Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Taki rodzaj bólu powoduje choroba uchyłkowa jelita grubego. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 14.08.2023 18:28

Taki rodzaj bólu powoduje choroba uchyłkowa jelita grubego. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

ból jelita
canva

Choroba uchyłkowa jelita grubego powoduje, że w ścianie przewodu pokarmowego powstają niewielkie kieszonki czyli uchyłki. Samo występowanie uchyłków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Niebezpieczeństwo pojawia się z chwilą, gdy uchyłki dotyka stan zapalny. Jak rozpoznać ból spowodowany przez tę dolegliwość? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

 

Jak rozpoznać ból spowodowany przez chorobę uchyłkową jelita grubego?

Uchyłki jelita grubego to uwypuklenia, małe przepukliny ściany jelita: „Można je podzielić na dwie grupy, w zależności od tego, która część ściany się uwypukliła. Wyróżniamy uchyłki rzekome, kiedy uwypukleniu ulega błona śluzowa i podśluzowa, bądź prawdziwe, gdy uwypukleniu ulega cała ściana jelita grubego. Różnica polega na tym, że uchyłki rzekome występują częściej i głównie lokalizują się po lewej stronie jelita grubego, a prawdziwe pojawiają się rzadziej i wówczas znajdują się po prawej stronie”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow.  

Choroba uchyłkowa jelita grubego w 80% przypadków przebiega bezobjawowo. Jednak gdy powstaje stan zapalny uchyłków, chory odczuwa ten rodzaj bólu:

 „(…) głównym objawem jest ból, który lokalizuje się najczęściej w lewym dolnym kwadrancie i może towarzyszyć mu wzdęcie, a także zaburzenia rytmu wypróżnienia, takie jak zaparcie bądź biegunka. Jeżeli do dolegliwości dołączy się gorączka bądź cechy stanu zapalnego w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych, wtedy mowa o zapaleniu uchyłków jelita grubego”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Objawem choroby uchyłkowej jelita grubego bywa występowanie krwi w kale. Mimo to wiele osób chorujących na chorobę uchyłkową nie jest tego świadoma. Warto wspomnieć, że te same objawy występują przy zespole jelita drażliwego.

Projekt bez nazwy - 2023-08-14T182347.956.png

Rak jelita grubego - 8 faktów, które zachęcą Cię do kolonoskopii Jak leczyć uchyłki jelita grubego? My Polacy, często zapominamy o absolutnej podstawie

Jak leczyć uchyłki jelita?

Uchyłki jelita w formie niepowikłanej można leczyć ambulatoryjnie – wówczas korzysta się z leków rozkurczowych i przeciwbólowych: 

„W przypadku łagodnego przebiegu, u osoby młodej, w dobrym stanie ogólnym, która nie jest obciążona chorobami przewlekłymi, zapalenie uchyłków można leczyć ambulatoryjne, czyli poza szpitalnie. Stosowana jest dieta płynna, leki rozkurczowe, także przeciwbólowe. Należy pamiętać o unikaniu leków z grupy przeciwzapalnych i przeciwbólowych czyli NLPZ-tów, ponieważ mogą wtórnie prowadzić do krwawienia bądź perforacji uchyłka”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Niepowikłaną objawową chorobę uchyłkową leczy się głównie dietą:

 "Bezobjawowe uchyłki jelita grubego nie wymagają leczenia, natomiast objawowe czyli tak zwana niepowikłana objawowa choroba uchyłkowa, wymaga głównie zaleceń dietetycznych, co oznacza dietę bogatą w błonnik rozpuszczalny, a także stosowania okresowo leków rozkurczowych bądź przeciwbólowych”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow. W diecie  tego rodzaju powinny się znaleźć:
   • węglowodany pełnoziarniste, 
   • warzywa,
   • owoce,
   • błonnik pokarmowy.

W przypadku ciężkiego przebiegu choroby, wskazane jest już zastosowanie innych środków leczniczych: „Jeżeli przebieg jest ciężki, mamy do czynienia z osobą starszą, obciążoną wieloma chorobami przewlekłymi, jak na przykład cukrzyca, choroba nerek, marskość wątroby, u kobiet w ciąży lub osób będących w trakcie stosowania immunosupresji, leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych.W tych przypadkach rozważana jest antybiotykoterapia. W przypadku powikłań choroby uchyłkowej, w szczególności w stanach zagrożenia życia, może być wskazane leczenie operacyjne”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow.  

Perforacja –groźne powikłanie zapalenia uchyłków jelita grubego

Wymienionych powyżej objawów nie należy bagatelizować. Zaniedbanie w tej sferze może spowodować, że w miarę rozwoju procesu zapalnego dojdzie do pęknięcia ściany uchyłka, stanowiącego zagrożenie dla życia. Możliwym powikłaniem jest również mikroperforacja: 

„W części przypadków dochodzi do mikroperforacji i wytworzenia się ropnia okołouchyłkowego bądź w jamie brzusznej. W takich przypadkach może być potrzebna interwencja chirurgiczna. U części osób, w szczególności starszych, dochodzi do krwawienia z uchyłka do przewodu pokarmowego. W przewlekłej formie zapalenia istnieje ryzyko zwężenia światła jelita co prowadzi do objawów niedrożności”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow

Powikłaniem spowodowanym przez zapalenie uchyłku może być też wytworzenie się przetok, czyli połączeń między sąsiadującymi narządami.