Jaskra przewlekła - czyli choroba powoli odbierająca wzrok

Jaskra przewlekła - czyli choroba powoli odbierająca wzrok
pixabay.com
Autor Gracjana Gronowska30.11.2020

Osoby chore zaczynają zauważać, że z ich wzrokiem dzieje się coś niepokojącego, gdy jaskra przewlekła jest już na zaawansowanym etapie. Z tego powodu w Polsce ponad 60% przypadków jaskry zostaje wykryta zbyt późno, przez co szanse na leczenie znacznie się zmniejszają. Jak zatem uniknąć tej choroby?

Dlaczego jaskra przewlekła jest niebezpieczna?

Ta przewlekła choroba oczu, nazywana czasami „cichym złodziejem wzroku”, rozwija się podstępnie i w krajach rozwiniętych jest drugą najczęstszą (po zaćmie) przyczyną utraty wzroku. Jaskra przewlekła jest groźniejsza dla naszego zdrowia niż jaskra ostra, ponieważ w drugim przypadka – do napadu jaskry może przyczynić się również silne zdenerwowanie, powodujące wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Napad jaskry może wywołać również znaczne poszerzenie źrenic, w wyniku zakraplania oczu lub przyjmowania leków poszerzających źrenice. Jaskra ostra jest zatem łatwiejsza do wykrycia niżeli przewlekła, co prowadzi do szybszego rozpoczęcia leczenia.

Jaskra przewlekła a mechanizm powstawania

Jaskra przewlekła powstaje na skutek tego, że niezbędna do prawidłowego funkcjonowania oka ciecz przedostaje się do krwioobiegu i opuszcza gałkę oczną. W sytuacji, gdy odpływ cieczy jest zablokowany, podnosi się poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego, w skutek czego dochodzi do ucisku nerwu wzrokowego. W taki sposób dochodzi do uszkodzenia włókien nerwowych i stopniowego zaniku nerwu wzrokowego. Ze względu na to, że ucisk ten wzrasta powoli, jest on początkowo niezauważalny i nie daje żadnych objawów. Szacuje się, że tylko kilka procent przypadków choroby może przebiegać bardzo gwałtownie i prezentować się konkretnymi objawami, takim jak ból głowy, nudności, wymioty i ogólne pogorszenie widzenia. Jej początki są tak dyskretne, że często pozostają niezauważone. Brak tu bólu, a wolno i stopniowo pogarszający się wzrok często nie skłaniają nas do podejrzeń choroby, tym bardziej że w naszym społeczeństwie zaburzenia w obrębie wzroku zwykle usprawiedliwia się zmęczeniem lub uznaje za naturalne w przypadku starzenia się. Z tego powodu diagnoza jaskry jest stawiana zbyt późno – gdy choroba jest już zaawansowana i rokuje niepomyślnie.

Jak leczyć jaskrę przewlekłą?

Niestety, skuteczne sposoby leczenia tej choroby nie są jeszcze poznane. Współcześnie okulistyka może zaproponować jedynie łagodzenie objawów choroby oraz hamowanie jej szkód w postaci uszkodzeń nerwów. Podstawą takiego leczenia staje się wtedy farmakoterapia, która polega na przyjmowaniu leków zmniejszających ciśnienie w gałce oczne. W przypadku gdy zostanie rozpoznana jaska przewlekła, przyjmowanie tych leków najczęściej jest konieczne już do końca życia. W przypadku jaskry przewlekłej zazwyczaj leczenie zachowawcze niestety nie przynosi już efektów i niezbędne jest wykonanie operacji. Zależnie od indywidualnych przypadków takie zabiegi mogą nieznacznie różnić się między sobą. Zazwyczaj jednak operacja w przypadku jaskry przewlekłej polega na nacięciu tęczówki oka. Umożliwia to odprowadzenie cieczy, której nagromadzenie przyczynia się do podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej. Jednak taka forma leczenia stosowana jest tylko w najcięższych przypadkach, co wskazuje na to, że leczenie farmakologiczne nadal pozostaje podstawową metodą leczenia tego problemu. Należy pamiętać o badaniach profilaktycznych, ponieważ im wcześniej jaskra zostanie wykryta, tym bardziej pomyślne rokowanie dla pacjenta. Odpowiednio dobrane i szybko podane leki obniżą ciśnienie w oku i zapobiegną powstaniu kolejnych uszkodzeń w okolicy nerwu wzrokowego.

Następny artykuł