Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Te produkty barwią zęby na żółto. Unikaj ich
Daria  Siemion
Daria Siemion 06.03.2024 14:18

Te produkty barwią zęby na żółto. Unikaj ich

Niezadowolona kobieta myje zęby w łazience
Fot. Pexels / Miriam Alonso

Każdy z nas marzy o pięknych i białych zębach. I chociaż medycyna estetyczna daje możliwość ich wybielenia, to – jak zawsze – lepiej zapobiegać niż leczyć i w ogóle nie dopuścić do powstawania przebarwień. Można to zrobić unikając produktów odbarwiających zęby i niszczących szkliwo.

Oto lista produktów, które barwią zęby na żółto. Warto je ograniczyć, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, a z niektórych całkowicie zrezygnować, jak np. z papierosów.

1. Papierosy

Palenie papierosów wywołuje wiele konsekwencji zdrowotnych, włącznie z śmiertelnie niebezpiecznym rakiem płuca. Może też negatywnie wpływać na koloryt zębów, powodując żółte lub brązowawe plamy. To kolejny dobry powód, by rzucić nałóg.

2. Kawa

Kawa jest jedną z najczęstszych przyczyn żółtych zębów. Ta popularna na całym świecie używka – zwłaszcza w wersji bez mleka – wypłukuje z zębów wapń, sprzyjając powstawaniu ciemnych przebarwień. 

3. Sos sojowy

Za ciemną barwę sosu sojowego odpowiadają obecne w nich chromogeny. Substancje te wpływają również na kolor zębów, sprawiając, że są bardziej żółte. Co więcej, sos sojowy jest bogaty w sód, który może wysuszać jamę ustną, sprzyjając powstawaniu kamienia.

4. Herbata

Herbata może odbarwiać zęby jeszcze bardziej niż kawa. Obecna w niej taniny barwią szkliwo na żółto lub brązowo. Po herbacie na zębach zostaje też osad – najwięcej po czarnej i zielonej, najmniej po białej.

pexels-maria-tyutina-814264.jpg
Zielona herbata barwi zęby na żółto Fot. Pexels / Maria Tyutina
Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy Stomatolog Karolina Cepińska: "Starsi pacjenci dziwią się, że istnieją szczoteczki międzyzębowe"

5. Nadmiar fluoru

Fluor jest dobry dla zębów, ale w nadmiarze może szkodzić. Chodzi o możliwość powstawania żółtych lub brązowych plam, będących objawami fluorozy – choroby powstającej w wyniki za dużej podaży fluoru w wodzie i diecie.

6. Wino

Na kolor zębów wpływa zarówno białe, jak i czerwone wino. To pierwsze niszczy szkliwo, a drugie przyczernia, sprawia, że zęby stają się matowe i szare. Co więcej, wino zmienia pH jamy ustnej, sprzyjając odkładaniu kamienia nazębnego.

7. Antybiotyki

Naukowcy z amerykańskiego National Institutes of Health, że stosowanie antybiotyków tetracyklinowych u dzieci poniżej 8. roku życia oraz u kobiet w ciąży, może trwale barwić zęby dzieci na żółto – taka wada wymaga wybielania.

Zobacz: Leczenie stomatologiczne za darmo? Nie uwierzysz, ile można zrobić na NFZ

pexels-tima-miroshnichenko-8376247.jpg
Niektóre grupy antybiotyków zmieniają kolor zębów Fot. Pexels / Tima Miroshnichenko

8. Ocet balsamiczny

Ocet balsamiczny jest jednym z produktów, które najbardziej barwią zęby na żółto. Dzieje się tak, ponieważ, tak jak sos sojowy, zawiera on odbarwiające chromogeny. Aby zminimalizować ich działanie, warto jeść ocet balsamiczny z dodatkiem sałaty oraz oliwy.

9. Curry

Curry to indyjska przyprawa, która świetnie komponuje się z wieloma daniami, szczególnie z kurczakiem. Ma nie tylko smaczny, charakterystyczny smak, ale również intensywny kolor, który – niestety – przechodzi na zęby.  Jednak lepiej nie myć ich od razu po jedzeniu.

– Zalecenia się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH - powiedział Pacjentom dr Bartosz Zimnoch, stomatolog.

Zobacz też: Jak dbać o zęby dziecka w różnym wieku?

10. Słodzone napoje

Słodzone napoje, szczególnie te kolorowe, mogą mieć w swoim składzie kwasy, które zaburzają pH w jamie ustnej i niszczą szkliwo. Z czasem staje się ono coraz cieńsze, aż uwidacznia się zębina, a zęby stają się bardzo żółte.

11. Sos pomidorowy

Sos pomidorowy swój piękny kolor zawdzięcza barwnikom należącym do grupy kartenoidów. Niestety wpływają one nie tylko na sam sos, ale również na zęby, tworząc trudne do usunięcia żółtawe naloty.

 

Przeczytaj też:

Stomatolog Karolina Cepińska: "Starsi pacjenci dziwią się, że istnieją szczoteczki międzyzębowe"

Gdzie najtaniej wybielić zęby w Europie? U naszego sąsiada

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Mamy odpowiedź specjalisty!
 

Lumbago może złapać przy gwałtownym wstawaniu. Niestety, bywa również objawem tętniaka
Kobieta trzyma się za plecy przy wstawaniu z kanapy
Lumbago to ból pojawiający się w dolnej części pleców w wyniku przeciążenia lub wykonywania gwałtownych ruchów. Zazwyczaj ustępuje samoistnie, poprzez gojenie nadwyrężonych mięśni, ale czasami może świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny lumbago i jak je rozpoznać?Lumbago bardzo często bywa mylone z rwą kulszową, jednak w przeciwieństwie do niej, nie promieniuje aż do stopy. Silny ból w odcinku lędźwiowym może być też objawem nowotworu trzustki albo tętniaka aorty. W każdym wypadku wymaga badania.
Czytaj dalej
Polacy łykają je jak cukierki. Lekarz wskazuje, które z nich mają najwięcej skutków ubocznych
leki
Jeśli chodzi o spożycie leków, Polacy są w ścisłej światowej czołówce. Łykamy leki na potęgę, często lecząc się samodzielnie w domu bez konsultacji z lekarzem. Najczęściej stosowanymi w Polsce lekami bez recepty są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ. W 2023 r. Polacy kupili ponad 85 mln opakowań leków przeciwbólowych o łącznej kwocie 1,6 mld złotych.Co niepokoi specjalistów, tendencja ta wzrasta. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są powszechnie dostępne (można je kupić nawet w sklepie czy na stacji benzynowej), dlatego panuje błędne przekonanie, że nie są one obarczone poważniejszymi działaniami niepożądanymi. Prawda jest jednak taka, że to właśnie te leki powodują obecnie najwięcej skutków ubocznych i interakcji.
Czytaj dalej
Polecane