Zmiany w wieku emerytalnym. Senat przegłosował

Wszystkie zmiany związane z emeryturami budzą wiele emocji. Szczególnie jeśli w grę wchodzą pieniądze lub, jak w tym przypadku wiek emerytalny. Obecnie w przypadku kobiet jest to 60 lat, z kolei mężczyźni mogą udać się na zasłużony odpoczynek po ukończeniu 65. roku życia. Jak teraz to będzie wyglądało?
Wiek emerytalny w Polsce
W Polsce od wielu lat wiek emerytalny praktycznie się nie zmienia. Dla większości grup zawodowych jest to kolejno 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wyjątkami są służby mundurowe. W tym przypadku wystarczy jedynie 15 lat pracy, aby można się było ubiegać o świadczenie emerytalne. Z kolei górnicy mogą przejść na emeryturę niezależnie od wieku. Jeśli warunki są wyjątkowo niekorzystne, może być on krótszy niż 25 lat.

Natomiast nauczyciele mogą korzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Kobiety mogą się o nie ubiegać po 55. roku życia, a mężczyźni po 60. To samo tyczy się kolejarzy. Pracownicy energetyki i chemii narażeni są na wpływ szkodliwych warunków podczas pracy. Dla nich również przewidziana jest wcześniejsza emerytura. Co ciekawe nawet artyści mogą liczyć na takie świadczenie i to już po ukończeniu 40. roku życia.
"To nie chimera, to walka o życie" – lek. Elżbieta Bonder o mitach i faktach dotyczących zaburzeń odżywiania [WYWIAD] Zaburzenia odżywiania w Polsce coraz częstsze. Przerażające wnioski z raportu Galileo MedicalJak uzyskać wcześniejszą emeryturę?
Aby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty do ZUS-u. Wśród nich znajdują się:
- formularz o emeryturę (EMP),
- wniosek o okresy składkowe i nieskładkowe (ERP-6) , który potwierdza okres zatrudnienia,
- zaświadczenia pracy w szczególnych warunkach, wymagane dla poszczególnych grup zawodowych,
- dokumenty płacowe, które umożliwiają precyzyjne obliczenie świadczeń.
To na tej podstawie przyznawane jest prawo do wcześniejszej emerytury, a także przekazywane są środki finansowe na konto emeryta. Co zmieni się już od 2026 roku?
Dla kogo zmiany w wieku emerytalnym?
Senat 13 marca przegłosował projekt ustawy o zmianach w przypadku wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Mowa tym razem o tancerzach. Mowa o konkretnym rodzaju tańca, a mianowicie o balecie. Wówczas o prawo do świadczenia będą mogli się ubiegać tancerze i tancerki po ukończeniu kolejno 45. i 40. roku życia.

Projekt ustawy już budzi spore emocje. Jeżeli posłowie przyjmą projekt, nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku. Wymagany będzie jedynie jeszcze prezydenta.






































