Ta grupa krwi jest najbardziej poszukiwana. Jeśli ją masz, zaliczasz się do elity
Dawcą krwi może zostać niemal każdy z nas. Jednak spośród wszystkich grup krwi jedna z nich jest szczególnie cenna. Eksperci nazywają ją “złotą krwią”. Kto ją ma? Jakie są zasady przetaczania krwi? Wyjaśniamy.
Ta krew jest najbardziej unikatowa
Najrzadszą grupą krwi jest Rh 0. Co ciekawe, nazywana jest wręcz „złotą krwią”, z powodu swojej wyjątkowości. Grupa ta jest dziedziczna i występuje dzięki mutacji w genie RHCE, który dziedziczy się po każdym z rodziców. Krew tę przyjmować mogą osoby nawet z rzadkimi grupami krwi w układzie Rh, ze względu na brak w niej antygenów szkodliwych dla układu odpornościowego. Dlatego właśnie może być często używana do transfuzji krwi. Rh 0 posiada prawdopodobnie tylko 6 milionów osób na całym świecie.
Problematyczną sytuacją jest jednak, gdy krwi potrzebuje akurat nosiciel grupy Rh 0. Wówczas znalezienie dawcy bywa wyjątkowo trudne. Z każdą inną krwią tego problemu już nie ma. Osoba z grupą Rh 0 może mieć też problemy zdrowotne – gdy czerwone krwinki są pozbawione białek Rh, mają nieprawidłowości strukturalne i z tego powodu dochodzi niekiedy do ich pękania.
Biegunka z domieszką krwi to ostrzeżenie od organizmu. Gastroenterolog tłumaczy, co może oznaczać Tak wyglądają nogi osoby z przewlekłą niewydolnością żylną! Lekarz wskazał nietypowe symptomyDawca krwi – kto może, a kto nie może nim zostać?
By oddać krew, należy znajdować się w przedziale wiekowym 18-65. Potencjalny dawca nie może ważyć mniej niż 50 kg. Krwi nie mogą oddawać kobiety w ciąży i kobiety, które zaraz zaczną lub są tuż po zakończeniu miesiączki. Dawca musi być zdrowy. Krwi nie oddajemy 2 tygodnie po przeziębieniu albo grypie i 7 dni od usunięcia zęba mlecznego lub leczenia kanałowego.
Dawcami krwi nie mogą zostać osoby:
- z wadami serca,
- z chorobami układu krwionośnego,
- chorujące na cukrzycę,
- z miażdżycą,
- z chorobami zakaźnymi
- z chorobą tarczycy,
- z chorobą nadnerczy,
- z chorobą wątroby,
- z nowotworami.
Dawcami nie mogą być także osoby z zaburzeniami psychicznymi i chorobami psychicznymi. Nie mogą nimi być również ludzie uzależnieni. Osoby po przebytym zapaleniu nerek nie mogą oddawać krwi przez 5 lat od momentu zakończenia choroby.
Jakie są zasady przetaczania krwi?
Przetaczanie krwi bywa konieczne podczas ciąży, operacji, przeszczepu czy choroby krwi. Krew przetacza się obrębie tej samej grupy A, B, O i w zakresie antygenu D.
- AB+ – może otrzymać każdą krew
- AB- – może otrzymać 0-, B-, A-, AB-
- A+ – może otrzymać 0-, 0+, A-, A+
- A- – może otrzymać 0-, A-
- B+ – może otrzymać 0-, 0+, B-, B+
- B- – może otrzymać 0-, B-
- 0+ – może otrzymać 0-, 0+
- 0- – może otrzymać 0-
źródło: luxmed.pl