Tak wygląda twoja pościel po całej nocy? Nie bagatelizuj tego. Biegnij do lekarza

Dbanie o dobry sen jest ważne dla wielu z nas. Zdarza się nam wcześniej kłaść spać, wietrzymy pokój przed snem, wybieramy piżamę z naturalnych materiałów – często podobnie jak pościel. Ale co, jeśli budzimy się rano, a materiały są mokre, choć nie powinno się tak stać? Lepiej tego nie bagatelizować, bo to może być zły znak.
Nocne poty to problem wielu z nas. Mogą mieć różne przyczyny
Nocne poty to problem, który dotyka sporej części społeczeństwa – według niektórych badań skarży się na to nawet 41 proc. osób. Choć mogłoby się wydawać, że to reakcja na ciepło lub efekt koszmarów sennych, to jeśli problem się powtarza, raczej nie w tym tkwi przyczyna.
Do przyczyn nocnych potów zaliczamy czynniki infekcyjne (bruceloza, gruźlica, zakażenie wirusem HIV), nowotworowe (guz chromochłonny), endokrynologiczne (choroby tarczycy, cukrzyca), leki i różnego rodzaju zaburzenia snu (zespół bezdechu sennego).
1700 zł nie dla każdego. Te osoby nie dostaną „trzynastki” Wyższe odszkodowania za wypadek przy pracy. Zmiany wejdą w życie w kwietniuJak pozbyć się nocnych potów? Mokra pościel to nic przyjemnego
Jeśli naszym problemem jest mokra pościel po każdej nocy spowodowana poceniem się, to powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się sobie i swojemu otoczeniu – czy nie jesteśmy za ciepło ubrani, czy kołdra nie jest za gruba, czy na pewno przewietrzyliśmy pokój przed snem. Przeczytaj: Pocisz się z nerwów? Oto, co mówi o tym psycholog

Jeśli nocne poty nie są spowodowane czynnikami środowiskowymi, to należy zwrócić się po pomoc do lekarza. To szczególnie ważne, jeśli towarzyszącymi objawami są:
- nagła utrata masy ciała,
- nawracająca albo utrzymującą się kilka dni gorączka,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- nietolerancja ciepła,
- napady kołatania serca.
Nocne poty mogą świadczyć o raku. To powinno zaniepokoić
Nocne poty mogą towarzyszyć wielu nowotworom złośliwym, ale bardzo rzadko są one jedynym i pierwszym objawem choroby. Warto więc przyglądać się swojemu ciału. Jeśli oprócz nocnych potów mamy skłonność do występowania siniaków i krwawień, a także skarżymy się na nieustające zmęczenie i złe samopoczucie oraz niezamierzony spadek masy ciała, to może być to rak. Przeczytaj: Masz problem z nadmiernym poceniem się? To może być poważna choroba serca

W wykrywaniu raka bardzo ważna jest diagnostyka obrazowa – klasyczne metody rentgenowskie, ultrasonografia, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Warto z tego skorzystać.





































