Pracodawcy wypatrują decyzji Andrzeja Dudy w sprawie podpisania ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Nowe regulacje budzą szczególne zainteresowanie firm, które zamierzają zatrudniać osoby po 50. i 60. roku życia. Dlaczego? Liczą oni na dofinansowanie pracowników-seniorów. Czy zatem starsi pracownicy staną się realną konkurencją dla młodszych? Eksperci wyraźnie wskazują kierunek zmian, które nastąpią już niebawem.
Wiek emerytalny to temat, który wzbudza emocje. Kontrowersje wokół jego podniesienia powracają co jakiś czas. Wielu ekspertów uważa, że w obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego obciążenia budżetu ZUS jest to konieczność. Ministra postawiła jednak sprawę jasno.
Wszystkie zmiany związane z emeryturami budzą wiele emocji. Szczególnie jeśli w grę wchodzą pieniądze lub, jak w tym przypadku wiek emerytalny. Obecnie w przypadku kobiet jest to 60 lat, z kolei mężczyźni mogą udać się na zasłużony odpoczynek po ukończeniu 65. roku życia. Jak teraz to będzie wyglądało?
Jak przeżyć na emeryturze bez oszczędności albo pomocy rodziny? Na pewno niełatwo. Według danych ZUS najniższa emerytura w Polsce wynosi zaledwie 1818,91 zł brutto. Trudno wyobrazić sobie, że taka kwota ma wystarczyć na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać, czy i jak otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS.Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma litości, kiedy chodzi o błędy ubezpieczonych. Jednak pomyłki zdarzają się i jemu. Tak tłumaczy zaniżanie świadczeń dla tzw. emerytów czerwcowych.
Trzynasta emerytura, tak zwana „trzynastka” to dodatkowe wsparcie dla seniorów w Polsce. Już niedługo, za sprawą waloryzacji, zmieni się kwota, jaka będzie wpływać na konto emerytów i rencistów. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, jak wzrosną renty i emerytury w 2025 r.