Dostosowanie polskiego Kodeksu pracy do wymogów unijnej dyrektywy work-life balance przyniosło rewolucję zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Teraz zamiast ustawowych 26 dni urlopu wypoczynkowego pracownicy mają do dyspozycji nawet 41 dni wolnych od pracy. Dowiedz się, na jakich zasadach można skorzystać z wolnego.Podstawa urlopu wypoczynkowego nie uległa zmianie. W tym zakresie wciąż możemy skorzystać z 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy. Dłuższa podstawa urlopu przysługuje osobom, które pracują od ponad dekady. Jednak do wykorzystania są też dodatkowe dni wolne.
Już wkrótce Wielkanoc. „Wielki Piątek dniem wolnym od pracy” – do Sejmu systematycznie trafiają petycje w sprawie uregulowania tej kwestii. W końcu w tym dniu dzieci mają już ferie świąteczne, a w wielu krajach europejskich w Wielki Piątek faktycznie się nie pracuje.Co ciekawe, w zamian pojawiła się propozycja... zlikwidowania 3. maja, jako dnia wolnego. Czy do tego dojdzie?
Nowy rok z perspektywy pracowników zapowiada się bardzo dobrze. Oprócz podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę możemy cieszyć się długim urlopem. Maksymalnie do wykorzystania mamy już nie 26, ale aż 35 dni.W 2025 roku będziemy mieć aż 115 dni wolnych od pracy – i to bez wykorzystywania urlopu. Same weekendy to 104 dni. Będziemy też mogli odpocząć w ustawowo wolne od pracy dni świąteczne. Poza tym dzięki aktualnym przepisom Kodeksu pracy do wykorzystania mamy sporo urlopu.