Te preparaty na kleszcze to pic na wodę. GIS ostrzega - wiele z nich nie działa [LISTA]

Kleszcze czają się na nas wszędzie – nie tylko w lasach, ale też w parkach, na miejskich skwerkach, a nawet w naszych ogrodach. Małe owady nie wybierają, atakują każdego bez wyjątku. To znaczy, że każdy z nas może paść ofiarą kleszczowego zapalenia mózgu i innych chorób przenoszonych przez wszędobylskie pajęczaki.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Najgroźniejszą chorobą odkleszczową jest kleszczowe zapalenie mózgu, jednak lista zagrożeń jest znacznie dłuższa. Pajęczaki te przenoszą też:
• boreliozę,
• anaplazmozę,
• babeszjozę,
• riketsjozę,
a każda z nich może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i leczona. Borelioza może początkowo objawiać się tylko rumieniem i objawami przypominającymi grypę, ale nieleczona atakuje stawy, serce, a nawet układ nerwowy. Przeczytaj: Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?

Eksperci alarmują, że z roku na rok rośnie liczba zakażeń, co wynika m.in. z łagodniejszych zim i coraz dłuższego sezonu aktywności kleszczy. Coraz częściej dochodzi też do przypadków zachorowań w miastach, gdzie jeszcze kilka lat temu ryzyko wydawało się znikome. To sprawia, że skuteczna profilaktyka i rzetelna informacja o działaniu środków ochronnych są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek.
Kolejny atak na medyków. Ojciec z synem rzucili się na ratowników. [Czarna seria] Syn Wałęsy nie żyje. Na to chorował od wielu latGłówny Inspektor Sanitarny ostrzega
Dr n. med. Paweł Grzesiowski przypomina, że każdy może zostać ukąszony przez kleszcza i zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że
(…) nie ma sensu zastanawiać się nad tym, kto jest adresatem szczepień. Po prostu powinniśmy wszyscy przyjąć szczepionki tak, żebyśmy byli zabezpieczeni przed kleszczowym zapaleniem mózgu.
Przeczytaj też: Kleszczowe zapalenie mózgu – skuteczne szczepienie nawet w aptece
Radzi też, by wybierając się do lasu lub innego miejsca, gdzie mogą bytować kleszcze, ubierać się szczelnie w śliskie ubrania, do których pasożyty się nie przyczepią tak łatwo. Ponieważ nimfy kleszczy są naprawdę maleńkie – mogą mieć wielkość główki od szpilki – po powrocie do domu warto dokładnie się obejrzeć i jak najszybciej usunąć ewentualnych intruzów.

Skuteczność „odstraszaczy” kleszczy
Ekspert zwraca też uwagę na skuteczność repelentów na owady, które w przypadku kleszczy mogą zwyczajnie nie działać. To samo dotyczy domowych sposobów, takich jak olejki eteryczne, które niestety szybko wietrzeją i modnych ostatnio ultradźwiękowych odstraszaczy.
Przeczytaj też: Mapa kleszczy 2025. Sprawdź, zanim wybierzesz się na spacer
Profesor Stanisław Ignatowicz, entomolog z SGGW odradza kupowanie takich gadżetów, bo ich skuteczność nie została naukowo udowodniona. Zdaniem eksperta najbardziej skuteczne w odstraszaniu kleszczy są preparaty zawierające substancję DEET (N,N-dietylo-m-toluamid).
Jej działanie polega na tym, jak to obrazowo tłumaczę studentom, że „zatyka” dziurki nosowe u kleszczy, które nie mogą nas wywąchać, więc stajemy się dla nich niewidzialni. Bardzo skuteczną substancją jest także ikarydyna i IR 3636.
Lista skutecznych preparatów na kleszcze
Które z repelentów dostępnych w aptekach i sklepach sprawdzą się w odstraszaniu kleszczy? Sprawdziliśmy składy popularnych produktów.
• Mugga Roll-On – 50% DEET
• Kickfly VACO Max – 30% DEET
• MosQuit Repelent – 20% DEET
• Mugga Spray – 20% IKARYDYNA
• OFF! SPORT ATOMIZER – 20% IKARYDYNA
• MOSKITO GUARD – 20% IKARYDYNA
Przeczytaj też: Wiosną zasadź w ogrodzie te rośliny. Kleszcze ich nie znoszą, będą omijać z daleka
Środki z DEET zaleca się stosować przede wszystkim u dorosłych i starszych dzieci podczas wędrówek po lasach czy terenach o wysokim ryzyku występowania kleszczy – zapewniają one silną i długotrwałą ochronę, ale mogą podrażniać skórę i nie są zalecane dla małych dzieci ani kobiet w ciąży. W takich przypadkach lepszym wyborem są preparaty z ikarydyną, które są delikatniejsze, a jednocześnie skuteczne w odstraszaniu kleszczy w warunkach miejskich i przy umiarkowanym zagrożeniu.
Źródła: rynekzdrowia.pl, medonet.pl





































