Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Po prywatnej wizycie nie zrealizujesz recepty na bezpłatne leki. Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 25.09.2023 11:03

Po prywatnej wizycie nie zrealizujesz recepty na bezpłatne leki. Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich.

apteka
canva.com

Kwestia bezpłatnych leków dla seniorów 65+ oraz dzieci do 18. roku życia wciąż wywołuje szum medialny. Tym razem pacjenci narzekają, że korzystając z prywatnych świadczeń opieki zdrowotnej nie mogą otrzymać za darmo preparatów, które znalazły się na liście refundowanych leków. Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kolejne problemy z realizacją recept na darmowe leki

Od 1 września weszła w życie nowelizacja ustawy, na mocy której pacjenci 65+ oraz 18- mają dostęp do nowej bezpłatnej listy leków. Niestety zmiany w przepisach zawierają wiele niedociągnięć i niejasności, przez co pojawiają się kolejne problemy. Tym razem chodzi o realizację recept na darmowe leki po konsultacji w prywatnym gabinecie medycznym. 

Otrzymanie bezpłatnych leków miało być proste i bezproblemowe, jednak realia okazują się inne. Co rusz, pacjenci napotykają na kolejne trudności. Tym razem do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiła sprawa dotycząca realizacji recept uzyskanych podczas prywatnych konsultacji lekarskich. Pacjenci zgłaszają, że korzystając z prywatnych świadczeń opieki zdrowotnej, są również zmuszeni płacić za lekarstwa, które przysługują im za darmo. 

Projekt bez nazwy - 2023-09-24T145900.652.png

Na ten nowotwór chorują coraz młodsze kobiety! Objawy mogą być mylące Rokowania raka jelita grubego są tragiczne! Lekarz wskazał przyczynę

Skarga przekazana została do Ministerstwa Zdrowia

Jak podaje Piotr Mierzejewski, Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, do wystawiania recept ze stuprocentową refundacją dla dzieci i seniorów nie są już uprawnieni lekarze przyjmujący prywatnie. 

Skargę w tej sprawie przekazano do Łukasza Szmulskiego Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia. W treści pisma zaznaczono, że jeszcze przed wprowadzeniem zmian, zarówno lekarze w prywatnych i jak publicznych placówkach mieli możliwość wypisywania recept na leki objęte refundacją. Z kolei nowe regulacje spowodowały niesłuszny podział pacjentów i lekarzy, dlatego do Ministerstwa Zdrowia złożony został wiosek o ustosunkowanie się do danej sytuacji. 

Podstawy do otrzymania darmowego leku

Aby zrealizować receptę na bezpłatny lek, muszą zostać spełnione poniższe warunki: 

  • Pacjent jest w wieku powyżej 65 lat lub poniżej 18 lat, co potwierdza numer PESEL.
  • Lek znajduje się na liście "S" lub "DZ", czyli jest objęty 100% refundacją.
  • Lekarz stwierdził u pacjenta chorobę lub dolegliwości, które są wskazaniem do przyjmowania refundowanego leku. 
  • Recepta jest wystawiona przez osobę do tego uprawnioną. 
  • W rubryce "kod uprawnień dodatkowych pacjenta" podany jest skrót "S" lub "DZ".
     
Tagi: Zdrowie
Polecane