Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > W Polsce ok. 60 proc. osób zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 14.11.2024 07:03

W Polsce ok. 60 proc. osób zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu

None
Fot. Canva/ jamesbenet, Getty Images

Z niejasnych powodów Twój cholesterol jest wciąż za wysoki, mimo że dobrze się odżywiasz i uważasz, że prowadzisz zdrowy styl życia? Pojęcia zdrowej diety lub zdrowego stylu życia są dosyć subiektywne, jeśli nie trzymamy się pewnych wytycznych. A te regulują nasze codzienne zachowania w celu profilaktyki zdrowotnej. Zwłaszcza jeśli chodzi o cholesterol. 

Dlaczego cholesterol jest tak istotny? Od jego stężenia może zależeć nasze zdrowie, ale też ryzyko zapadalności na różne choroby. To problem tzw. chorób cywilizacyjnych, który dotyczy większości osób na świecie. W Polsce ok. 60 proc. osób zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu, tylko kilka, kilkanaście procent z nich jest tego świadoma. Między innymi z tego powodu monitorowanie jego poziomu wpisane jest w profilaktykę zdrowotną. 

Hipercholesterolemia. Zbyt wysoki cholesterol szkodzi zdrowiu

Zbyt wysoki – czyli szkodliwy, ponieważ zwiększa ryzyko zaburzeń w układzie krążenia, prowadząc np. do zawału serca lub udaru mózgu. Warto wiedzieć, że wysoki cholesterol, nie daje o sobie znać w jakiś szczególny sposób. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, podwyższony cholesterol nie boli i nie daje żadnych objawów. Dlatego zapobiegawczo trzeba sprawdzać jego poziom, czyli określić profil lipidowy. Badane frakcje to cholesterol całkowity, cholesterol tzw. dobry – HDL (ang. high-density lipoprotein) oraz tzw. zły – LDL (ang. low-density lipoprotein). W profilu lipidowym sprawdza się również poziom trójglicerydów. Badania te możesz wykonać bezpłatnie. 

Fot. NFZ/Ministerstwo Zdrowia
Znaczny wzrost liczby zgonów na nowotwory w skali świata. Specjaliści alarmują To nowa przyczyna choroby zapalnej jelit. Aż 95 proc. choruje z tego powodu

Czynniki ryzyka, o których trzeba pamiętać

Za najczęściej podawane przyczyny podwyższonego cholesterolu uznaje się niewłaściwe odżywianie i niską aktywność fizyczną. Czasem nawet diety uważane za „zdrowe” nie są w stanie zagwarantować nam właściwego poziomu cholesterolu, a czynników ryzyka jest znacznie więcej. Duże znaczenie ma również wiek, genetyka czy sięganie po używki, takie jak alkohol czy papierosy. Jeśli poziom cholesterolu w Twoim organizmie jest powyżej dopuszczalnej normy, warto rozważyć, jakie elementy mogą o tym decydować. 

Wiek, płeć, menopauza

Im jesteśmy starsi, tym wyższy może być poziom cholesterolu w organizmie. W potencjalnej grupie ryzyka częściej znajdują się mężczyźni – ale tylko do czasu. Kobiety, które są w trakcie lub właśnie przeszły menopauzę – z uwagi na zachodzące w ich organizmie zmiany hormonalne, a także mniejszą ilość ruchu i słabszy metabolizm, co przekłada się na wyższą wagę – również mogą mieć wyższy cholesterol.

Obciążenie genetyczne

Ryzyko podwyższonego cholesterolu może wynikać z uwarunkować genetycznych. To nie oznacza, że „wszystko przepadło” i „nic się nie da zrobić” – wręcz przeciwnie. Nasz wysiłek włożony w zdrowy styl życia i pamiętanie o badaniach profilaktycznych, aby w razie konieczności podjąć leczenie – powinien być tym większy. 

Otyłość, nadwaga, siedzący styl życia

Nadmierna masa ciała, będąca skutkiem przejadania się, braku zdrowych nawyków żywieniowych i statycznego stylu życia skutkuje zaburzoną równowagą tłuszczów w organizmie, ich słabszy metabolizm, co e efekcie może prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu LDL oraz obniżenia poziomu cholesterolu HDL.

Podwyższony cholesterol może mieć wiele przyczyn, warto sprawdzić, co odpowiada za jego poziom. Pamiętajmy też, że wysoki poziom cholesterolu może towarzyszyć również różnym schorzeniom, w tym niedoczynności tarczycy, cukrzycy typu II, chorobom nerek i wątroby. Jego poziom może też zależeć od przyjmowanych leków, np. moczopędnych, kortykosteroidy, antykoncepcja hormonalna.

Źródło: gov.pl, NCEŻ

Zobacz także:

Trzeba stanąć na jednej nodze. Prosty test określa ryzyko zgonu u osób 50+

Męskie zdrowie pod lupą. Samobadanie i diagnostyka raka jąder

Tak można bezpiecznie usuwać zęby. Rewolucja w stomatologii