Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Rak prącia – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:27

Rak prącia – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Rak prącia – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
pixabay.com

Czym jest rak prącia i jakie są jego przyczyny?

Rak prącia to nowotwór złośliwy, który powstaje na skutek nieprawidłowego rozrostu komórek wywodzących się z tkanek prącia. Choć najczęściej dotyka mężczyzn po 60. roku życia, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, zdarza się, że występuje także u młodszych pacjentów (poniżej 45. roku życia). Przybiera postać stwardnienia, guzka, brodawki lub owrzodzenia i może rozwinąć się na żołędzi (50 % przypadków), napletku (20-35 % przypadków) lub trzonie penisa (15 % przypadków). Wykazuje dużą skłonność do tworzenia przerzutów w lokalnych węzłach chłonnych w obrębie pachwin oraz miednicy, jednak stosunkowo rzadko tworzy przerzuty odległe.Do głównych przyczyn występowania raka prącia należy nieprawidłowa higiena osobista, stulejka, zakażenie wirusem HPV i palenie papierosów. Ponadto nowotwór ten może rozwinąć się na skutek naświetlania światłem UVA, przewlekłych stanów zapalnych oraz stanów przedrakowych, do których należą m.in. liszaje, rogowacenie czerwone, rogowacenie białe, brodawki płciowe, choroba Bowena i róg skórny.

Jakie objawy daje rak prącia?

W początkowych stadiach nowotwór prącia bardzo często przebiega bezobjawowo lub daje niecharakterystyczne symptomy, dlatego niezwykle ważne jest, aby uważnie obserwować organizm i zwracać uwagę nawet na najmniejsze nieprawidłowości. U chorych występuje niebolesne, płaskie stwardnienie w obrębie żołędzi, napletka bądź trzonu penisa, które z czasem powiększa się, uwypukla i niekiedy ulega owrzodzeniu. Zmiana taka może wywoływać uczucie pieczenia, krwawić lub powodować wysięk ropny. Ponadto u pacjentów pojawiają się trudności w oddawaniu moczu, ból prącia, opuchlizna prącia oraz – w przypadku zajęcia przez nowotwór węzłów chłonnych – guz w pachwinie.

Rak prącia – rozpoznanie

Jako że rak prącia dotyczy narządu zewnętrznego, jego diagnostyka jest znacznie ułatwiona. W celu rozpoznania choroby należy udać się do urologa, który przeprowadzi wywiad lekarski, wykona badanie fizykalne oraz zleci dalsze badania. W diagnostyce nowotworu prącia wykorzystuje się biopsję, polegającą na pobraniu wycinka zmiany i jego ocenie pod mikroskopem, a także badania obrazowe, które pozwalają na ocenę węzłów chłonnych i pozostałych narządów - tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, RTG oraz USG.

Metody leczenia raka prącia

Sposób leczenia raka prącia różni się w zależności od stopnia zaawansowania choroby – stosuje się odpowiednio leczenie chirurgiczne, radioterapię i/lub chemioterapię.Najważniejszym elementem leczenia jest całkowite usunięcie zmiany nowotworowej, którego dokonuje się za pomocą różnego rodzaju zabiegów operacyjnych. W przypadku ograniczonego stopnia rozwoju choroby stosuje się techniki zachowujące organ – obrzezanie (przy zmianie w obrębie napletka), glansektomię (przy zmianie w obrębie żołędzi), krioterapię, laseroterapię lub wycięcie nowotworu nożem chirurgicznym. Jeżeli zaś nowotwór został zdiagnozowany w zaawansowanym stadium i doszło do jego znacznego rozrostu na prąciu, przeprowadza się częściową lub całkowitą amputację prącia, tzw. panektomię. Ponadto w przypadku wytworzenia przerzutów w węzłach chłonnych zachodzi konieczność ich chirurgicznego usunięcia. Poza leczeniem operacyjnym w celu złagodzenia objawów choroby i zapobiegania jej nawrotom stosuje się radioterapię oraz chemioterapię układową. Przy niewielkich zmianach nowotworowych, obejmujących wyłącznie naskórek, istnieje także możliwość zastosowania chemioterapii miejscowej.

Tagi: