Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca. Gdy się pojawia, natychmiast reaguj
Zawał serca to obumarcie fragmentu mięśnia sercowego, spowodowane niedokrwieniem serca, czyli nieodpowiednim jego zaopatrzeniem w krew. Choć występuje głównie u osób w starszym wieku, coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Zawał serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Jeśli do niego dojdzie, to przede wszystkim czas decyduje o tym, czy chory przeżyje. Warto więc znać objawy zawału, aby móc szybko reagować.
Komu grozi zawał serca?
Nie u każdego występują objawy poprzedzające i nie zawsze możemy przewidzieć, że dana osoba będzie miała zawał serca. Istnieją jednak czynniki, które zwiększą ryzyko jego wystąpienia. Należą do nich m.in. podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, otyłość, palenie tytoniu, stres i siedzący tryb życia. Ryzyko zawału serca wzrasta wraz z wiekiem, jednak zdarza się także u osób młodych. Może być skutkiem m.in. genetycznie uwarunkowanej hipercholesterolemii, czyli bardzo wysokich wartości cholesterolu. „Jeśli w wywiadzie rodzinnym odnotuje się zaburzenia cholesterolu lub zawały w młodym wieku, zaleca się wykonanie badania lipidogramu.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek. Inną wadą wrodzoną, która zwiększa ryzyko zawału serca jest nieprawidłowe umiejscowienie odejścia tętnic wieńcowych. Zawał serca może być też wynikiem nadużywania używek, m.in. kokainy.
Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy Otyłość - przyczyny, leczenie, skutki. Ekspert tłumaczyBól utrzymuje się długo i nie zmienia się w zależności od fazy oddechowej i pozycji ciała
Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest gniotący, uciskający i rozpierający ból w klatce piersiowej. Możemy odnosić wrażenie, jakbyś ktoś usiadł nam na klatce piersiowej. Typową cechą bólu w zawale serca jest też jego promieniowanie, najczęściej do kończyny górnej, lewej ręki, pleców lub do żuchwy. Warto także zwrócić uwagę na jego niezmienny charakter. „Przede wszystkim ból ten musi utrzymywać się długo. Nie jest to chwilowa, kilkusekundowa dolegliwość. Ból nie powinien się zmieniać w zależności z fazą oddechową, czyli nie zmniejszać się, ani nie zwiększać w zależności od tego, czy głębiej nabierzemy powietrze, czy je wypuścimy. Nie powinien też być zależny od pozycji ciała (np. nasilać się kiedy wstaniemy).” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek. Nierzadko dolegliwościom bólowym towarzyszy lęk i pocenie się. Mogą także wystąpić zaburzenia rytmu serca oraz zawroty głowy.
Przy zawale serca czas to życie
Jeśli podejrzewamy u siebie, bądź u innej osoby zawał serca, powinniśmy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Przy zawale serca czas ma kluczenie znaczenie. Im dłużej krew nie dopływa do mięśnia sercowego, tym większa jego część obumiera. Im szybciej chory otrzyma pomoc, tym większe szanse na jego wyleczenie i przeżycie. W oczekiwaniu na personel medyczny, jeśli jest to możliwe, możemy podać choremu aspirynę. „Dobrą, często stosowaną praktyką jest podanie aspiryny (jednej tabletki 300 -500 miligramów). Oczywiście trzeba cały czas monitorować sytuację, czy nie doszło do zatrzymania krążenia, aby niezwłocznie podjąć akcję reanimacyjną.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek.