Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Taki rodzaj bólu powoduje choroba uchyłkowa jelita grubego. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 14.08.2023 18:28

Taki rodzaj bólu powoduje choroba uchyłkowa jelita grubego. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

ból jelita
canva

Choroba uchyłkowa jelita grubego powoduje, że w ścianie przewodu pokarmowego powstają niewielkie kieszonki czyli uchyłki. Samo występowanie uchyłków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Niebezpieczeństwo pojawia się z chwilą, gdy uchyłki dotyka stan zapalny. Jak rozpoznać ból spowodowany przez tę dolegliwość? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

 

Jak rozpoznać ból spowodowany przez chorobę uchyłkową jelita grubego?

Uchyłki jelita grubego to uwypuklenia, małe przepukliny ściany jelita: „Można je podzielić na dwie grupy, w zależności od tego, która część ściany się uwypukliła. Wyróżniamy uchyłki rzekome, kiedy uwypukleniu ulega błona śluzowa i podśluzowa, bądź prawdziwe, gdy uwypukleniu ulega cała ściana jelita grubego. Różnica polega na tym, że uchyłki rzekome występują częściej i głównie lokalizują się po lewej stronie jelita grubego, a prawdziwe pojawiają się rzadziej i wówczas znajdują się po prawej stronie”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow.  

Choroba uchyłkowa jelita grubego w 80% przypadków przebiega bezobjawowo. Jednak gdy powstaje stan zapalny uchyłków, chory odczuwa ten rodzaj bólu:

 „(…) głównym objawem jest ból, który lokalizuje się najczęściej w lewym dolnym kwadrancie i może towarzyszyć mu wzdęcie, a także zaburzenia rytmu wypróżnienia, takie jak zaparcie bądź biegunka. Jeżeli do dolegliwości dołączy się gorączka bądź cechy stanu zapalnego w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych, wtedy mowa o zapaleniu uchyłków jelita grubego”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Objawem choroby uchyłkowej jelita grubego bywa występowanie krwi w kale. Mimo to wiele osób chorujących na chorobę uchyłkową nie jest tego świadoma. Warto wspomnieć, że te same objawy występują przy zespole jelita drażliwego.

Projekt bez nazwy - 2023-08-14T182347.956.png

Rak jelita grubego - 8 faktów, które zachęcą Cię do kolonoskopii Jak leczyć uchyłki jelita grubego? My Polacy, często zapominamy o absolutnej podstawie

Jak leczyć uchyłki jelita?

Uchyłki jelita w formie niepowikłanej można leczyć ambulatoryjnie – wówczas korzysta się z leków rozkurczowych i przeciwbólowych: 

„W przypadku łagodnego przebiegu, u osoby młodej, w dobrym stanie ogólnym, która nie jest obciążona chorobami przewlekłymi, zapalenie uchyłków można leczyć ambulatoryjne, czyli poza szpitalnie. Stosowana jest dieta płynna, leki rozkurczowe, także przeciwbólowe. Należy pamiętać o unikaniu leków z grupy przeciwzapalnych i przeciwbólowych czyli NLPZ-tów, ponieważ mogą wtórnie prowadzić do krwawienia bądź perforacji uchyłka”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Niepowikłaną objawową chorobę uchyłkową leczy się głównie dietą:

 "Bezobjawowe uchyłki jelita grubego nie wymagają leczenia, natomiast objawowe czyli tak zwana niepowikłana objawowa choroba uchyłkowa, wymaga głównie zaleceń dietetycznych, co oznacza dietę bogatą w błonnik rozpuszczalny, a także stosowania okresowo leków rozkurczowych bądź przeciwbólowych”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow. W diecie  tego rodzaju powinny się znaleźć:
   • węglowodany pełnoziarniste, 
   • warzywa,
   • owoce,
   • błonnik pokarmowy.

