Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Tych roślin lepiej nie sadzić na balkonie. Są siedliskiem kleszczy
Fot. Canva

Tych roślin lepiej nie sadzić na balkonie. Są siedliskiem kleszczy

7 maja 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Pięknie obsadzony latem ogród wygląda imponująco i dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Można się na nim zrelaksować w otoczeniu zieleni i kwiatów, odpocząć. Jednak warto wiedzieć, że niektóre rośliny przyciągają kleszcze jak magnez. Zobacz, czym nie obsadzać tarasu i balkonu, aby nie przyciągać tych pajęczaków.

Rośliny, które lubią kleszcze

W ciepłych i wilgotnych miejscach kleszcze czują się bardzo dobrze. Lubią cień, dlatego chowają się pod liśćmi roślin, gdzie czekają na swoją ofiarę. Preferują wysokie trawy i zarośla w lesie, parku czy na łące. Szczególnie lubią paprocie , z których rozłożystych liści łatwo mogą przenieść się na człowieka lub zwierzę.

Jakie jeszcze rośliny są lubiane przez kleszcze? Otóż są to bluszcz, konwalia, czarny bez, jeżyny, berberys. Należy pamiętać, że wysokie trawy również są przez nie bardzo lubiane, dlatego na spacerach warto unikać wchodzenia w wysokie trawy i zarośla.

Rośliny odstraszające kleszcze i komary

Kleszcze i inne owady nie przepadają za ziołami. Olejki eteryczne zawarte w niektórych roślinach skutecznie je odstraszają. Jednym z najlepszych odstraszaczy, przy tym o pięknym wyglądzie, jest lawenda.

Inne rośliny, których nie lubią zwłaszcza kleszcze to:

  • rozmaryn,
  • eukaliptus,
  • kocimiętka,
  • czosnek,
  • mirt czerwony,
  • piołun,
  • czarny pieprz,
  • jaskra,
  • bylica.

Kleszcze - gdzie wystęują najczęściej?

Powstała specjalna mapa kleszczy 2024 , na której można zaobserwować, czy kleszcze są w twojej okolicy. Jest ona wskazówką, jakich miejsc unikać. Jednak należy pamiętać, aby zawsze po spacerze obejrzeć ciało, czy nie ma nigdzie wbitego lub spacerującego kleszcza. Dobrym sposobem na odstraszanie kleszczy i komarów są też repelenty. Idąc na spacer zawsze warto z nich korzystać.

Kleszcze przenoszą groźne choroby i są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wywołują m. in. boreliozę, babeszjozę (człowiek też może zachorować, nie tylko pies) czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Jeśli po ukłuciu kleszcza pojawia się rumień wskazuje to jasno na boreliozę. Nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza!

Zobacz też:

10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je w ogrodzie, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Ekspert obala kilka popularnych mitów

Ta grupa krwi przyciąga kleszcze. Jeśli ją masz, uważaj

Lemoniada z kwiatów bzu. Czy każdy może ją pić?
Kosztuje grosze, a działa jak profesjonalny lifting. Ta maść odejmie ci lat i wygładzi zmarszczki
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko