Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Takie są stawki płacy minimalnej w 2025 r. Ważna informacja dla emerytów
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 14.06.2024 15:46

Takie są stawki płacy minimalnej w 2025 r. Ważna informacja dla emerytów

Rząd zdecydował co do stawek płacy minimalnej
Fot. Freepic

Nowe rozwiązania rządu odnośnie najniższej krajowej. Politycy chcą, by od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 4626 zł brutto, natomiast minimalna stawka godzinowa wynosiła 30, 20 zł. 

To jeszcze nie wszystko, gdyż prognozy rządu dotyczą też wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Wskaźnik wyniesienie nie mniej, niż 106, 78 proc. Warto podkreślić, że od początku 2024 r. najniższa krajowa w Polsce wynosi 4242 zł brutto, z kolei minimalna stawka godzinowa 27, 70 zł. Od 1 lipca podwyżka będzie do 4300 zł brutto, a stawka godzinowa wyniesie 28,10 zł.

Nowa propozycja rządu odnośnie najniższej krajowej

Wspomniana propozycja rządu oznacza podwyżkę o ponad 7 proc. w stosunku do drugiej połowy 2024 r. Jeszcze w maju tego roku szefowa resortu rodziny, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiadała dużą zmianę, mówiąc, iż politycy proponują, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli ten pomysł byłby przegłosowany, minimalna krajowa wynosiłaby 5150 zł brutto.

Szacuje się, że w przyszłym roku płacę minimalną będzie otrzymywać ponad 3,1 mln pracowników i pracownic. To właśnie te osoby skorzystają na podwyżce płacy minimalnej. I tak proponowana kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia przyszłego roku, 5626 zł brutto oznacza wzrost o 326 zł w stosunku do kwoty obowiązującej od 1 lipca 2024 - 4300 zł o 7,6 proc.

Jakie będą stawki płacy minimalnej?
Fot. Freepic
Nie wszyscy Polacy wiedzą o tym dodatku. Można sporo zyskać Ten zapomniany owoc ma wiele właściwości odżywczych. Dlaczego warto jeść agrest?

Na propozycję Dziemianowicz-Bąk zareagował Donald Tusk

Dodajmy, że na zapowiedź Dziemianowicz-Bąk zareagował premier Donald Tusk, podkreślając, że Polacy oczywiście chcieliby zarabiać więcej, lecz podwyższenie płacy minimalnej poprzez decyzje rządowe może stanowić poważny problem dla wielu polskich firm, a zwłaszcza tych małych.

Propozycja Dziemianowicz-Bąk spotkała się również z reakcją innych osób. Ekonomiści podkreślali, że tak ogromna zmiana odbije się negatywnie na przedsiębiorcach.

Zamieszanie z płacą minimalną

Rada Dialogu Społecznego, gdzie zasiadają związki zawodowe i pracodawcy, będzie chciała dążyć do wypracowania porozumienia w sprawie ostatecznej wysokości najniższej krajowej w 2025 r. Natomiast jeśli to się nie uda, rząd będzie musiał podjąć sam tę decyzję do 15 września.

Dodajmy, że z płacą minimalną jest trochę zamieszania w tym roku. Wszystko w związku z potrzebą dostosowania polskiego prawa o stanowieniu płacy minimalnej do dyrektywy Parlamentu Europejskiego, zrównującej w całej UE zasady ustanawiania płacy minimalnej. Premier Donald Tusk miał już ogłosił we wtorek, 11 czerwca wysokość nowej płacy minimalnej. W związku z zamieszaniem i sporem między ministrem pracy i ministrem finansów, sprawa została przeniesiona na kolejne posiedzenie, które odbyło się w czwartek, 12 czerwca.

Czytaj też:

Seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze od ZUS. 330 zł wypłacane razem z emeryturą

Seniorzy otrzymają do 9 tys. zł zasiłku pogrzebowego. Jak uzyskać wyższe świadczenie?
Depresja na emeryturze. Psychiatra mówi, co robić
 

Ten zapomniany owoc ma wiele właściwości odżywczych. Dlaczego warto jeść agrest?
Agrest, owoc
Agrest ma wiele witamin
Agrest jest nieco niedocenianym i zapomnianym owocem, a szkoda, bo posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych. Działa przeczyszczająco, ale również wspomaga produkcję żółci, sprzyja prawidłowemu widzeniu, ale też poprawia trawienie. Agrest posiada liczne witaminy i składniki mineralne.Świetnie smakuje na surowo, ale również doskonale sprawdzi się jako składnik wielu przetworów, gdzie można zrobić z niego rozmaite dżemy, kompoty czy nalewki. Niestety, nie wszyscy mogą jeść agrest. Kto nie powinien po niego sięgać?
Czytaj dalej
Polacy nie wiedzą, co to emerytura. Wyniki badań załamują
biznes-info-640x433
Emerytura przez wielu Polaków, szczególnie tych, którzy na karku mają już po kilkadziesiąt lat pracy, jest wyczekiwana z niemałym utęsknieniem. Okres, kiedy w końcu można będzie spocząć i nie zajmować głowy pracą dla wielu jest jak zbawienie. Inną sprawą jest świadczenie emerytalne, o czym sami emeryci wiedzą doskonale.Jednak w przeciwieństwie do emerytów wielu młodszych Polaków nie ma odpowiedniego pojęcia, czym emerytura jest i jak długo trwa. Jak podaje portall INNPoland, wyniki raportu Prudential Family Index są załamujące. Prawie połowa z Polaków ma błędne pojęcie o tym, jak długo trwa emerytura. W opinii większości to zaledwie kilka lat. Z tego też względu mało którego z nich rusza niskie świadczenie emerytalne, bo twierdzą, że przebiedują na nim niedługo.
Czytaj dalej