Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nieplanowany wypadek na wakacjach? Co spakować do podróżnej apteczki?
Materiał Partnera
Materiał Partnera 01.08.2024 18:01

Nieplanowany wypadek na wakacjach? Co spakować do podróżnej apteczki?

Apteczka podróżna
Fot. Canva

Myśląc o wakacjach, myślimy o błogim odpoczynku, słońcu, zabawach w wodzie - ale z tyłu głowy trzeba mieć świadomość, że może dojść do drobnego urazu, zwłaszcza, jeśli wybieramy się na wakacje z dziećmi. Co zabrać ze sobą na wakacje, żeby mieć spokojną głowę, że przygotowaliśmy się na wszystko. 

Co się musi znaleźć w apteczce podróżnej?

W pierwszej kolejności pakujemy do apteczki leki stałe, czyli wszystko to, co przyjmujemy na stałe - u osób chorych przewlekle będą to leki na astmę, cukrzycę, leki kardiologiczne, sterydy i inne. Wyjazd wakacyjny powinien nas skłonić do wizyty u lekarza, który nie tylko wypisze receptę na zapas leków na wyjazd, ale też podpowie, z czym leków nie łączyć lub na co uważać. Omówienie medycznej strony wyjazdu powinno być podstawą. 

W przypadku dłuższych wyjazdów warto zapytać lekarza o receptę transgraniczną. Jest to taka recepta, która umożliwia wykupienie leku poza granicami kraju, w którym została wystawiona. Może wystawić ją każdy lekarz. Co więcej, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta można zaznaczyć, aby każda e-recepta była zarazem receptą transgraniczną. To wielkie udogodnienie dla osób, które często podróżują, a muszą przyjmować leki na stałe.

W następnej kolejności - pakujemy leki na gorączkę, biegunkę, syrop na kaszel, wodę morską do nosa, spray na katar. Warto także mieć ze sobą probiotyki, gdyż zmiana klimatu i sposobu żywienia często daje o sobie znać w postaci problemów żołądkowych. Należy mieć ze sobą także leki przeciwalergiczne. 

Nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny i leczenie. Jak sobie pomóc? Masowe zatrucie na znanym basenie w Warszawie. Poszkodowani trafili do szpitala

Dobry środek do odkażania ran

Kiedyś była woda utleniona, a dziś - preparaty do odkażania ran w aerozolu, które są wygodne w użyciu, łatwe w przechowywaniu, nie rozleją się w apteczce, a mogą zapobiec zakażeniu. Takie preparaty można stosować w przypadku drobnych urazów i otarć, np. odcisków od butów czy skaleczeń. Mając je w apteczce, powinniśmy czuć się pewniej.

Co sprawdzić wcześniej?

Jadąc na wakacje, zwłaszcza za granicę, należy mieć ze sobą ubezpieczenie podróżne i kartę EKUZ, która wydawana jest bezpłatnie przez NFZ. Jest to potwierdzenie, że za ewentualne leczenie za granicą zapłaci fundusz. Jadąc na wakacje trzeba sprawdzić, jak wygląda opieka medyczna w danym miejscu, gdzie znajduje się najbliższa przychodnia lub szpital. Pozwoli nam to spokojnie spędzać czas na urlopie, a w sytuacji awaryjnej - nie ma potrzeby już szukać w panice miejsca, do którego można się udać po pomoc. 

Pakując podróżną apteczkę należy bezwzględnie sprawdzać daty ważności leków. Może okazać się, że pakowane rok temu wyroby medyczne, nawet jeśli nie były używane, do użytku już się nie nadają, ponieważ skończyła im się data przydatności. 

Co jeszcze zabrać na wakacje?

  • krem z dużym filtrem SPF;
  • krem na oparzenia słoneczne;
  • bandaż;
  • repelenty na komary.

Jadąc na wakacje do tropikalnych krajów należy dużo wcześniej wykonać odpowiednie szczepienia ochronne, które pomogą nam uniknąć zachorowań częstych dla danego regionu. 

Zobacz też:

Nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny i leczenie. Jak sobie pomóc?

Ta kawa zawiera rakotwórcze substancje. Jest najgorsza, a pijemy ją litrami

Co roku z powodu tego raka umiera 1600 Polek. Obiecany lek nie pomaga