Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > 3 tys. zł dofinansowania na wczasy dla emerytów. Muszą spełnić jeden warunek
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 09.07.2024 14:24

3 tys. zł dofinansowania na wczasy dla emerytów. Muszą spełnić jeden warunek

Seniorzy, dofinansowanie, wczasy, morze
Fot. Shutterstock / fizkes

Emerytury w Polsce nie należą do najwyższych, w związku z czym nie każdy senior może pozwolić sobie na to, by wybrać się na wymarzone wczasy lecznicze. Na szczęście jest rozwiązanie, gdyż w tym roku wielu emerytów będzie mogło skorzystać z dofinansowania.

Obejmuje ono podróże po Polsce, lecz nie tylko. Dostępnych jest kilka opcji, z których mogą skorzystać emeryci, by cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem, ale też skorzystać z leczniczych zabiegów. Chodzi o PFRON, ale też dopłata z UE oraz tzw. wczasy pod gruszą.  Komu przysługują oraz jak je otrzymać?

Seniorzy mogą dostać dofinansowanie do leczniczych wczasów

Turnusy rehabilitacyjne cieszą się sporym zainteresowaniem wśród seniorów. Można zawrzeć na nich przyjaźnie, ale również podreperować nasze zdrowie, ciesząc się dodatkowo pięknem przyrody wielu polskich miejsc. W trakcie takiego turnusu opracowany zostaje program rehabilitacyjny, który pozwala na regenerację oraz relaks.

Seniorzy  objęci zostają specjalistyczną opieką, natomiast ćwiczenia dostosowywane są do ich stanu zdrowia oraz kondycji. Chodzi nie tylko o zdrowie, ale też zachęcenie do budowania nowych relacji z innymi oraz rozwoju osobistego. W odróżnieniu od zwykłych pobytów sanatoryjnych na NFZ, pacjenci mają możliwość pobudzić się społecznie, popracować razem w grupie, co ma świetny wpływ na ogólny dobrostan.  Dobra wiadomość jest taka, że jeśli ktoś nie może pozwolić sobie na taki wyjazd z własnej kieszeni, może skorzystać ze specjalnego dofinansowania z PFRON - czyli Państowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc otrzymać dofinansowanie?
Fot. Freepic
Psycholog Kasia Miller: Zapytałam 120 osób, kto ma szczęśliwą matkę? Zgłosiły się 3 osoby Jerzy Stuhr nie żyje. Wiadomo, jaka była przyczyna śmierci

Komu należy się dotacja na wczasy lecznicze z PFRON?

Dofinansowania na wczasy lecznicze z PFRON nie przysługuje każdemu. Kto więc może z niego skorzystać?

“Osoby posiadające orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności lub całkowitej niezdolności do pracy, wydane przed skończeniem 16 roku życia na podstawie odrębnych przepisów; spełniającym kryterium dochodowe, które za kwartał poprzedzający złożenie wniosku nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę w gospodarstwie domowym bądź 65 proc. w przypadku osoby samotnej.  Po przekroczeniu tych kwot dofinansowanie proporcjonalnie zostanie pomniejszone” – czytamy na stronie PFRON.

Dodajmy, że chcąc ubiegać się o dofinansowanie z PFRON, senior musi złożyć dokumenty takie jak wniosek o dofinansowanie turnusu, skierowania na turnus od lekarza pierwszego kontaktu, kopii orzeczenia o niepełnosprawności, ale też oświadczenia o wysokości dochodu w rodzinie. Jeszcze do niedawna taki komplet dokumentów trzeba było składać w jednostkach PCPR. Natomiast od stycznia 2022 r. możliwe jest to w formie online, dzięki platformie SOW.

Wniosek w związku z rehabilitacyjnymi wczasami dla seniorów z dofinansowaniem rozpatrywany jest w ciągu 30 dni od jego złożenia. Z kolei po uzyskaniu pozytywnego rozpatrzenia wniosku, senior sam wybiera organizatora, a także miejsce, w którym odbędzie się turnus. Wysokość dofinansowania wynosi od 20 do 40 proc. średniego wynagrodzenia, a więc może to być nawet ponad 2500 zł!

Są też inne sposoby dofinansowania

To nie jedyny sposób na uzyskanie dofinansowania. Inną możliwością jest dopłata z UE, która pozwoli na spędzenie aktywnie czasu zarówno na terenie Polski, ale też poza jej granicami, na Cyprze czy Hiszpanii.

Dodajmy, że o wczasy dla seniorów z dopłatą z UE może starać się każda osoba po 55 roku życia. Można zabrać też na takie wczasy młodszą osobę, jako opiekuna. Dopłata może zagwarantować zarówno przelot, ale też transfer z lotniska, kwaterunek w hotelu oraz opiekę polskiego rezydenta. Warto jest najpierw sprawdzić, ile będzie wynosiła kwota za pobyt w wybranym kraju oraz jaka jest oferta na wczasy dla seniorów z dopłatą z UE. Następnie wykorzystać moment, by zgłosić wniosek o takie dofinansowanie.

Istnieją też Wczasy pod gruszą. To nic innego, jak dopłaty do urlopu wypoczynkowego, które wypłacane są przez pracodawcę po zapoznaniu się z indywidualną sytuacją materialną pracownika. W wysokości świadczenia decydują m.in. sytuacja życiowa, zarobki, sytuacja rodzinna czy materialna pracownika. Kwoty przeznaczone na wypoczynek pobierane są z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Te mogą być przyznawane byłym pracownikom oraz rencistom.

Czytaj też:

Seniorzy i nie tylko otrzymają 4200 zł. Ważna zmiana w świadczeniu ZUS

Nowe świadczenie zamiast 800 plus. Wyniesie 1700 zł i obejmie każdego

Dodatkowe pieniądze dla seniorów od ZUS. Już od 55. roku życia