Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Co pyli w kwietniu? Te rośliny i grzyby uczulają alergików
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 04.04.2024 16:33

Co pyli w kwietniu? Te rośliny i grzyby uczulają alergików

Alergia, topola, brzoza
Fot. Freepic

Budząca się do życia przyroda i wiosna, która coraz śmielej zagląda przez okna, może być trudna dla alergików. Kwiecień to miesiąc, w którym pyli wiele roślin, sprawiając, że osoby uczulone borykają się z takimi objawami jak m.in. kaszel, katar, duszności czy łzawienie oczu. 

Najczęstszymi alergenami są również pyłki brzozy, wierzby i topoli. Oprócz roślin uczulać mogą również zarodniki grzybów Cladosporium. Na co jeszcze muszą uważać alergicy w kwietniu?

Kalendarze pylenia pomocne alergikom

O tym, co pyli w danym miesiącu można dowiedzieć się oczywiście z kalendarzy pylenia, które na stronach internetowych m.in. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego czy Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych przedstawiane są w formie tabeli z nazwami rozmaitych drzew, kwiatów, krzewów czy traw z podziałem na miesiące. 

Co ważne, stężenie pyłków danej rośliny oznaczone jest odpowiednim kolorem, oczywiście w zależności od intensywności. Instytucje badające alergie publikują nie tylko kalendarze, ale również informacje o niebezpiecznych stężeniach alergenów. W związku z czym alergicy mogą podejrzeć, na które rośliny muszą zwrócić uwagę w danym miesiącu.

 

 

Tyle kroków trzeba robić, żeby zmniejszyć ryzyko zawału. Wcale nie 8 tysięcy dziennie! 3 sprawdzone sposoby na katar sienny. Zapytaliśmy farmaceutę

Co pyli w kwietniu: jakie rośliny uczulają?

  • Olcha to rodzaj drzew oraz krzewów z rodziny brzozowatych. Szczyt jej pylenia przypada na połowę marca, lecz jej pyłki unoszą się w powietrzu nawet i do połowy kwietnia. Objawy, które osoba uczulona na olchę może odczuwać to m.in. zapalenie spojówek, pokrzywka powierzchniowa czy nieżyt nosa.
  • W tym miesiącu intensywnie pyli również brzoza. Jej pyłki obecne są w powietrzu przez cały miesiąc. Osoba uczulona na brzozę mierzy się z takimi objawami jak m.in. świąd nosa, kichanie oraz zaczerwienienie spojówek. Dodajmy, że gdy stężenie pyłków brzozy jest wysokie, pojawiają się symptomy astmy pyłkowej, takie jak duszność, kaszel czy świszczący oddech.
  • Topola to kolejna roślina, na którą trzeba zwrócić uwagę. Jej kwitnienie rozpoczęło się pod koniec marca, natomiast pyłki w powietrzu mogą unosić się nawet i do lipca. Stężenie alergenu jest największe w połowie kwietnia. Co ważne, silniejsze są odmiany męskie topoli. Pylą one od marca do kwietnia. Najczęstsze objawy uczulenia na topolę to katar sienny, ból głowy oraz zaczerwienienie spojówek.
  • Wierzba jest kolejnym z drzew, niekorzystnym dla alergików. Największe stężenie pyłków wierzby przypada na kwiecień, choć ta roślina kwitnie już w marcu. W tym czasie u alergików mogą pojawić się takie objawy, jak katar, kaszel czy łzawienie.
  • W kwietniu alergicy muszą też zwrócić uwagę na dąb. Zaczyna on pylić w drugiej dekadzie kwietnia. Objawami alergii na dąb jest katar alergiczny oraz zapalenie spojówek.
  • Cis z kolei jest iglastym drzewem, które w tym miesiącu również może uczulać.  Cis powoduje takie reakcje jak m.in. kaszel, katar, drapanie w gardle czy łzawienie oczu.

Uważaj na trawy i grzyby

  • W kwietniu alergicy muszą też zwrócić uwagę na pylenie traw. Choć pyłki dają znać o sobie najbardziej w kwietniu, to już w tym miesiącu mogą dokuczać alergikom, powodując u nich katar, kaszel, zaczerwienienie oraz łzawienie oczu.
  • Trzeba też oczywiście dodać, nie tylko zielone rośliny mogą uczulać, ale również i grzyby. Cladosporium to grzyby pleśniowe, których zarodniki przenoszone są przez wiatr. Pleśnie mogą występować w środowisku zarówno naturalnym, jak i również w domowych warunkach. Oczywiście największe stężenie zarodników tych grzybów może występować od maja do sierpnia, natomiast już w kwietniu przechodzi ze stanu niskiego do średniego. Zarodniki Cladosporium mogą być przenoszone przez wiatr. Pojawiają się na obumarłych roślinach, ale też na innych grzybach czy resztkach pokarmu.

Źródło:  Portal.gov.pl

Czytaj też: 

Kalendarz pylenia roślin i grzybów w marcu. Na nie powinni uważać alergicy

Masz zawroty głowy? Przyczyną może być nawet alergia

Alergia na futrzaki? Te rasy psów i kotów są bezpieczne dla alergików
 

Polecane