Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Chcą skasować długi weekend majowy. Walczą o wolne w Wielki Piątek
Marta Uler
Marta Uler 09.04.2025 15:11

Chcą skasować długi weekend majowy. Walczą o wolne w Wielki Piątek

praca 3 maja
Fot. Canva/South_AGENCY/Getty Images

Już wkrótce Wielkanoc. „Wielki Piątek dniem wolnym od pracy” – do Sejmu systematycznie trafiają petycje w sprawie uregulowania tej kwestii. W końcu w tym dniu dzieci mają już ferie świąteczne, a w wielu krajach europejskich w Wielki Piątek faktycznie się nie pracuje.

Co ciekawe, w zamian pojawiła się propozycja... zlikwidowania 3. maja, jako dnia wolnego. Czy do tego dojdzie?

Czy Wielki Piątek będzie wolny od pracy?

W tym roku Wielki Piątek wypada 18 kwietnia i ustawowo nie jest to dzień wolny od pracy. Ale już od kilku lat mówi się o tym, by to zmienić. Wnioskowały już o to Konfederacja, Polska 2050, a także pojawiają się takie petycje obywatelskie. Są ku temu przesłanki. W wielu krajach europejskich, np. w Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Estonii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, czy Wielkiej Brytanii, faktycznie jest to dzień wolny od pracy. 

Ponadto, w Polsce, w Wielki Piątek dzieci mają już ferie wielkanocne i wielu rodziców stoi przed problemem zapewnienia im opieki. Byłoby to na pewno bardzo wygodne, gdyby jednak ten dzień został uznany za wolny od pracy. Póki co jednak się na to nie zanosi. 

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj: Więcej czasu na odpoczynek. Związkowcy chcą wprowadzić kolejny dzień wolny

TOP 3 kolageny na mocne stawy, jędrną skórę i gęste włosy. Wyprasują też zmarszczki Małą kropkę można pomylić z pieprzykiem. Skutki mogą być katastrofalne

A gdyby tak... pracować 3 maja?

W zeszłym roku do Sejmu trafiła petycja w tej sprawie. Jej autor wnioskował o to, by Wielki Piątek uczynić dniem wolnym od pracy w zamian za... 3 maja, czyli święto Konstytucji 3. Maja (wprowadzone 35 lat temu, w 1990 r., zamiast wolnego 22 lipca). Pisał:

„Wielki Piątek to święto obchodzone równocześnie w kościele katolickim, prawosławnym, ewangelickim i w kościele protestanckim. Dzieci w szkołach mają już w Wielki Piątek dzień wolny od zajęć dydaktycznych, co jest problemem dla rodziców, którzy muszą zapewnić opiekę w domu nad niepełnoletnim dziećmi. Niestety nie zawsze da się wywalczyć ten dzień urlopu, gdy chętnych do pracy jest bardzo dużo, co prowadzi do konfliktów między pracowniczkami w tym ważnym dla Chrześcijan dniu”.

Ponadto, wnioskodawca podkreślał, że:

„sposób uchwalenia konstytucji 3 maja jest przykładem tego, w jaki sposób nie powinno się prowadzić obrad parlamentu w celu przyjęcia ważnego dla społeczeństwa aktu prawnego", 

oraz:

„Konstytucja 3 maja już od ponad 200 lat nie obowiązuje (obowiązywała tylko przez 14 miesięcy), a dzień uchwalenia obecnie obowiązującej konstytucji z dnia 02. kwietnia 1997 r. nie jest w Polsce dniem wolnym od pracy".

Argumentacja wydaje się logiczna, jednak posłów nie przekonała. W opinii prawnej, jaką w odpowiedzi wystosowano, czytamy:

„Realizacja postulatów zawartych w petycji mieści się w zakresie swobody decyzyjnej ustawodawcy. Stroniąc od apologetycznej postawy wobec okoliczności przyjęcia Konstytucji 3 Maja, należy stwierdzić, iż stała się ona symbolem narodowym, który pozostawał i wciąż pozostaje obecny w pamięci Narodu, o czym świadczą licznie przywoływane w niniejszej opinii poglądy. Dlatego też nie byłoby właściwe zaprzestanie kultywowania tradycji świętowania Konstytucji 3 Maja, sięgającej, co należy przypomnieć, roku 1792. Trudno w związku z tym poprzeć zawarty w petycji postulat, by dzień 3 maja został usunięty z wykazu dni wolnych od pracy zawartego w art. 1 pkt 1 u.d.w.p. Nie sposób zarekomendować Komisji także drugiego postulatu, zgodnie z którym dniem wolnym od pracy miałby się stać Wielki Piątek. Należy przy tym z pełną powagą podchodzić do zgłaszanych w petycji problemów z realizacją prawa do uzyskania dnia wolnego od pracy w celu obchodzenia święta religijnego. Problem ten powinien być przedstawiany właściwym organom  państwowym przez organy związków wyznaniowych uprawnione do ich reprezentacji. To one dysponują bowiem największymi możliwościami w zakresie ustalenia problemów, z którymi muszą borykać się ich członkowie, chcąc uzyskać dzień wolny od pracy”.

Przeczytaj też: Tego nie wkładaj do wielkanocnego koszyczka. Ta ozdoba jest trująca

Które dni w 2025 r. są wolne od pracy?

W tym roku mieliśmy już dwa dni wolne ustawowo od pracy, czyli 1 stycznia (Nowy Rok) i 6 stycznia (Trzech Króli). Przed nami jeszcze:

  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
  • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
  • 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
  • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
  • 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,
  • 24 grudnia (środa) – Wigilia (od 2025 roku, pierwszy raz jako dzień wolny),
  • 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,
  • 26 grudnia (piątek) – Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Warto przypomnieć, że w tym roku 3 maja przypada w sobotę. W związku z tym przysługuje za to dzień wolny od pracy w innym terminie. 

Fot. Canva/Ajax9/Getty Images

Przeczytaj też: W majówkę uważaj na kleszcze. Usuwaj je bezpiecznie!