Umowa zlecenie a L4. Czy przysługuje płatne chorobowe?

Pracujesz na umowie zlecenie i zachorowałeś? Nie jesteś w stanie pracować, ale nie chcesz wykorzystywać puli dni wolnych? Być może nie musisz. Nie każdy zleceniobiorca wie, że w niektórych przypadkach może otrzymać płatne L4. Wyjaśniamy, kiedy przysługuje zasiłek chorobowy na umowie zlecenie i jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać.
- Zleceniobiorca może otrzymać płatne L4, jeśli opłaca dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przez minimum 90 dni
- Za wypłatę świadczenia chorobowego odpowiada ZUS, a nie zleceniodawca
- Zwolnienie lekarskie chroni nie tylko chorego, ale i innych — pozwala uniknąć zarażania i wspomaga regenerację
Czy na umowie zleceniu można iść na zwolnienie lekarskie?
To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób. Okazuje się, że ci, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia, mają możliwość uzyskania zasiłku chorobowego, jednak pod pewnymi warunkami. Podstawą prawną przyznawania zasiłku chorobowego dla zleceniobiorców jest Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 25 czerwca 1999 r. Przeczytaj: Coraz więcej L4 z kodem "F". Przeważa jedna grupa
Zgodnie z jej przepisami, aby zleceniobiorca mógł skorzystać z zasiłku chorobowego, musi przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Po opłaceniu składki przez okres 90 dni uzyskuje on prawo do świadczenia chorobowego.
Jak uzyskać zasiłek chorobowy na umowie zleceniu?
Aby zleceniobiorca mógł pójść na L4 musi spełnić poniższe wymagania:
- być zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
- mieć za sobą 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia (okres wyczekiwania),
- dostarczyć odpowiednie dokumenty, w tym formularz ZUS Z-3a w przypadku, gdy zleceniodawca nie jest płatnikiem zasiłków.

Co ważne, umowa zlecenie nie zobowiązuje zleceniodawcy do wypłaty wynagrodzenia za okres choroby. Za wypłatę świadczenia od pierwszego dnia choroby odpowiada ZUS.
L4 pełni kluczową rolę
Zwolnienie lekarskie pełni kluczową rolę nie tylko w leczeniu chorego, ale także w ochronie zdrowia innych osób. Pozostanie w domu podczas infekcji, pozwala uniknąć zarażania współpracowników i ogranicza rozprzestrzenianie się wirusów. Odpoczynek i regeneracja organizmu w tym czasie są też niezbędne, by przyspieszyć powrót do zdrowia i zapobiec powikłaniom. Przeczytaj: Nie każdy dentysta może wystawić L4. Jakiego wybrać i kiedy się należy?

Praca mimo choroby może wydłużyć proces leczenia, osłabić układ odpornościowy i prowadzić do nawrotów dolegliwości. Nie warto więc nadwyrężać swojego organizmu, jeśli możemy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.





































