Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Smakowe lizaki do wykrywania raka. Nastaje era przyjemnych badań
Adrianne Mazurek
Adrianne Mazurek 08.04.2024 13:26

Smakowe lizaki do wykrywania raka. Nastaje era przyjemnych badań

Smakowe lizaki pomocne przy badaniach.
Fot. Canva

Badania w celu wykrycia raka wiążą się z różnymi procedurami, jak biopsja czy endoskopia. Naukowcy stworzyli inteligentny hydrożel, który podczas ssania działa jak miniaturowa sieć rybacka, zatrzymując w ślinie białka, które mogą działać jako biomarkery. Badania nad zastosowaniem hydrożelu uzyskały duże dotacje i wygląda na to, że już niebawem mogą wejść na rynek. 

 

Rak jamy ustnej - metody diagnozowania

Aktualnie diagnozowanie raka jamy ustnej wiążę się z chirurgicznym wycięciem zmiany lub jej fragmentu i wysłaniem go do badania histopatologicznego. Dodatkowo wykonuje się takie badania jak USG szyi i węzłów chłonnych, rezonans magnetyczny głowy lub badania endoskopii (także przez nos). W niektórych wypadkach zalecanym badaniem jest biopsja. Są to nieprzyjemne procedury medyczne w porównaniu do tego, co oferują naukowcy z Uniwersytetu w Brimingham. 

Lizaki zamiast biopsji?

Badania nad inteligentnym hydrożelem, który w w formie lizaka zatrzymuje w ślinie białka, które mogą działać jako biomarkery raka i pozwala na diagnozę podczas klasycznych badań laboratoryjnych, uzyskały dotację z fundacji Cancer Research UK oraz Rady ds. Badań nad Inżynierią i Naukami Fizycznymi. Dofinansowanie to wyniosło 350 tys. funtów. 

Naukowcy z Brimingham, którzy są autorem projektu, są dobrej myśli. 

- Inteligentne hydrożele mają naprawdę ekscytujący potencjał w diagnozowaniu raka jamy ustnej. Mamy nadzieję, że jako pierwsi stworzymy urządzenie, które będzie znacznie łagodniejsze w diagnozowaniu raka jamy ustnej dla pacjentów i łatwiejsze w użyciu dla lekarzy pierwszego kontaktu - powiedział dr Ruchi Gupta, jeden z autorów badania.
 

Budowa hydrożelu sprawia, że można go stosować do identyfikacji różnych typów nowotworów, o ile tylko istnieje dla nich biomarker białkowy. Przyszłe badania mogą zaś rozszerzyć jego zastosowanie na inne rodzaje próbek niż tylko ślina, np. mocz. Naukowcy w ciągu najbliższych trzech lat skupią się na wykazaniu skuteczności żelu w warunkach laboratoryjnych na prawdziwych próbkach, a następnie na podstawie badań na zwierzętach ustalą potencjalne skutki uboczne, które do tej pory nie są znane.

Pierwsze objawy raka jamy ustnej

Nowotwory jamy ustnej obejmują m. in. nowotwory dziąseł, rak języka, dna jamy ustnej, migdałka podniebiennego, wargi, gardła, krtani, a także ślinianek. Jest to grupa nowotworów występujących w obrębie głowy i szyi. Do pierwszych objawów zaliczane jest pojawienie się niewielkiego guzka lub owrzodzenia, które nie goi się przez co najmniej trzy tygodnie. 

Do pozostałych objawów, które wymagają konsultacji lekarskiej, zalecane są:

 • bolesne lub utrudnione przełykanie,
   
 • ból gardła,
   
 • chrypka,
   
 • ból języka,
   
 • niegojące się rany w obrębie jamy ustnej lub plamy na błonie śluzowej,
   
 • jednostronną wydzielinę (może być krwista),
   
 • niedrożność nosa,
   
 • obrzęk szyi.

Jeśli wyżej wymienione objawy utrzymują się przez trzy tygodnie należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i poddać dalszej diagnostyce. 

Zobacz też:

Zwykły ból gardła czy coś gorszego? Pierwsze objawy anginy

Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, kiedy występuje o tej porze

Problemy z jelitami i obniżony nastrój? To może być niedobór tej substancji

Polecane