Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Podejrzewasz, że dopadły Cię pasożyty? Sprawdź to w laboratorium
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

Podejrzewasz, że dopadły Cię pasożyty? Sprawdź to w laboratorium

Badanie kału na pasożyty – jak prawidłowo wykonać badanie?
pixabay.com

Badanie kału na pasożyty powinien wykonać pacjent, który ma objawy znamienne dla występowania w przewodzie pokarmowym pasożytów. Jakie objawy mogą świadczyć o pasożytach w naszym organizmie?

Niepokojące są przede wszystkim dolegliwości żołądkowe oraz jelitowe, takie jak: brak apetytu lub ciągłe uczucie głodu, szybkie chudnięcie bez wyraźnej przyczyny (jeśli nie jesteś na diecie, albo nie chudniesz ze stresu, taki spadek wagi bez wyraźnego powodu bywa też objawem raka lub chorób reumatycznych), a także uporczywe nudności, zgaga, odbijanie. Także pokrzywka lub świąd skóry oraz obrzęki twarzy czy rąk.

Badanie kału na pasożyty – kto powinien wykonać badanie?

Objawy, które jeszcze mogą sugerować obecność pasożytów w naszym organizmie, to te ze strony układu nerwowego, czyli nadmierna pobudliwość, bezsenność, słaby sen. Jeśli zaobserwujemy u siebie podkrążone oczy, bladą skórę, silne łaknienie na cukier, to również może świadczyć o tym, że w naszym układzie pokarmowym znajduje się pasożyt.

Idziesz pobrać krew, albo oddać mocz? Podpowiadamy, jak przygotować się do badań laboratoryjnych Już od 1 października prawdziwa rewolucja w przychodniach. Warto wiedzieć co się zmieni

Badanie kału na pasożyty – jak prawidłowo wykonać badanie?

Aby badanie kału na pasożyty było miarodajne, należy je odpowiednio wykonać. Przed pobraniem próbki kału, powinniśmy przygotować sobie plastikowy pojemnik na kał, który można kupić w każdej aptece. Kał należy oddać do czystego, wyparzonego wcześniej naczynia lub do muszli klozetowej wyścielonej papierem toaletowym. Badanie kału na obecność pasożytów zazwyczaj wykonuje się trzykrotnie – należy pobrać próbkę kału z trzech różnych dni i umieścić ją w trzech oddzielnych pojemnikach. Kał powinien być pobrany za pomocą specjalnej szpatułki dołączonej do pojemnika. Próbkę należy pobrać z trzech różnych miejsc kału, aby wynik badania był jak najbardziej dokładny. Ilość kału w próbce powinna zajmować około ¾ pojemnika. Pojemnik powinien być opisany imieniem i nazwiskiem oraz konkretną datą zebrania kału do próbki; próbki z kolei należy pobierać w odstępie od dwóch do trzech dni. Zebrany materiał powinien być oddany do badania laboratoryjnego najlepiej w dniu zebrania ostatniej próbki kału, ale jeśli jest to niemożliwe, to materiał może być przechowywany w lodówce jeszcze do dwóch dób.

Badanie kału na pasożyty – wyniki i ich interpretacja

Wyniki badania kału na pasożyty zazwyczaj otrzymuje się w przeciągu siedmiu dni roboczych. Co świadczy o obecności pasożytów? Przede wszystkim znalezienie w kale szczątek ich jaj lub fragmentów ciał. Trzeba pamiętać, że ujemny wynik badania wcale nie świadczy o tym, że w naszym organizmie nie ma pasożytów! Wówczas bardzo często badanie trzeba powtórzyć, ponieważ prawdopodobnie zostało źle wykonane. Wynik ujemny badania kału na pasożyty może być jednie fałszywie ujemny, ponieważ w organizmie mogą znajdować się pasożyty, ale nie zostały one wykryte. Przyczyną tego może być fakt, że robaki składają jaja od czasu do czasu i w momencie pobierania przez pacjenta próbki, pasożyty mogą być niedojrzałe lub za stare, by złożyć jaja, co wiąże się z tym, że są niewykrywalne w przewodzie pokarmowym. W takiej sytuacji lekarz często decyduje się na podanie leków odgrzybiających bez względu na wynik badania. Warunek jest jeden: objawy i wywiad z pacjentem musi wskazywać

Polecane