Tych leków nie łącz z kawą. Razem tworzą szkodliwą mieszankę
Niektórzy z nas przyjmują leki codziennie. Niestety niewiele osób posiada wiedzę odnośnie tego, z czym można je łączyć, a z czym nie. Już za moment dowiecie się, jak na działanie leków wpływa kawa. Skutki łączenia jej z niektórymi lekarstwami, również tymi dostępnymi bez recepty, mogą być opłakane.
Uporczywy ból zęba, głowy, depresja – to tylko niektóre z chorób i dolegliwości, przez które sięgamy po leki. Czy kawa i różnego rodzaju tabletki to bezpieczne połączenie? Oto lista leków, z którymi lepiej nie łączyć kawy.
Kawa a leki przeciwbólowe
Łączenie kawy z lekami przeciwbólowymi, może nasilać ich działanie. Nie chodzi jednak o efekt przeciwbólowy, a o działania niepożądane, np. nudności czy podrażnienia żołądka, co dotyczy np. ibuprofenu. Również tabletek z paracetamolem nie należy popijać kawą i zachować kilkugodzinny odstęp między napojem a lekiem.
Niektóre leki przeciwbólowe mają w składzie kofeinę i tych leków nie powinniśmy łączyć dodatkowo z kawą. Jeśli to zrobimy, dojdzie do działania synergicznego, czyli zsumowania zawartości kofeiny i zwiększenia ryzyka skutków ubocznych, np. wymiotów, zgagi czy bólu głowy.
Zobacz też: Wkładam mięso do słoika i sypię do niego kawę. Powód zaskakuje niemal każdego
Czy kawa działa odchudzająco? Zależy jaka! Czy kawa z mlekiem jest zdrowsza od czarnej? Najnowsze badania wyjawiły zaskakującą prawdęKawa a stymulanty
Stymulanty służą pobudzeniu układu nerwowego – są to środki, które stosuje się w leczeniu wielu chorób, m.in. ADHD, celem poprawy koncentracji albo astmy, by swobodniej oddychać, a nawet otyłości, żeby odchudzać. Tych środków nie należy łączyć z kawą z prostej przyczyny – ona również jest stymulantem.
Połączenie środków pobudzających z kofeiną może skutkować wzrostem ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenia bicia serca i bezsennością. Mogą wystąpić również objawy psychiczne: uczucie zdenerwowania, stany lękowe, problemy ze skupieniem, zaburzenia afektywne i psychozy.
Kawa a suplementy diety
Kawa ze względu na swoje moczopędne działanie może prowadzić do utraty wielu witamin, m.in. witamin z grupy B i witaminy C. Częste picie kawy w dużych ilościach może też skutkować wypłukaniem składników odżywczych. Niedoborów jednak lepiej nie uzupełniać, popijając suplement kawą.
Istotne jest też to, aby nie pić kawy na czczo. – Kawa bez mleka na pusty żołądek może bardzo podrażniać jelita. W przypadku, kiedy mamy problemy z jelitami, na pewno nie jest to zalecane, gdyż może skutkować bólem brzucha i dolegliwościami związanymi z jelitami – mówi Pacjentom Katarzyna Sobolewska, psychodietetyczka SaskaMed.
Kawa a antydeprasanty
Popijanie antydepresantów kawą nie jest bezpieczne. Po pierwsze, kawa może wchodzić w interakcje z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, prowadząc do zmniejszenia wchłaniania leku, co może skutkować nawrotem depresji, jej nasileniem lub niemożnością pokonania choroby.
Do takich leków zaliczamy m.in. amitryptylinę, dezypraminę, imipraminę, klomipraminę, nortryptylinę i doksepinę. Co więcej, zażywanie niektórych leków z grupy SSRI, może nasilać działanie znajdującej się w kawie kofeiny, powodując niepokój, kołatanie serca, nudności i bezsenność.
Kawa a inne leki
To nie koniec listy leków, których nie można łączyć z kawą.
Okazuje się, że kawa podnosi poziom cukru we krwi, co dla cukrzyków, może być niebezpieczne i doprowadzić do hiperglikemii – objawy tego stanu to m.in. wzmożone pragnienie, odwodnienie, osłabienie, a ponieważ długotrwała hiperglikemia może doprowadzić nawet do śmierci, cukrzycy powinni unikać łączenia leków przeciwcukrzycowych z kawą.
Niebezpieczne w połączeniu z kawą są też leki na niedoczynność tarczycy. Badania przeprowadzone w 2008 roku dowiodły, że kofeina zakłóca działanie lewotyroksyny – leku stosowanego w niedoczynności tarczycy. Osoby, które przyjmują ten środek, powinny odczekać kilka godzin po spożyciu leku, nim sięgną po kawę.
Pamiętajmy, że lista napojów, którymi nie wolno popijać leków jest długa, a kawa to tylko jeden z nich. Znajduje się na niej sok grejpfrutowy, napoje gazowane, herbata, mleko. Nie ma za to na niej wody niegazowanej – to jeden z niewielu płynów, który nie ogranicza i nie wzmacnia działania leków.
Źródło: Rynek Zdrowia
Zobacz też:
Senność i brak energii? Może Ci brakować tych pięciu składników
Po tych lekach nie wsiadaj za kółko. Możesz stracić prawo jazdy
Nie wyrzucaj fusów po kawie. Przygotuj domowy peeling, który odżywi twoją skórę