Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Nowe świadczenie zamiast 800 plus. Wyniesie 1700 zł i obejmie każdego
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 05.07.2024 07:20

Nowe świadczenie zamiast 800 plus. Wyniesie 1700 zł i obejmie każdego

Nowe świadczenie wyniesie 1700 zł
Fot. East News/ Marek Bazak

Powraca propozycja wprowadzenia w Polsce bezwarunkowego dochodu podstawowego, który ma związek z polityką redukcji nadmiernego deficytu w budżetach państw UE.

Jak wyjaśniają eksperci, to dobry moment, by wprowadzić regularne wypłaty wszystkim obywatelom naszego kraju. Jeśli chodzi o wysokość kwoty wymienia się 1700 zł w kontekście potencjalnej wysokości tego świadczenia. 

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

Wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP) to świadczenie, które miałoby przysługiwać każdej osobie bez względu na osiągane dochody oraz fakt posiadania rodziny. Warto dodać, że choć byłoby wypłacane co miesiąc, wszystkie inne świadczenia, typu 800 + oraz zasiłki nie byłyby obecne. Według niektórych ekspertów, zlikwidowanie kosztów obsługi tych programów zrekompensowałoby część kosztów wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Zdaniem serwisu Infor.pl Polska już niedługo będzie musiała wdrożyć procedurę nadmiernego deficytu, by móc dalej spełniać unijne standardy. Oznacza to konieczność obniżenia długu publicznego do poziomu maksymalnie 60 proc. PKB oraz ograniczenia deficytu budżetowego do nie więcej, niż trzech procent wpływów budżetowych. W związku z czym może pojawić się konieczność ograniczenia wydatków m.in. na świadczenia oraz zasiłki, gdyż sam program 800 plus kosztuje budżet ok. 70 mld złotych, gdzie o tyle trzeba będzie obniżyć wydatki budżetowe.

Pomysł wzbudza kontrowersje

 

Grzegorz Bloch nie żyje. Są już wyniki sekcji zwłok stylisty gwiazd Do onkologa nie musisz mieć skierowania. W takich sytuacjach koniecznie odwiedź lekarza

Pomysł jest w fazie dyskusji

Dużą zmianą ma być wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Oczywiście ten pomysł jest obecnie w fazie dyskusji, cieszy się sporym zainteresowaniem. Ci, którzy go popierają, uważają, że mógłby wpłynąć na zwiększenie równości społecznej, ale też wspomóc aktywizację zawodową oraz zredukować biedę. 

Z kolei zdaniem przeciwników będzie to kolejny sposób na zniechęcenie bezrobotnych do poszukiwania pracy. Warto też dodać, że koncepcja BDP testowana jest w wielu krajach (Francji, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. Z kolei w Polsce trwają obecnie przygotowania do tego eksperymentu. Miałby on być finansowany ze środków UE.

Wzrośnie inflacja?

Oczywiście możliwość wprowadzenia BDP jest realna, choć trzeba wymienić też zagrożenia. Zdaniem przeciwników wzrośnie wtedy inflacja, a razem z nią ceny usług czy konkretnych produktów. To z kolei nadszarpnie budżet państwa, który raczej nie jest w najlepszej kondycji.

Co należy do warunków wypłacania nowego świadczenia? Bezwarunkowe, czyli niezależnie od żadnych czynników, zwłaszcza zatrudnienia czy płaconych składek, powszechne, dla każdego obywatela i bez żadnych wyjątków, indywidualne, czyli wypłacane pojedynczym osobom, a nie całym rodzinom czy gospodarstwom domowym, pieniężne, czyli wypłacane wyłącznie w formie gotówki, a nie bonów czy możliwości skorzystania z pewnych usług. 

Czytaj też:

Seniorzy otrzymają dodatkowe 324 zł. Ta decyzja jest już pewna

Seniorzy mogą dostać darmowe leki. Powinni spełnić te warunki

Seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze od ZUS. 330 zł wypłacane razem z emeryturą