Pacjenci.pl > Zdrowie > Jakie są przyczyny zaburzeń rytmu serca? Kardiolog wskazuje najważniejsze z nich
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 11.09.2023 13:10

Jakie są przyczyny zaburzeń rytmu serca? Kardiolog wskazuje najważniejsze z nich

arytmia
canva.com

Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia są to pewne nieprawidłowości w rytmie serca, które mogą być spowodowane nieodpowiednią pracą węzła zatokowego. Wiele osób zmaga się z różnymi schorzenia serca, a jednym z najczęściej występujących jest wspomniana arytmia. Skąd się biorą zaburzenia rytmu serca? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

Przyczyny zaburzeń rytmu serca

„Przyczyny zaburzeń rytmu serca są bardzo złożone. Możemy urodzić się z różnymi nieprawidłowościami. Mogą to być np. poważne nieprawidłowości strukturalne serca, czyli wady strukturalne serca, które predysponują do zaburzeń rytmu serca. Te wady zazwyczaj są widoczne np. w echokardiografii i wówczas widać, że serce jest nieprawidłowo zbudowane. Kolejne uwarunkowanie wrodzone może przebiegać tak, że budowa serca jest prawidłowa, natomiast istnieją nieprawidłowe szlaki przewodzenia, które generują nieprawidłowy rytm serca. Tego jednak nie widać makroskopowo w obrazie serca. Ostatni najrzadszy przypadek, są to tzw. kanałopatie, czyli bardzo rzadkie choroby, które mogą prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń rytmu serca zagrażających życiu. Tutaj również zwykle serce wygląda prawidłowo w echokardiografii, jednak zaburzenie dotyczy przepływu jonów na poziomie błony komórkowej. Zatem powstają nieprawidłowe impulsy, które mogą nieodpowiednio rozchodzić po mięśniu sercowym, co może skutkować groźnymi dla życia zaburzeniami rytmu serca.” – powiedział kardiolog  dr n. med. Ewa Uścińska.

Wrodzone zaburzenia rytmu serca mogą dotyczyć pacjentów w każdym wieku, jednak większa część arytmii tego typu dotyczy dzieci. W przypadku dorosłych poza wrodzoną przyczyną zaburzeń rytmu serca inne czynniki, które mogą być odpowiedzialne za arytmię to m.in.: przebyte infekcje, przebyty zawał serca, choroba niedokrwienna serca, choroba strukturalna lub wada serca przebiegająca szczególnie z uszkodzeniem tego organu i z obniżoną frakcją rzutową. Przyczyną występujących arytmii mogą być również pewne choroby, niektóre leki, uwarunkowania genetyczne, stres, używki, niedotlenienie. Przyczyny zaburzeń rytmu serca oraz przewodzenia mogą być związane nie tylko z sercem, ale ich źródłem mogą być także inne czynniki poza sercowe, które w efekcie prowadzą do arytmii.

Projekt bez nazwy (92).png

Zaburzenia rytmu serca (arytmia) - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy Czym jest kołatanie serca?

Objawy zaburzeń rytmu serca

Charakterystyczne objawy zaburzeń rytmu serca to:

  •  uczucie dodatkowych uderzeń serca,
  •  uczucie silnych uderzeń serca,
  •  nierówny rytm bicia serca, kołatanie serca
  •  przyspieszony rytm serca (może być równy lub nierówny),
  •  zmęczenie,
  •  nagłe osłabienie,
  •  duszności,
  •  ból w klatce piersiowej,
  •  zawroty głowy,
  •  omdlenia.

„Kiedy rytm prawidłowy jest przejmowany przez jakiś ośrodek nieprawidłowy i dochodzi do skurczu komorowego czy nadkomorowego, objawy mogą być poważniejsze, ponieważ mogą powodować zaburzenia hemodynamiczne układu krążenia. W konsekwencji może dojść do zawrotów głowy, nagłego osłabienia, mroczków przed oczami. Jednak najgroźniejsza sytuacja pojawia się w momencie, kiedy dochodzi do zasłabnięć i utraty przytomności, co oznacza niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego.” – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Arytmia – konsekwencje

Tak naprawdę wszystko uwarunkowane jest tym, z jakimi zaburzeniami rytmu serca mamy do czynienia, z czym są związane oraz jaka jest ich częstotliwość. Zazwyczaj arytmie potrafią być dokuczliwe poprzez występujące objawy, lecz w znacznej ilości przypadków nie jest ona niebezpieczna. Natomiast najgorszy scenariusz, który może pojawić się również przy zaburzonym rytmie serca, to nagłe zatrzymanie krążenia, czyli migotanie komór. Wówczas dochodzi do niebezpiecznej sytuacji, kiedy serce praktycznie nie pracuje. W takim przypadku może dojść do zgonu pacjenta, jeśli nie zostanie mu udzielona pomoc medyczna. 

„Jeśli jednak zaburzenia rytmu serca są groźne, powodują często skurcze, czyli takie kolejno po sobie następujące nieprawidłowe pobudzenia z dużą częstością, często przekraczającą 150 na minutę, wtedy możemy już odczuwać skutki zaburzeń hemodynamicznych układu krążenia. Krew nie krąży w prawidłowy sposób, spada ciśnienie i może dojść do niedokrwienia narządów. Głównie chodzi o ośrodkowy układ nerwowy. Takimi objawami niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego są zawroty głowy, zasłabnięcia, a nawet utraty przytomności.” – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
 

Polecane