie wątroby narażone są wszystkie osoby otyłe i z nadwagą – również dzieci. Jakie są objawy niealkoholowego stłuszczenia wątroby u dzieci? Jakie powoduje objawy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, dietetykiem klinicznym Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby u dzieci – coraz powszechniejszy problem

Stłuszczenie wątroby jeszcze do niedawna kojarzyło się przede wszystkim z alkoholizmem. Dzięki nowym metodom diagnostycznym jak np. USG wątroby, okazało się, że choroba ta może wystąpić również u abstynentów, w tym także i dzieci.

Coraz częściej trafiają do nas dzieci z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, które w przypadku braku leczenia za kilka lat rozwinie się w niealkoholowe zapalenie wątroby, a finalnie za 20 lat może dojść do rozwoju raka i marskości wątroby. Osobiście znam takie historie, ponieważ do naszej poradni przychodzą dzieci już z podwyższonymi, czasem kilkukrotnie enzymami wątrobowych”. - powiedział specjalista, dietetyk kliniczny Izabela Sobolewska z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to choroba, której objawem jest pojawienie się tłuszczu w komórkach wątroby. Jak do tego dochodzi? Jedna z szerzej akceptowanych teorii dotyczących patogenezy choroby to tzw. teoria wielu uderzeń – wg niej czynnikiem, który jako pierwszy przyczynia się do powstania choroby ,jest niezdrowy tryb życia, czyli dieta wysoko kaloryczna i zbyt mała aktywność fizyczna.

Czynnikami ryzyka są również zaburzenia gospodarki lipidowej:

Mamy także pacjentów z niedoczynnością tarczycy, wynikającą z nadmiaru tkanki tłuszczowej. Coraz częściej obserwujemy dzieci z zaburzeniami gospodarki lipidowej, które za 10 – 15 lat będą miały poważne konsekwencje. Trafiają do nas dzieci z wysokimi stężeniami trójglicerydów sięgające poziomu 900 mg/dl, przy czym norma dla osoby dorosłej to 150 mg/dl” - powiedział specjalista, dietetyk kliniczny Izabela Sobolewska z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa.

Projekt bez nazwy (33).png

Otyłość to nie problem jednostki a społeczeństwa. W Polsce szczególnie bolesny Polacy tyją na potęgę! Do jakich chorób prowadzi otyłość i dlaczego jest groźna dla zdrowia i życia?

Objawy choroby są niespecyficzne

Stłuszczenie wątroby, zarówno spowodowane spożywaniem alkoholu, jak i niealkoholowe, może przebiegać bezobjawowo. Niekiedy jednak dziecko, jak i osoba dorosła w tym stanie, może odczuwać:

  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • złe samopoczucie,
  • powiększenie wątroby,
  • problemy ze snem,
  • uczucie pełności w brzuchu.

Niezdrowy tryb życia i niewłaściwa dieta – główne przyczyny niealkoholowego stłuszczenia wątroby u dzieci

Najczęściej chorują na nią dzieci otyłe i z nadwagą. Niekiedy współistnieje z insulinoodpornością. Częstość występowania niealkoholowego stłuszczenia wątroby u dzieci wynosi ok. od 3% do 10%. Oprócz nadwagi i otyłości przyczyną stłuszczenia wątroby są:

  • czynniki genetyczne,
  • nadużywanie leków,
  • zaburzenia hormonalne.

Przyczyny choroby zależne są także od wieku – u dzieci do 3. roku życia przyczyną może być wrodzona wada metabolizmu. Jednak większe znaczenie ma styl życia, jaki prowadzi dziecko – wielu młodych ludzi chorujących na niealkoholowe stłuszczenie wątroby nie odżywia się prawidłowo np. je zbyt dużo słodyczy i fast-foodów i spędza zbyt dużo czasu np. przed komputerem – to główne przyczyny otyłości i nadwagi, przyczyniające się do powstawania niealkoholowego stłuszczenia wątroby

„Obserwujemy druzgocący spadek poziomu aktywności, zwłaszcza po pandemii Covid-19. Obecnie mamy do czynienia z zupełną przeciwnością tego, co było 10-15 lat temu, kiedy dzieci niechętnie wracały z podwórka do domu. Teraz niechętnie z niego z wychodzą i prowadzą głównie siedzący tryb życia” - powiedział specjalista, dietetyk kliniczny Izabela Sobolewska z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa.

Tagi: Otyłość