Domowe sposoby na pasożyty. Lekarz: „Swoim działaniem mogą zawstydzić niejeden lek”

Pasożyty znajdują się w naszym otoczeniu, a zakażenia nimi nie dotyczą wyłącznie zwierząt, czy dzieci, jak zwykło się błędnie sądzić. Każdy może złapać takiego „pasażera na gapę”. W dodatku niekoniecznie musi to wynikać ze słabej higieny.
Jak leczyć zakażenie pasożytnicze? Lekarze w takich przypadkach przepisują odpowiednie leki, ale warto też wiedzieć, że wiele ziół i roślin również wykazuje działanie przeciwpasożytnicze.
Robaki to nie tylko „dziecięce” owsiki
Choć najczęściej o pasożytach mówi się w kontekście dzieci, które zarażają się owsikami w przedszkolach i żłobkach, problem ten dotyczy także dorosłych. W naszym otoczeniu występuje wiele gatunków pasożytów, które mogą bytować w ludzkim organizmie – m.in. glisty ludzkie, tasiemce, lamblie czy wspomniane owsiki.
Do zarażenia może dojść na różne sposoby: przez kontakt z zakażonym zwierzęciem, wodą, glebą czy nawet niedokładnie umytymi warzywami i owocami.Wystarczy zjeść jabłko prosto z drzewa, które wcześniej odwiedził ptak, bawić się z psem, który miał kontakt z kałem innego zwierzęcia, albo posadzić dziecko w piaskownicy, w której nocą „urządzały sobie toaletę” bezpańskie koty.
Pasożyty dostają się do organizmu najczęściej drogą pokarmową, a ich obecność przez długi czas może pozostać niezauważona. U niektórych osób pojawiają się natomiast bóle brzucha, swędzenie odbytu, przewlekłe zmęczenie czy problemy ze snem.
Przeczytaj także: Jak rozpoznać pasożyty w organizmie. Obawy powinny wzbudzić te zmiany skórne
Te popularne produkty upośledzają pamięć. Są nowe badania Wyszło na jaw, skąd pochodzi mięso z Dino. Polacy zjadają jego tonyZakażenie pasożytem – diagnoza i leczenie
Aby potwierdzić zakażenie pasożytnicze, wykonuje się badania kału, często powtarzane kilkukrotnie. W przypadku podejrzenia lamblii, przydatne są także testy antygenowe. W razie potwierdzenia zakażenia lekarz przepisuje leki przeciwpasożytnicze – najczęściej są to:
- Zentel (albendazol) – działa m.in. na glisty, owsiki, włosogłówki i tasiemce,
- Pyrantelum – skuteczny głównie przeciwko owsikom i glistom,
- Vermox (mebendazol) – stosowany przy owsikach, glistach i włosogłówkach.
Leki te paraliżują pasożyty lub blokują ich przemiany metaboliczne, prowadząc do ich obumarcia i wydalenia z organizmu.
Przeczytaj też: Widzisz to na twarzy? Te znaki mogą świadczyć o obecności pasożytów

Domowe sposoby na pasożyty
Choć farmakoterapia jest skuteczna i zalecana w potwierdzonych przypadkach, warto wiedzieć, że także wiele ziół i roślin wykazuje naturalne działanie przeciwpasożytnicze. Podkreślamy jednak, że mogą one wspomóc leczenie lub zadziałać profilaktycznie, ale nie zastępują diagnozy i leczenia farmakologicznego, jeśli pasożyty już zadomowiły się w organizmie.
Oto kilka najpopularniejszych:
- Czosnek – działa przeciwbakteryjnie i przeciwpasożytniczo. Zjedzenie ząbka czosnku dziennie może wspomóc walkę z pasożytami.
- Piołun – znany z gorzkiego smaku i silnego działania odrobaczającego. Stosuje się go w formie naparów lub nalewek, ale należy zachować ostrożność, bo w większych ilościach może być toksyczny.
- Goździki – niszczą nie tylko dorosłe pasożyty, ale też ich jaja. Można je mielić i dodawać do ciepłej wody lub herbaty.
- Olej z czarnuszki – wspiera odporność i wykazuje działanie przeciwpasożytnicze, zwłaszcza wobec lamblii.
- Pestki dyni – zawierają kukurbitacynę, która paraliżuje układ nerwowy pasożytów, zwłaszcza tasiemców i owsików. Najlepiej spożywać je na czczo, rozdrobnione, z dodatkiem miodu.
Przeczytaj także: 5 mitów o wszawicy u dzieci. Powielają je nawet rodzice
Dynia do walki z robakami
O pestkach z dyni w kontekście pasożytów powiedział w jednym z swoich filmów lekarz Marek Skoczylas:
„Pestki z dyni, a także pozyskiwane z nich ekstrakty i olej, pomagają pozbyć się pasożytów, w tym nicieni, jak włosień kręty, ale także tasiemczyc, jak tasiemiec karłowaty, tasiemiec uzbrojony i tasiemiec nieuzbrojony”.
„Łącząc pestki z dyni, bądź też olej z dyni, z orzechami areki, wzmacniamy przeciwpasożytniczą moc pestek dyni. Dowiedli tego naukowcy w badaniu pt.: 'Przydatność pestek dyni w połączeniu z ekstraktem z orzechów areki w leczeniu tasiemczycy u ludzi...': ‘Leczenie skojarzone pestkami dyni/areką uznano za bezpieczne i wysoce skuteczne (89%) w leczeniu tasiemczycy u ludzi’”.
Link do tego badania: sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0001706X12002744?via%3Dihub





































