Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Trądzik skupiony - przyczyny, objawy, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:32

Trądzik skupiony - przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik skupiony - przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Trądzik skupiony to ciężka postać trądziku pospolitego, zajmująca skórę twarzy, klatki piersiowej i pleców. Charakteryzuje się zmianami guzkowo-torbielowymi, mającymi tendencję do zlewania się. Znacznie częściej występuje u mężczyzn. Jego pojawienie się jest częstym problemem natury psychologicznej. Jakie są przyczyny powstawania trądziku skupionego oraz jak wygląda leczenie tej odmiany trądziku? 

Trądzik skupiony - co to jest?

Trądzik skupiony z uwagi na ciężką postać, jest chorobą trudną do leczenia. Jego częstsze występowanie u płci męskiej związane jest z gospodarką hormonalną.

Charakteryzuje się występowaniem wszystkich typów zmian trądzikowych, takich jak m.in.: zaskórniki, grudki, krostki, przebarwienia, które przeistaczać mogą się w blizny. Objawy trądziku bardzo często są powodem niskiej samooceny oraz braku pewności siebie, bowiem stanowią poważny defekt estetyczny. 

O ile zmiany trądzikowe będące naturalnym efektem dojrzewania w wieku nastoletnim powinny samoistnie ustąpić po kilku latach, o tyle trądzik skupiony może utrzymywać się znacznie dłużej. 

Trądzik skupiony - występowanie

Trądzik skupiony lokalizuje się na twarzy, dekolcie, w okolicy klatki piersiowej, ramionach i plecach, rzadziej na udach, pośladkach i brzuchu. Są to miejsca bogato wyposażone w gruczoły łojowe. 

Trądzik skupiony - powstawanie, przyczyny

Przy łojotoku tworzą się zaskórniki, grudki, krostki ze stanem zapalnym. Tak powstają nacieki i torbiele mogące tworzyć rozległe skupiska. Trądzik skupiony jest efektem nadmiernego wytwarzania łoju oraz rogowacenia ujść mieszków włosowych, których zaczopowanie utrudnia wypływ łoju. Nadmierna ilość zaskórników prowadzi do powstawania stanów zapalnych i zmian grudkowo-krostkowych. Za pobudzenie łojotoku odpowiedzialne są zmiany hormonalne, które są wyjątkowo nasilone w wieku dojrzewania. 

Powstawaniu zmian skórnych w trądziku skupionym sprzyja również przyjmowanie niektórych leków. Należą do nich preparaty zawierające między innymi:

  • izoniazyd,

  • androgeny,

  • hydantoinę,

  • glikokortykosteroidy. 

Chorobie sprzyja także silny stres, spożywanie ostrych i słodkich przekąsek, używki. 

Trądzik skupiony - objawy 

U osób cierpiących na trądzik skupiony zaobserwować można zróżnicowane zmiany skórne. Pierwszymi objawami są zaskórniki (zarówno zamknięte, jak i otwarte), mikrozaskórniki, zaczopowane mieszki włosowe. Czopy są łatwo zauważalne, ponieważ są liczne i mają znaczne rozmiary. 

Kolejny etap rozwoju trądziku skupionego objawia się powstawaniem krostek, będących skutkiem powierzchownego stanu zapalnego. Jeśli pojawią się także grudki, jest to sygnał, że stan zapalny jest głęboko zakorzeniony. W przypadku nieleczonego stanu zapalnego, na powierzchni skóry będą pojawiać się torbiele, które niemal w każdym przypadku będą zlewały się w większe skupiska i głęboko naciekały. Rany torbielowe są bolesne z uwagi na obecność stanu zapalnego oraz bardzo wolno się goją. 

Tagi:
Polecane