Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Twój brzuch tak wygląda? "Głowa meduzy" to sygnał alarmowy
Fot. Canva/ Getty Images

Twój brzuch tak wygląda? "Głowa meduzy" to sygnał alarmowy

6 kwietnia 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Głowa meduzy jest objawem świadczącym o poważnej chorobie. To charakterystyczny wygląd górnych powłok brzusznych, który wskazywać może na marskość wątroby. Jeśli tylko zauważmy te nietypowe zmiany na brzuchu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Objawu nie wolno lekceważyć i trzeba szybko rozpocząć diagnostykę, a następnie leczenie. Jak dokładnie rozpoznać, że mamy do czynienia z tzw. głową meduzy?

Czym jest głowa meduzy?

Głowa meduzy, tzw. Caput Medusae jest bardzo poważnym i niepokojącym objawem, występujących u chorych na marskość wątroby . Ta nietypowa nazwa objawu pochodzi od mitycznej Meduzy - potwora i przedolimpijskiego bóstwa. W przypadku tego objawu w medycynie mamy do czynienia z dość dużym powiększeniem żył na brzuchu, układających się w charakterystyczny sposób.

Przyczyną jest duży wzrost ciśnienia w żyle, doprowadzającej krew do gruczołu wątrobowego. Dokładna, medyczna nazwa tego objawu to nadciśnienie wrotne. Tworzy się ono w momencie, gdy w żyłach dochodzi do zakrzepicy lub też mechanicznego zatkania. To jeden z elementów przebiegu marskości wątroby.

Tych leków nie łącz z kawą. Razem tworzą szkodliwą mieszankę
Ten owoc jest jak lekarstwo na serce. Wystarczy garść dziennie, by odczuć efekty

Głowa meduzy zewnętrzna i wewnętrzna. Czym jest?

W przypadku tego objawu mówimy o meduzie zewnętrznej oraz wewnętrznej. W  tej zewnętrznej dotychczas ukryte pod skórą żyły zaczynają być bardzo widoczne i tworzą one dookoła pępka rozchodzącą się tzw. plątaninę “węży”. Głowa meduzy nie występuje jednak w przypadku wszystkich chorych osób i ma związek ze stopniem zaawansowania choroby.

Jeśli chodzi o wewnętrzną stronę, widać powiększenie żył wewnętrznej powierzchni brzucha i jest bardzo dobrze widoczne podczas wykonywania badania USG jamy brzusznej. Podobne objawy może powodować trochę mniej poważne schorzenie, jakim są żylaki brzucha. Absolutnie nie należy bagatelizować widocznych żył na brzuchu. W przypadku marskości wątroby kluczowa jest wczesna diagnostyka.

Zobacz też: NFZ oferuje darmową dietę. Przeznaczenie? Nie tylko dla emerytów

W marskości wątroby organ stopniowo wyniszcza się

W marskości wątroby głowa meduzy początkowo może być słabo widoczna, natomiast z czasem rozszerzone żyły zaczynają wystawać ponad powierzchnię skóry. Jako przyczynę marskości wątroby wymienia się przewlekłe schorzenia narządu o wielu podłożach. Nadmiar alkoholu, ale też palenie papierosów, leki czy niezdrowa dieta mogą prowadzić do tego, że wątroba stopniowo wyniszcza się. Dodajmy, że początkowo nie odczuwa się żadnych poważnych dolegliwości.

Pojawiają się one później, gdy wątroba zaczyna uciskać na inne narządy w jamie brzusznej, natomiast proces zapalny wchłania otaczającą ją błonę surowiczą. Po jakimś czasie osoba chora zaczyna odczuwać dolegliwości, związane z przewlekłą chorobą wątroby. Są one na tyle niecharakterystyczne, że zazwyczaj bagatelizowane lub też przypisywane innym stanom chorobowym, jak m.in. stres , niestrawność czy zespół jelita drażliwego. Do nieswoistych objawów marskości wątroby należą m.in. bezsenność, świąd skóry czy też wzdęcia oraz uczucie ciężaru w nadbrzuszu.

Źródło:  Zdrowie. wprost.pl /Medycyna praktyczna

Czytaj też:

Marskość wątroby - pierwsze objawy są niewinne. Później zaczyna się koszmar

Koagulopatie nabyte - przebieg, przyczyny, sposoby leczenia

Hepatil-Vit – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca. W Polsce dwukrotny wzrost zachorowań
Te trzy produkty bardzo szkodzą sercu. Polacy jedzą je bez umiaru
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja