Nowotwory złośliwe gardła – przyczyny, objawy, leczenie
Nowotwory złośliwe gardła - charakterystyka
Nowotwory złośliwe gardła obejmują zmiany nowotworowe, które dotyczą zarówno ustnej, nosowej, jak i krtaniowej części gardła. Do nowotworów gardła środkowego i dolnego zaliczamy przede wszystkim raka płaskonabłonkowego. Pojawia się on najczęściej u młodych mężczyzn, przed 40. rokiem życia a zmiany nowotworowe usytuowane są zwykle na nasadzie języka i migdałku podniebiennym. Z kolei rak płaskonabłonkowy gardła środkowego i tylnego umiejscawia się w bocznej lub tylno-górnej nosowej części gardła. Ten rodzaj nowotworu występuje w trzech postaciach: raka płaskonabłonkowego rogowaciejącego, który jest dobrze zróżnicowany, raka płaskonabłonkowego, nierogowaciejącego i płaskonabłonkowego, bazaloidalnego.
Nowotwory złośliwe gardła - objawy
W przypadku raka płaskonabłonkowego gardła środkowego i dolnego typowymi objawami są: bóle gardła, ból ucha, jak również wyczuwalny na szyi guz (mężczyźni zauważają go zwykle przy goleniu). W miarę rozrastania się guza pojawiają się problemy z połykaniem, zmienia się barwa głosu, nasila się wydzielanie śliny (ślinotok). Od osoby chorej czuć nieprzyjemny zapach z ust a ona sama zauważa znaczy spadek masy ciała, choć nie stosowała diety. Chorzy mają również wrażenie, że coś przeszkadza im w gardle (uczucie zawadzania), potrafią krztusić się nawet małym kęsem jedzenia. Podczas badania diagnostycznego u osób z rakiem płaskonabłonkowym wykrywa się zmianę o wyglądzie kalafiorowatym, która otoczona jest obrzękiem, oblepiona śliną oraz resztkami jedzenia.
Rak płaskonabłonkowy występujący w nosowej części gardła jest trudny do rozpoznania a początkowe objawy wskazują raczej na zwykły nieżyt nosa lub nieżyt zatok przynosowych, co powoduje, że pacjenci zgłaszają się do specjalisty w późnym stadium rozwoju choroby. Zwykle mają już wtedy obustronne przerzuty do węzłów chłonnych szyi. Objawami nowotworu nosowej części gardła, na które należałoby zwrócić uwagę, to uczucie niedrożności nosa, krwawienia czy spływanie wydzieliny po tylnej stronie gardła. Do tego dochodzą bóle głowy związane z rozprzestrzenianiem się nowotworu i niszczeniem kości podstaw czaszki.
Nowotwory złośliwe gardła - przyczyny
Głównymi przyczynami pojawienia się złośliwego nowotworu gardła są: zakażenie wirusem Epsteina-Barr (EBV), czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak np. długotrwałe niedobory witaminy C, spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy też nadmierne spożywanie puszkowanych ryb w soli, z których uwalniają się nitrozoaminy.
Nowotwory złośliwe gardła - diagnostyka
Diagnostyka nowotworów złośliwych gardła powinna opierać się o wywiad, badanie węzłów chłonnych, uszu oraz części nosowej gardła. Nie wystarczy do tego badanie palpacyjne. Konieczna jest rynoskopia, badanie za pomocą sztywnego endoskopu lub fiberoskopu. W trakcie badania endoskopowego lekarz przy pomocy kleszczyków pobiera wycinki zmiany do badania histopatologicznego. Aby określić rozmiary guza oraz jego umiejscowienie, niezbędne są badania obrazowe typu: tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Tomografia komputerowa pozwala na oszacowanie tego, jak bardzo zniszczone są kości podstawy czaszki (w przypadku raka w części nosowej gardła), a rezonans pozwala ocenić stan tkanek miękkich, jak również stopień naciekania. Do oceny przerzutów służy natomiast badanie ultrasonograficzne.