Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Niebezpieczne majtki? Zastanów się, zanim założysz
Alina Gałka
Alina Gałka 23.01.2025 15:05

Niebezpieczne majtki? Zastanów się, zanim założysz

Niebezpieczne majtki
Fot. Pormezz/Shutterstock

Czy wiesz, że bielizna, którą nosisz, może wpływać na twoje zdrowie? Właśnie dlatego podczas wyboru odzieży najbliższej ciału nie powinniśmy się kierować wyłącznie jej wyglądem. Nie warto sugerować się też modą. Jak się okazuje, popularne ostatnio majtki menstruacyjne mogą być szkodliwe.

Zależy ci na tym, aby twoja bielizna była nie tylko ładna, ale też działała na twoją korzyść? Pamiętaj, że znaczenie ma nie tylko tkanina, ale też rozmiar, a nawet krój. Jakie majtki najbardziej przysłużą się twojemu zdrowiu, a których lepiej unikać?

Zadbaj o zdrowie intymne

To, z jakiego materiału zostały wykonane majtki, może mieć olbrzymi wpływ na twoje zdrowie intymne. Nieprzewiewna bielizna z materiałów syntetycznych, takich jak np. poliester, może ładnie wyglądać, ale sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Jeśli chcesz ustrzec się przed infekcjami intymnymi, sięgaj po przewiewne, naturalne tkaniny, np. po bawełnę. 

Kolejna ważna kwestia to rozmiar. Staraj się nie wybierać za ciasnych majtek. Zbyt obcisłe sprzyjają nie tylko infekcjom; mogą powodować podrażnienia i otarcia wrażliwej skóry w okolicach bikini. Tę wskazówkę powinny wziąć do serca zwłaszcza miłośniczki stringów. Źle dopasowana bielizna tego typu sprawia, że do miejsc intymnych dostają się bakterie z okolicy odbytu. 
 

Afera we wrocławskim pogotowiu. Ratownicy badali pacjentki ginekologicznie Poszła do ginekologa w Arabii Saudyjskiej. Tę wizytę zapamięta do końca życia

Łatwa pielęgnacja bielizny

O tym, że bieliznę należy zmieniać codziennie, nie trzeba nikomu przypominać. Natomiast warto zwrócić uwagę na inną sprawę związaną z higieną, a mianowicie – pranie. Najlepsze majtki to takie, które dobrze zniosą częste pranie i szybko schną. Właśnie dlatego, warto inwestować w majtki dobrej jakości, wykonane z bawełny lub tkanin celulozowych i bambusowych. 
Tania bielizna z materiałów syntetycznych niesie ze sobą jeszcze jedno ważne zagrożenie. Ekonomiczne barwniki i inne substancje wykorzystywane w produkcji takiej odzieży mogą powodować alergie. Dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem zawsze jest wybór ekologicznych tkanin.

Szukając bielizny, która dobrze dopasuje się do ciała pod obcisłymi ubraniami sportowymi, warto zwrócić uwagę na majtki z mikrofibry. Chociaż jest to sztuczny materiał, jest też przewiewny i szybko schnie. Dzięki temu takie majtki można szybko prać między kolejnymi treningami.

Niebezpieczne trendy w bieliźnie

Niezdrowe, a nawet niebezpieczne mody w bieliźniarstwie nie są niczym nowym. W XIX wieku kobiety używały gorsetów, które ściskano tak mocno, że czasem powodowało to deformacje żeber i problemy z oddychaniem. Również dziś noszenie bielizny modelującej może przyczyniać się do rozwoju rozmaitych dolegliwości. Obcisłe majtki spłaszczające brzuch, uda i biodra mogą uciskać nerwy i naczynia krwionośne, prowadząc do uczucia drętwienia, bólu lub obrzęków wywołanych utrudnionym krążeniem krwi i limfy.

Okazuje się, że zagrożenie może stanowić również bielizna, która z założenia ma pomagać w utrzymaniu zdrowia i higieny. Według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków modne ostatnio majtki menstruacyjne z jonami srebra o właściwościach antybakteryjnych mogą niszczyć również dobre bakterie, niezbędne do utrzymania zdrowia intymnego. Zaburzenie równowagi mikrobiologicznej to prosta droga do infekcji.

Głosy z Ameryki potwierdza nasza rodzima naukowczyni, Katarzyna Siuzdak z Polskiej Akademii Nauk. Popularyzatorka nauki na swoim profilu instagramowym pisze o tym, że bakterie Lactobacillus są bardziej podatne na działanie nanocząsteczek srebra niż te bakterie, których naprawdę staramy się pozbyć (Escherichia coli i Staphylococcus aureus). Co gorsza, brak Lactobacillus zwiększa nie tylko ryzyko infekcji intymnych, ale też późniejszych powikłań w ciąży.

Czytaj także:

Majtki menstruacyjne - hit czy kit? Czy mogą zastąpić podpaski i tampony? Zapytaliśmy eksperta

Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Substancje, którymi nasączają odzież, szkodzą płodności. Chiński gigant wstrzymał sprzedaż