Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy arytmia jest groźna? Lekarz bez zawahania udzielił odpowiedzi, możesz się zdziwić
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 15.09.2023 10:35

Czy arytmia jest groźna? Lekarz bez zawahania udzielił odpowiedzi, możesz się zdziwić

arytmia
canva.com

Duża część społeczeństwa zmaga się z wieloma kardiologicznymi schorzeniami, które potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednym z najczęściej występujących jest arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca. Są to pewne nieprawidłowości w rytmie serca, które mogą być spowodowane nieodpowiednią pracą węzła zatokowego, który może pracować za szybko lub za wolno. Jednak czy niepozorna arytmia może być groźna dla zdrowia, a nawet życia pacjenta oraz do jakich konsekwencji może prowadzić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

Czy arytmia jest groźna? Do jakich konsekwencji prowadzi?

„Wszystko zależy od tego, jakie mamy zaburzenia rytmu serca, czy jest ich dużo w ciągu doby i czy są one związane z jakimś uszkodzeniem serca. W większości przypadków arytmie nie są groźne. Skutkują jedynie uciążliwymi dolegliwościami, które pacjent odczuwa. Wtedy pomocne są leki, które mogą złagodzić objawy i zredukować liczbę zaburzeń rytmu serca. Jeśli jednak zaburzenia rytmu serca są groźne, powodują często skurcze, czyli takie kolejno po sobie następujące nieprawidłowe pobudzenia z dużą częstością, często przekraczającą 150 na minutę, wtedy możemy już odczuwać skutki zaburzeń hemodynamicznych układu krążenia. Krew nie krąży w prawidłowy sposób, spada ciśnienie i może dojść do niedokrwienia narządów. Głównie chodzi o ośrodkowy układ nerwowy. Takimi objawami niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego są zawroty głowy, zasłabnięcia, a nawet utraty przytomności.”- powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Niebezpieczną konsekwencją arytmii może być nagłe zatrzymanie krążenia, czyli migotanie komór. Wtedy mamy do czynienia z bardzo groźną arytmią, która sprawia, że serce prawie w ogóle nie pracuje. W takiej sytuacji mięsień sercowy lekko drga, ale nie pompuje krwi i krew nie krąży w organizmie. W takich okolicznościach natychmiastowo wymagana jest interwencja medyczna, gdyż arytmia nie jest w stanie sama ustąpić, co może skutkować zgonem pacjenta. Jest to najgorszy możliwy scenariusz, który może być następstwem arytmii.
 

Projekt bez nazwy (98).png

Czym jest kołatanie serca? Te odczucia towarzyszą zaburzeniom rytmu serca! Kardiolog wskazał, jak rozpoznać tę dolegliwość

Jakie dolegliwości powoduje arytmia?

Arytmia spowodowana zaburzeniami rytmu serca daje się poznać, po jej charakterystycznych objawach. Szczególnym symptomem arytmii jest uczucie dodatkowych uderzeń serca, silnych uderzeń serca albo nierównego bicia serca. Dodatkowo może pojawić się przyspieszony rytm, który może być równy lub nierówny. Najczęstsze objawy, które mogą towarzyszyć arytmii to również duszności, ból w klatce piersiowej, osłabienie, zawroty głowy zmęczenie, omdlenia. W większości przypadków są to niegroźne zaburzenia rytmu serca, jednak potrafią być uciążliwe.

„Kiedy rytm prawidłowy jest przejmowany przez jakiś ośrodek nieprawidłowy i dochodzi do skurczu komorowego czy nadkomorowego, objawy mogą być poważniejsze, ponieważ mogą powodować zaburzenia hemodynamiczne układu krążenia. W konsekwencji może dojść do zawrotów głowy, nagłego osłabienia, mroczków przed oczami. Jednak najgroźniejsza sytuacja pojawia się w momencie, kiedy dochodzi do zasłabnięć i utraty przytomności, co oznacza niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego.” - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
 

Jak postępować przy arytmii?

Oczywiście tak jak w przypadku innych chorób i schorzeń postawą jest diagnostyka oraz odpowiednie leczenie pacjenta. Zazwyczaj kardiolog zaczyna od przeprowadzenia dogłębnego wywiadu z pacjentem, tym samym nabywając wiedzę o jego stanie zdrowia oraz dolegliwościach. Lekarz może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych, ponieważ nie każde zaburzenia rytmu serca muszą wynikać z nieprawidłowości zlokalizowanych w sercu. Następnym badaniem, które może wskazać lekarz, jest EKG. Jest to podstawowe badanie, które może zdiagnozować pewne nieprawidłowości, które mogą powodować zaburzenia rytmu serca. Kolejne badanie, które jest skuteczne w diagnostyce to holter EKG. To badanie pozwoli wychwycić zaburzenia rytmu serca oraz możemy się dowiedzieć, jakie są to zaburzenia i ile ich jest w ciągu doby. Pomocnym badaniem może być także angio CT naczyń wieńcowych lub koronarografia. Czasami po wykonaniu pełnej diagnostyki kiedy pacjent ma poważne dolegliwości, a arytmia nie została zdiagnozowana, lekarz może zaproponować bardziej inwazyjne badanie, czyli EPS, które jest wykonywane w warunkach szpitalnych.

„Podstawą leczenia zaburzeń rytmu serca jest farmakoterapia, chociaż w niektórych sytuacjach np. zagrażających życiu są stosowane również inne metody. Leki podawane są w zależności od przypadku, m.in. po to, żeby przerwać arytmię. Jeśli jednak pacjent potrzebuje przerwania arytmii w danym momencie, to zwykle odbywa się to w warunkach szpitalnych. Leki podane dożylnie działają znacznie szybciej niż te doustne.” - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.