Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jesienne warzywo, które wygrywa walkę z pasożytami. Nie wyrzucaj tej części
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 13.10.2024 10:52

Jesienne warzywo, które wygrywa walkę z pasożytami. Nie wyrzucaj tej części

Pestki dyni od lat stosowane są w walce z pasożytami
Fot Canva/skarau, Getty Images

Jesienią w kuchni rządzi dynia w jej różnych odmianach. Robimy z niej zupy, placki, chleby, a nawet ciasta i inne desery. Wiele osób zapomina, że prawdziwy skarb tego warzywa kryje się pestkach. Te małe nasiona mają niesamowite właściwości, a jednym z nich jest działanie przeciwpasożytnicze.

Pestki dyni warto zachować i wykorzystywać również poza sezonem. Mogą stać się nieocenionym wsparciem w naturalnej profilaktyce zdrowotnej.

Jesienna przekąska z pestek dyni

Już sama w sobie dynia wykazuje wiele cennych właściwości – jest bogata w witaminy (A, C, E i z grupy B ) i składniki mineralne (magnez, wapń, selen, cynk i potas). Jest też bogatym źródłem białka i błonnika pokarmowego, a przy tym niskokaloryczna: w 100 g znajduje się zaledwie 35 kcal. 

Jednak nie o dyni, a o jej nasionach warto wiedzieć więcej. Pestki są prawdziwym skarbem o działaniu prozdrowotnym – zawierają tłuszcze bogate w cynk, fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe. Naszą uwagę zwróćmy jednak na kukurbitacynę – związek, który przenika do wnętrza pasożytów i paraliżuje ich układ nerwowy, ułatwiając ich eliminację z organizmu. Mowa o pasożytach takich jak: glista ludzka, tasiemiec, owsiki, tęgoryjec dwunastnicy. Jak im przeciwdziałać? Medycyna ludowa mówi o 2-3 łyżkach świeżych obranych pestek z dyni, które należy dokładnie rozgryźć i połknąć. Aby kuracja się udała, należy tego dnia unikać ciężkostrawnych posiłków, wybierając lekką dietę, która usprawni pasaż jelitowy. Jeśli kurację stosujemy u dzieci, należy odpowiednio zmniejszyć porcję pestek.

Co ciekawe, zamiast pestek możemy spożywać olej z pestek dyni, który również zawiera ten składnik. 
Kurację z pestek dyni możemy stosować również wspomagająco. Pamiętajmy: jeśli objawy wskazują na pasożyty i utrzymują się, nawet przy stosowaniu pestek z dyni, należy zwrócić się do lekarza.  

Fot. Canva/StudioBarcelona, Getty Images

Co druga kobieta w Polsce umiera z tego powodu. Kardiolog mówi, od czego to zależy Nie tylko zimne ręce i nogi. Po tym poznasz, że masz słabe krążenie

Jak przechowywać pestki, aby zachować ich właściwości?

Pestki dyni, aby zachowały swoje właściwości, muszą być odpowiednio przechowywane, najlepiej w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Co zrobić, aby nie spleśniały? 

  • Po wydobyciu z dyni pestki trzeba umyć i wysuszyć, np. na gazecie
  • Najlepiej przechowywać je w szczelnym słoiku lub pojemniku, aby ograniczyć dostęp powietrza
  • Ustawmy je z dala od źródła wilgoci (w spiżarni lub w kuchni w szafce oddalonej od kuchenki), zapobiegnie to pleśnieniu nasion
  • Pestki można przechowywać również w lodówce lub zamrażarce
     

Jakie dynie mają najlepsze pestki? Poszukajmy odmian bezłuskowych, takich jak dynia olbrzymia, dynia Hokkaido czy dynia piżmowa. Pestki tych odmian będą bardziej miękkie i nieco większe.

Jak wykorzystać pestki z dyni?

Choć pestki dyni są znane ze swoich właściwości przeciwpasożytniczych, w starożytnych kulturach stosowano je także do leczenia infekcji pęcherza moczowego i problemów z prostatą. W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywano je również do przywracania równowagi energetycznej w organizmie. 

Jak stosować pestki z dyni?

  • Dodatek do sałatek – prażone pestki świetnie komponują się z warzywami i sosami
  • Składnik smoothie – można je zblendować, aby wzbogacić koktajl lub smoothie w zdrowe tłuszcze
  • Baza do pesto – świetnie zastępują tradycyjne orzeszki piniowe
  • Posypka – do owsianek, jogurtu, a nawet zup kremów (również warto wcześniej uprażyć).
     

Zobacz także:

Zgrzytasz zębami? Poznaj technikę, dzięki której sam możesz sobie pomóc

Te produkty ukoją ci nerwy. Włącz je do diety i obniż poziom kortyzolu

Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza

Na zapalenie pęcherza moczowego najlepsza może być żurawina. Lekarz potwierdza
żurawina na zapalenie pęcherza
żurawina na zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość u dzieci. Te infekcje mogą dawać różne objawy, choć najczęstsze to silne i częste parcie na pęcherz, a także ból i pieczenie podczas siusiania. Dzieci, które potrafią już załatwiać się samodzielnie, częściej będą biegały do toalety lub na nocnik, natomiast w przypadku niemowląt sprawa może być bardziej skomplikowana.Maluszki, którym przydarzy się zakażenie dróg moczowych, są niespokojne, bardziej płaczliwe, mogą także gorączkować. Jednak niezależnie od wieku dziecka, jeśli podejrzewamy, że może mieć zapalenie pęcherza, powinniśmy udać się do lekarza. Przepisze odpowiednie leki, choć – na tę przypadłość niezwykle skuteczna jest także żurawina.
Czytaj dalej
Pomoże na zgagę, wzmocni wątrobę. Tradycyjny przepis na nalewkę z pigwy
Lecznicza nalewka z pigwy - przepis
Lecznicza nalewka z pigwy - przepis
Pigwa to owoc często niedoceniany, choć posiada niezwykle cenne właściwości zdrowotne. Akurat jest sezon na pigwę, warto więc skorzystać i coś z niej zrobić. Jest tak cierpka, że nie da się jej jeść na surowo, ale doskonale sprawdza się w przeróżnych przetworach – np. w nalewkach. Nalewka z pigwy jest bardzo smaczna, a przy tym działa prozdrowotnie. Wspomaga trawienie, przynosi ulgę przy zgadze oraz wspiera pracę wątroby. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji spróbować tej domowej mikstury, teraz jest idealny moment, by taka przygotować. Będzie idealna na zimowe wieczory, zwłaszcza gdy nieco przemarzniemy.
Czytaj dalej