Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nowotwory osób starszych – przyczyny, objawy, diagnostyka
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:30

Nowotwory osób starszych – przyczyny, objawy, diagnostyka

nowotwory osób starszych
https://pixabay.com

Nowotwory osób starszych – skąd się biorą?

Nowotwory są konsekwencją mutacji komórek. Powstają na skutek wielu czynników, m.in. fizjologicznego starzenia się. W miarę upływu czasu komórki ludzkie zaczynają funkcjonować mniej sprawnie, mniej prężenie działają też systemy oczyszczające organizm człowieka, w związku z tym dochodzi np. do namnażania się dużej ilości wolnych rodników. Starzenie się jest konsekwencją kumulowania w ciele skutków różnorodnych stresów, które wywołują niekorzystny wpływ na komórki. Należą do nich: stres oksydacyjny, replikacyjny, metaboliczny, genotoksyczny, immunologiczny.  Stres oksydacyjny to uszkodzenia chemiczne lipidów, białek jak również kwasów nukleinowych, które wynikają z ekspozycji na reaktywne formy tlenu, czyli wolne rodniki tlenowe. Stres replikacyjny wiąże się ze zmniejszeniem możliwości proliferacji (mnożenia się) komórek i jest konsekwencją wielokrotnego powielania się DNA oraz skracania się telomerów. Powoduje to np. mniejszą zdolność do regeneracji, pojawianie się zmian zwyrodnieniowych w wielu narządach i tkankach. Stres genotoksyczny ujawnia się w momencie ekspozycji na mutageny i sprzyja obumieraniu komórek lub ich przemianue w komórki nowotworowe. Stres metaboliczny prowadzi z kolei do upośledzenia tolerancji glukozy, hiperinsulinizmu, hiperlipidemii czy nadciśnienia tętniczego, które powodują pogorszenie funkcji całego organizmu.

Do najczęstszych nowotworów osób starszych zalicza się: raka jelita grubego, raka prostaty, raka sutka, raka trzonu macicy.

Nowotwory osób starszych – objawy

Rak jelita grubego

Najczęstszymi objawami raka jelita grubego są: brunatny, buraczkowy kolor stolca, niedokrwistość, pobolewania np. w prawej okolicy podbrzusza lub śródbrzusza, zaparcia występujące naprzemiennie z biegunkami, wzdęcia, obecność świeżej krwi w stolcu, uczucie pełności w odbytnicy, bolesne parcie na stolec.

Rak żołądka

Rak żołądka daje następujące objawy: pełność po posiłku, utrata łaknienia, pobolewania w nadbrzuszu, osłabienie. Do tego dochodzi spadek masy ciała, niedokrwistość, zaburzenia połykania. Mogą też pojawić się symptomy paranowotworwe takie jak rumień obrączkowaty, rogowacenie ciemne, ataksja móżdżkowa.

Rak gruczołu krokowego

Rak gruczołu krokowego daje objawy takie jak: utrudnienia w odpływie moczu, słabszy strumień moczu, częstsze oddawanie moczu zarówno w dzień, jak i w nocy, uczucie nagłego parcia na mocz.

Rak trzustki

Najczęstszym objawem raka trzustki jest spadek masy ciała, żółtaczka mechaniczna, głębokie bóle brzucha o charakterze rozlanym, bóle pleców.

Rak sutka

Rak sutka daje objawy w postaci wycieku z brodawki, wciągania brodawki sutkowej, namacalnego guzka, owrzodzenia skóry.

Nowotwory osób starszych – badania przesiewowe

Nowotwór jelita grubego możliwy jest do wykrycia dzięki wykonaniu następujących badań:

  • badania krwi utajonej w kale,

  • badania klinicznego przez odbyt,

  • kolonoskopii.

Aby zdiagnozować raka gruczołu krokowego wykonuje się:

  • test serologiczny PSA,

  • badanie kliniczne palcem przez odbyt,

  • ultrasonografię przezodbytniczą.

Rak sutka wykrywany jest podczas:

  • samobadania piersi,

  • palpacyjnego badania piersi przez lekarza.

Rak trzustki można wykryć, wykonując badania krwi, takie jak:

  • morfologia,

  • stężenie mocznika,

  • stężenie albumin,

  • jonogram,

  • AspaT i AlAT, GGTP, LDH.

Oprócz tego wykonuje się badanie ultrasonograficzne oraz badania endoskopowe.

Pomocne w wykryciu raka żołądka są: badania endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, badanie radiologiczne z kontrastem, USG oraz KT jamy brzusznej, rezonans magnetyczny.

Uwaga! Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem.

Tagi:
Polecane