Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Przejmujący ból w krzyżu? Przyczyną mogą być wzdęcia
Fot. Pixabay/kevin120415

Przejmujący ból w krzyżu? Przyczyną mogą być wzdęcia

29 lipca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Ból zlokalizowany w okolicy klatki piersiowej czy kręgosłupa może mieć swoją przyczynę np. w tym, jak się odżywiamy. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, jest to jak najbardziej realne. Niewłaściwa dieta może skutkować bólami kręgosłupa.

Dlaczego tak się dzieje? Jak się okazuje, tu rządzi całkiem prosty mechanizm. To, jak on działa, wyjaśnia osteopata Tomasz Paprzycki.

Co łączy brzuch i kręgosłup?

Ciało ludzkie jest fascynujące. Ilość powiązań pomiędzy przeróżnymi strukturami wciąż jeszcze nie została w pełni odkryta. Dopiero od kilkudziesięciu lat wiemy, że zaburzenia równowagi w mikrobiocie , czyli florze bakteryjnej jelit przekładają się na nasze samopoczucie , a nawet mogą powodować depresję i stany lękowe. Zdrowe jelita zapewniają sprawną pracę układu odpornościowego , dzięki czemu rzadziej chorujemy. Kondycja jelit ma wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, na funkcjonowanie całego organizmu.

Jak się okazuje, to co dzieje się w naszych jelitach, może także manifestować się bólami kręgosłupa. Zdarza się, że skarżymy się na bóle "krzyża", że kręgosłup dokucza nam kiedy zbyt długo siedzimy, albo chodzimy. Szukając pomocy, trafiamy do lekarza ortopedy, a ten często kieruje nas na fizjoterapię. Wiele osób wybiera także osteopatię. A tam czasem dowiadujemy się rzeczy naprawdę zaskakujących.

Fot. Pixabay/Franz26
Dojeżdżasz do pracy rowerem? W ten sposób zmniejszasz ryzyko przedwczesnej śmierci
Robią ci się zajady? To może być brak tej witaminy

Wzdęcia bolą nie tylko w brzuchu

Zła dieta i problemy trawienne mogą spowodować także nieoczywiste dolegliwości związane z kręgosłupem lub podobne do rwy kulszowej. Wyjaśnia to Tomasz Paprzycki, autor książki "Cztery filary zdrowia", osteopata, który na Instagramie prowadzi profil @czakalaka_osteo:

"Zawsze pytam pacjentów, czy mają wzdęcia . Zagazowane jelita powodują duży wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i uciskają żyły i naczynia limfatyczne w jamie brzusznej i miednicy” – mówi specjalista. Kiedy tak się stanie, dochodzi do zastoju. Pacjent może skarżyć się na rozlany ból w okolicy kości krzyżowej promieniujący czasem do nogi.

Osteopata wyjaśnia: " Wzdęty brzuch wypycha nam do góry żołądek, wątrobę i przeponę, co powoduje dużo napięć na szyi, karku i bóle w tej okolicy. Również bardzo utrudnia oddychanie przeponą, musi ona się z brzuchem siłować. A bez oddechu przeponowego zwiększa się zastój i błędne koło się zamyka".

Dieta to klucz do zdrowia

Jak widać, kondycja naszych jelit ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dbajmy więc o nie! Najprostszy sposób to zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, właściwe nawadnianie , unikanie produktów wzdymających, ale przede wszystkim wysoko przetworzonych, słodyczy, napojów gazowanych, wszelkich czipsów i "pochrupek". Ważne także, by mieć na względzie swoje nietolerancje pokarmowe. Oto co może być powodem wzdęć:

  • zbyt szybkie, łapczywe jedzenie, połykanie powietrza,
  • żucie gumy,
  • ubogi mikrobiom w jelitach,
  • problem z rozkładaniem błonnika,
  • nietolerancja laktozy, fruktozy, glutenu,
  • zespół jelita drażliwego,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

"Znajdź przyczynę, nie lekceważ wzdęć" - podkreśla Tomasz Paprzycki. Weźmy sobie do serca te jego słowa, a nasze ciało nam podziękuje.

Zobacz także:

Częste wzdęcia, brzuch jak balon? To może być jedna z tych chorób

Potrzebujesz tego składnika, ale w nadmiarze podrażnia jelita. Psychodietetyk ostrzega

Cierpisz na bóle brzucha i wzdęcia? Napar z tej rośliny przyniesie szybką ulgę

Mycie bezpośrednio przed wizytą u ginekologa – tak czy nie? Odpowiada lekarka
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów i wdowców. Kto nie dostanie świadczenia?
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko