Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Uważaj, jeśli masz jedną z tych chorób. Kardiolodzy: zachoruje co trzeci pacjent
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.10.2023 15:44

Uważaj, jeśli masz jedną z tych chorób. Kardiolodzy: zachoruje co trzeci pacjent

ból serca
canva

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zdefiniowało nową chorobę – to zespół CKM. Okazuje się, że potencjalnym chorym jest nawet co trzecia dorosła osoba. CKM, czyli zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny znacznie zwiększa ryzyko zgonu spowodowanych chorobami układu krążenia. Jak rozwija się choroba? Jak ją leczyć? 

Czym jest CKM?

CKM ( ang. cardiovascular-kidney-metabolic syndrome) zdefiniowali eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest to zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Poszczególne człony w nazwie wskazują na związek z chorobami układu sercowo-naczyniowego, chorobami nerek, otyłością i cukrzycą – CKM jest to ich połączenie. W świecie medycznym pojęcie to jest całkowicie nowe. Naukowcy wprowadzili je, by zwrócić uwagę na zależności pomiędzy wspomnianymi chorobami. Jednostki te nierzadko łączą się i tworzą złożony problem, wymagający specjalnego sposobu leczenia. 

Wg. naukowców co trzeci Amerykanin może zachorować na CKM. Jednak choroby kardiologiczne stanowią poważne zagrożenie również dla Polaków. Co trzeci Polak ma nadciśnienie. Nadwagę ma ponad połowa polskich mężczyzn i 46% kobiet. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-19T131953.228.png

Cukrzyca skraca życie. Ratunkiem nowe leki i zmiana trybu życia A może zmienisz szczoteczkę do zębów? Walcz z próchnicą

Jak rozwija się CKM?

Eksperci z AHA wyróżnili 4 etapy rozwoju schorzenia. Podkreślają, że CKM zaczyna się już we wczesnym etapie dorosłości, lecz przebiega wówczas często bezobjawowo. Bez regularnego wykonywania badań przesiewowych i profilaktycznych wykrycie choroby będzie niemożliwe. 

  • Etap 1 – występuje nadmiar tkanki tłuszczowe i upośledzenie tolerancji glukozy
  • Etap 2 – pojawia się cukrzyca typu 2 i inne metaboliczne czynniki ryzyka. U chorych występować może nadciśnienie tętnicze, przewlekła choroba nerek lub/i hiperlipidemia. 
  • Etap 3 – występują wczesny symptomy chorób układu krążenia.
  • Etap 4 – chory wymaga indywidualnego trybu leczenia. Pojawiają się choroby układu krążenia z niewydolnością nerek. 

Leczenie CKM wymaga kompleksowej opieki

Bez jednoczesnego wsparcia ze strony diabetologa, kardiologa i nefrologa, wyleczenie zespołu CKM może okazać się trudne. Ta grupa pacjentów wymaga kompleksowej opieki. Co więcej, lekarze muszą ze sobą współpracować, by dostosować metody leczenia do konkretnego przypadku. Jednak by praca w tym modelu w ogóle doszła do skutku, konieczne jest wprowadzenie zmian w sposobie edukowania zarówno lekarzy, jak i społeczeństwa. Eksperci z AHA stwierdzili, że dostęp do specjalistycznych terapii wciąż jest niewystarczający.

Sposób leczenia CKM zależny jest od etapu jego rozwoju. W pierwszym stadium konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych chorego i wprowadzenie diety redukcyjnej. Chory powinien także częściej wykonywać badania profilaktyczne. Gdy CKM się rozwinie, leczeniem objąć należy również choroby współistniejące.

Polecane