W przypadku ciężkiego przebiegu choroby, wskazane jest już zastosowanie innych środków leczniczych: „Jeżeli przebieg jest ciężki, mamy do czynienia z osobą starszą, obciążoną wieloma chorobami przewlekłymi, jak na przykład cukrzyca, choroba nerek, marskość wątroby, u kobiet w ciąży lub osób będących w trakcie stosowania immunosupresji, leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych.W tych przypadkach rozważana jest antybiotykoterapia. W przypadku powikłań choroby uchyłkowej, w szczególności w stanach zagrożenia życia, może być wskazane leczenie operacyjne”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow.  

Perforacja –groźne powikłanie zapalenia uchyłków jelita grubego

Wymienionych powyżej objawów nie należy bagatelizować. Zaniedbanie w tej sferze może spowodować, że w miarę rozwoju procesu zapalnego dojdzie do pęknięcia ściany uchyłka, stanowiącego zagrożenie dla życia. Możliwym powikłaniem jest również mikroperforacja: 

„W części przypadków dochodzi do mikroperforacji i wytworzenia się ropnia okołouchyłkowego bądź w jamie brzusznej. W takich przypadkach może być potrzebna interwencja chirurgiczna. U części osób, w szczególności starszych, dochodzi do krwawienia z uchyłka do przewodu pokarmowego. W przewlekłej formie zapalenia istnieje ryzyko zwężenia światła jelita co prowadzi do objawów niedrożności”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow

Powikłaniem spowodowanym przez zapalenie uchyłku może być też wytworzenie się przetok, czyli połączeń między sąsiadującymi narządami.  

Zmarła dziennikarka Ewa Wanat. Pożegnała słuchaczy mówiąc o chorobie. Nagranie rozdziera serce
Ewa Wanat - dziennikarkę zabrał rak trzustki
Wybitna dziennikarka radiowa i telewizyjna, była redaktorka naczelna Radia TOK FM, zmarła w wieku 61 lat. Rak trzustki bardzo długo nie daje objawów, a gdy już się pojawią, zwykle jest za późno na skuteczne leczenie. Ewa Wanat przed śmiercią pożegnała swoich słuchaczy i czytelników poruszającym nagraniem. Powiedziała o diagnozie, dzięki czemu uratuje prawdopodobnie wiele osób, które nawet nie podejrzewają choroby, która już się tli. – Nowotwór trzustki to nowotwór, który długo nie daje objawów. Gdy pacjenci słyszą diagnozę, aż u 80 proc. z nich już za późno na wyleczenie. Pozostaje jedynie leczenie paliatywne, które jedynie wydłuża życie o kilka tygodni czy miesięcy - tylko 20 procent chorych dożywa roku – mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, założyciel Centrum Medycznego SafiMed.Poruszające nagranie Ewy Wanat:https://www.facebook.com/1332846029/videos/673976087926688/Pojawiające się nowe leki są w stanie przedłużyć życie pacjentów zaledwie o kilka miesięcy Dlatego też eksperci szacują, że jeśli nie dojdzie do przełomowego odkrycia, za 20 lat będzie z powodu nowotworów trzustki umierać ponad 60 proc. osób więcej niż obecnie, a za 10 lat rak ten będzie drugą przyczyną zgonów w onkologii na świecie, zaraz po raku płuca. Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?
Czytaj dalej
Probiotyki przy przeroście bakteryjnym jelita (SIBO) - tak czy nie? Pytamy specjalistę
probiotyki
SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego flory jelita cienkiego. Oznacza to, że w jelicie cienkim dochodzi do nadmiernej kolonizacji bakterii bądź też jelito cienkie zasiedlają bakterie dla niego nietypowe. SIBO powoduje występowanie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które bardzo często przypominają objawy zespołu jelita nadwrażliwego. Postawą leczenia SIBO jest antybiotykoterapia. Wiele wątpliwości wciąż budzi natomiast stosowanie probiotyków.
Czytaj dalej
Polecane