Każdy z nas marzy o pięknych i białych zębach. I chociaż medycyna estetyczna daje możliwość ich wybielenia, to – jak zawsze – lepiej zapobiegać niż leczyć i w ogóle nie dopuścić do powstawania przebarwień. Można to zrobić unikając produktów odbarwiających zęby i niszczących szkliwo.Oto lista produktów, które barwią zęby na żółto. Warto je ograniczyć, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, a z niektórych całkowicie zrezygnować, jak np. z papierosów.
Rząd chce, żeby dentyści wrócili do szkół. Biorąc pod uwagę stan uzębienia polskich dzieci, mógłby to być całkiem dobry pomysł. Jak zwykle jest jeden podstawowy problem – pieniądze.Dentyści w szkole raz się pojawiają, a raz znikają. W zależności od tego, jaki pomysł na opiekę stomatologiczną w szkołach ma aktualna władza. Teoretycznie każda szkoła ma obowiązek zorganizować profilaktykę stomatologiczną. Rzeczywistość bywa różna.
Powoduje sepsę, zapalenie mięśnia sercowego, problemy ze stawami i nerkami, chorobę wrzodową żołądka czy łuszczycę. Jeśli nie jest leczona - mówi o próchnicy doktor Paulina Kosiniak - Kamysz, stomatolog i ortodonta, w rozmowie z Edytą Brzozowską z portalu Pacjenci.pl.Próchnica zębów jest bardzo zaraźliwa! Można się nią zainfekować pijąc z tej samej butelki czy podgryzając kanapkę od osoby z zepsutym uzębieniem.Edyta Brzozowska, portal Pacjenci.pl: Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica zębów jest bardzo zaraźliwa. Obali Pani ten mit?Doktor Paulina Kosiniak - Kamysz, stomatolog i ortodonta: Choroba próchnicowa z definicji jest chorobą zakaźną, a w dodatku jest najbardziej rozpowszechniona na całym świecie. To dla niektórych może być szokiem, ale takie są fakty.
Leczenie kanałowe i białe plomby w Polsce NFZ zrefunduje Ci tylko do 18 roku życia. Chyba, że jesteś kobietą w ciąży, lub połogu. Widocznie uśmiechać mamy się półgębkiem, albo wcale. Co jeszcze może dorosły, a co dziecko zrobić za darmo u dentysty?Informację o tym, że NFZ zamierza wreszcie zrefundować leczenie kanałowe zębów trzonowych i przedtrzonowych, nie tylko dzieciom i kobietom w ciąży i będącym maksymalnie do 42 dnia po porodzie, podał portal https://www.infodent24.pl/. Kiedy to nastąpi i czy na pewno? Wolimy nie zapeszać. Na wszelki wypadek przeczytajcie, co dziś możesz Ty, albo Twoje dziecko, zrobić bezpłatnie u dentysty w NFZ-owskiej przychodni.Przy okazji przypominamy, że do stomatologa nie musisz mieć skierowania. I że pacjentowi przychodzącemu do dentysty z bólem zęba świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia w każdej placówce, która ma podpisaną umowę na świadczenie usług w ramach NFZ, a po godzinie 19.00 w placówkach, w których pełniony jest dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej – ta deklaracja znajduje się na stronie NFZ.