Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Michał Koterski poznał diagnozę. Pierwszy raz powiedział o niej publicznie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 02.04.2024 15:57

Michał Koterski poznał diagnozę. Pierwszy raz powiedział o niej publicznie

Michał Koterski
Fot. Tricolors/ East News

Michał Koterski podzielił się ze swoimi fanami osobistym wyznaniem. W programie TTV “Back to School. Prawdziwy egzamin" po raz pierwszy opowiedział publicznie, z czym się zmaga. Przyznał też, że ludzie z podobnym problemem często bywają niesłusznie oceniani.

"(…) ja przynajmniej tak byłem oceniany i źle o sobie przez to myślałem” - podkreślił aktor. Z czym zmaga się Michał Koterski? 

Osobiste wyznanie Michała Koterskiego

Michał Koterski chętnie mówi o swoim prywatnym życiu. Aktor już nie raz podkreślał, jak trudną drogę przeszedł, by być w miejscu, w którym znajduje się obecnie. Dziś jest spełnionym ojcem i mężem, który wyszedł ze szponów uzależnienia. O problemach z narkotykami i alkoholem opowiedział też w książce “To już moje ostatnie życie”.

“Byłam Krzysztofem i miałam żonę” - zobaczcie podcasty Pacjenci.pl na YouTube:

Teraz Michał kolejny raz opowiedział o bardzo osobistej sprawie. W programie “Back to School. Prawdziwy egzamin” przyznał, że jest osobą w spektrum autyzmu. Zdradził też, jak to zaburzenie wpłynęło na jego życie.

Kasia Mazur zdejmuje maski. Z pamiętnika autystki Rodzice boją się diagnozy. Dr Magdalena Wegner-Jezierska uspokaja

"Ludzie w spektrum mają różne zdolności"

Syn reżysera Marka Koterskiego zdradził, jak bycie w spektrum autyzmu wpływa na jego emocje.

 “U niektórych to może się objawiać np. nieumiejętnością okazywania uczuć i zamknięciem na te uczucia, ale inni są bardzo wylewni w uczuciach, jak widać, i ja tak mam. Często przekraczają granice” - powiedział aktor.

Michał Koterski podkreślił też w programie, jak wciąż postrzegany jest autyzm przez innych. Zaznaczył też, jak wiele rozmaitych zdolności posiadają osoby będące w spektrum.

“Ludzie w spektrum mają różne zdolności. Ja jestem genialnym aktorem, ale matematyka to nie jest mój konik. Myślę, że wielu ludziom wydaje się, że bycie w spektrum czy autyzm, wiąże się z dysfunkcją, jeśli chodzi o odnalezienie się w społeczeństwie, ale wcale tak nie musi być” - powiedział aktor.

Zobacz też: "Sanatorium Miłości": Małgorzata i Stanisław w miłosnych uniesieniach. Gorzkie wyznanie Andrzeja

Michał Koterski o szufladkowaniu innych przez opinię publiczną

Aktor zwrócił uwagę również na to, że opinia publiczna szufladkuje niektórych, nie wiedząc, że dana osoba może borykać się z poważnymi zaburzeniami.

“Człowiek może przejść przez życie, nie wiedząc, a będąc ocenianym i szufladkowanym w taki sposób, że jest niegrzeczny, nie słucha, nie potrafi się skoncentrować, ja przynajmniej tak byłem oceniany i źle o sobie przez to myślałem” - przyznał Michał Koterski.

Michał Koterski to aktor, którego widzowie kojarzą z takich filmów jak m.in. “Ajlawiu”, “Dzień świra", “Wszyscy jesteśmy Chrystusami, “Gierek” czy “7 uczuć”. Prywatnie jest synem reżysera - Marka Koterskiego. W styczniu 2024 r. poślubił modelkę, Marcelę Leszczak. Para doczekała się 7-letniego synka, Fryderyka.

Projekt bez nazwy - 2024-04-02T155507.568.png
Michal Koterski i Marcela Leszczak, fot. East News / Pawel Wodzynski

Źródło: TTV/ Back to School. Prawdziwy Egzamin

Czytaj też:

Kasia Mazur zdejmuje maski. Z pamiętnika autystki

Autyzm – objawy, diagnoza, terapia

Spektrum autyzmu – przyczyny, charakterystyka, rozpoznanie

Chcesz podzielić się z nami osobistą historią? Napisz na [email protected]. Wybrane listy opublikujemy anonimowo.

Dr House często rozpoznawał tę chorobę. Jak się objawia?
Dr House
"Sarkoidoza" – to słowo kojarzy każdy, kto obejrzał jeden odcinek hitowego serialu "dr House". Powiększone węzły chłonne? Sarkoidoza. Dziwne zmiany w płucach? Sakroidoza. Ból nóg? Sarkoidoza. I to doskonale pokazuje, jak wiele narządów zajmuje ta choroba. Na czym polega? Czy jest nadzieja dla chorych?
Czytaj dalej
Prawnik Tomasza Komendy: "Czy opieka medyczna w więzieniu była prawidłowa?"
Tomasz Komenda, Paweł Matyja
Prawnik Tomasza Komendy Paweł Matyja chce sprawdzić, czy nieżyjący już klient zachorował na raka płuca w więzieniu, czy już po wyjściu z jednostki. - Żeby odpowiedzieć na to pytanie w sposób klarowny i wyczerpujący należałoby powołać biegłych, którzy dokonaliby oceny dokumentacji medycznej, bo samego pacjenta zbadać się już nie da, określić, jak dana choroba się rozwijała i czy da się ustalić się, kiedy ona mogła się zacząć - mówi w rozmowie z Pacjentami mecenas Paweł Matyja. Dopiero wtedy można analizować ewentualne zagadnienia, na ile ta jakość opieki medycznej była adekwatna i prawidłowa. Postawienie komukolwiek zarzutu, że leczył Tomasza Komendę niewłaściwie jest oczywiście zbyt daleko idące i nie można tego dziś zrobić - dodaje. Podobnego zdania jest dr Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby lekarskiej. “To jak wróżenie z fusów. W tej sprawie jest bardzo dużo zmiennych” - wyjaśnia.Tomasz Komenda w lutym tego roku zmarł na raka. Mężczyzna miał bardzo trudną historię, która zakończyła się tragicznie. Niesłusznie skazany na 25 lat więzienia po 18 latach odsiadki wyszedł na wolność, lecz jego szczęście nie trwało długo. 
Czytaj dalej