Udary mózgu należą do najczęstszych i najgroźniejszych przyczyn zgonów oraz trwałej niepełnosprawności na świecie. Spośród nich ogromną większość, bo aż 85 proc., stanowią udary niedokrwienne, czyli zatory. Do przyczyn zatorów można zaliczyć nieleczone nadciśnienie, otyłość i oczywiście miażdżycę. Coraz częściej lekarze wskazują na migrenę, jako czynnik ryzyka udarów niedokrwiennych.W Polsce rocznie dochodzi do około 90 tys. udarów. Coraz częściej chorują młode osoby, przed 40. rokiem życia Migrena – zwłaszcza z aurą – może zwiększać ryzyko udaru niedokrwiennego Sygnały ostrzegawcze udaru to m.in. opadanie kącika ust, problemy z mową i nagłe zaburzenia widzenia
Zakrzepica żył głębokich jest jedną z najczęstszych przyczyn zatorów kończyn dolnych. Zablokowanie naczynia krwionośnego przez skrzep może objawiać się w różny sposób, jednak nigdy nie należy lekceważyć takiego stanu, ponieważ jest on realnym zagrożeniem dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach — życia. Po jakich objawach poznać zator oraz jak mu zapobiec? Odpowiadamy.
Zatorowość płucna jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów sercowo-naczyniowych, zaraz po zawale serca i udarze mózgu. W większości przypadków do zatoru tętnicy płucnej dochodzi pod wpływem działania czynników sprzyjających powstawaniu zakrzepów w układzie żylnym. Jak objawia się zatorowość płucna i czym jest spowodowana? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim.
Często stosowane leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy. Niebezpieczeństwo jest większe, jeśli przyjmujemy je podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Z tej metody zapobiegania ciąży korzysta wiele polskich kobiet.