Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nowe zasady dotyczące wyjazdu do sanatorium. Jak otrzymać skierowanie?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 21.09.2023 17:11

Nowe zasady dotyczące wyjazdu do sanatorium. Jak otrzymać skierowanie?

sanatorium
canva.com

Od 1 lipca 2023 roku obowiązują nowe zasady dotyczące wyjazdu do sanatorium w ramach NFZ. Jak dostać skierowanie i co zrobić, kiedy już je otrzymamy?  

E-skierowanie zastąpiło skierowanie w formie papierowej

Od 1 lipca 2023 roku skierowanie do sanatorium można otrzymać wyłącznie w formie elektronicznej. Lekarze nie mogą już wystawiać skierowań w formie papierowej, ponieważ obowiązują wyłącznie e-skierowania. Wyjątkiem może być leczenie uzdrowiskowe za granicą lub przypadek szczególny, np. kiedy lekarz nie ma dostępu do Internetu.

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe ma znacznie podwyższyć komfort pacjentów. W momencie wystawienia jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ, dzięki czemu pacjent nie musi pilnować terminów i przynosić do oddziału skierowania w formie papierowej. 

Projekt bez nazwy - 2023-09-20T185246.574.png

Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada Lekarze przemówili. Te 3 choroby teraz szaleją w przychodniach!

Warunki otrzymania skierowania na leczenie w sanatorium

Leczenie w sanatorium jest możliwe na podstawie skierowania z NFZ, ZUS-u i KRUS-u. Warunkiem jego otrzymania jest odpowiedni stan zdrowia. Pacjent musi wymagać zabiegów leczniczych, jednak jednocześnie musi być sprawny i zdolny do samodzielnego funkcjonowania. 

Lekarz po ocenie stanu zdrowia pacjenta wystawia e-skierowanie do sanatorium, biorąc pod uwagę wskazania czy też ich brak, przeciwwskazania oraz możliwość wpływu leczenia uzdrowiskowego na zdrowie pacjenta. Leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym, przez co pewne schorzenia mogą ulec pogorszeniu, dlatego NFZ zwraca uwagę w szczególności na ostatni punkt. 

Skierowanie zostaje zarejestrowane w systemie, skąd trafia do lekarza specjalisty od leczenia uzdrowiskowego. Lekarz ma 30 dni na zakwalifikowanie bądź odrzucenie pacjenta na leczenie uzdrowiskowe. 

Jeżeli skierowanie zostanie zatwierdzone, lekarz wprowadza do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania na sanatorium.

Jeśli skierowanie nie jest kompletne, lekarz poprosi o jego uzupełnienie, np. poprosi o dostarczenie dodatkowych wyników badań, wypisów ze szpitala i innych elektronicznych dokumentów medycznych.

Internetowe Konto Pacjenta - baza wszystkich informacji

Wszystkie informacje, w tym wiadomość o przydzieleniu miejsca i terminie turnusu, pacjent może znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i otrzymać w formie dokumentu wysłanego pocztą. 

Pacjent, który otrzymał e-skierowanie na leczenie w sanatorium, ma do niego nieograniczony dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mobilnej mojeIKP. 

Znajdują się tutaj takie informacje, jak: 

  • termin i miejsce leczenia, 
  • nazwa i adres uzdrowiska,
  • miejsce w kolejce oczekujących,
  • orientacyjny czas oczekiwania, 
  • historia poprzednich e-skierowań. 
Polecane