Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Uwaga na ozdoby na choinkę. Bywają toksyczne i niebezpieczne
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.12.2023 13:17

Uwaga na ozdoby na choinkę. Bywają toksyczne i niebezpieczne

matka z dzieckiem podczas świąt
canva

Boże Narodzenie to czas, gdy w naszych domach pojawiają się świąteczne dekoracje. Jednak i one mogą okazać się niebezpieczne – zarówno dla małych dzieci, jak i dorosłych. Wiecie dlaczego? 

Świąteczne ozdoby bywają niebezpieczne dla dzieci

Australijskie lekarki z kanału CPR Kids w jednym z nowych wpisów przypomniały historię dziecka, które zadławiło się zawieszką bombki. Przedmiot utknął w drogach oddechowych malucha i tym samym uniemożliwił mu oddychanie. Ten przypadek akurat nie miał tragicznego finału i przez drogi oddechowe malucha przepływała pewna ilość powietrza. Nie każde dziecko ma jednak tyle samo szczęścia. Niekiedy włożenie do ust niejadalnego przedmiotu może w pełni zamknąć drogi oddechowe i doprowadzić do zadławienia, niedotlenienia organizmu, a nawet zatrzymania akcji serca.

Sezon świąteczny jest dla wielu dzieci do 18. roku życia niemalże okresem podwyższonego ryzyka. Mnogość ozdób choinkowych, jak i przedmiotów, których w tym czasie jest w domu więcej, bywa niebezpieczny. Maluchy wkładają do ust niemal wszystko, co spotkają na swojej drodze – w ich przypadku to całkowicie normalne, ponieważ tak uczą się świata. Mogą wówczas zjeść śnieg, liść czy… ozdobę choinkową.

Projekt bez nazwy - 2023-12-19T124007.280.png

Pierwsza pomoc przy zatruciach lekami. To powinien wiedzieć każdy z nas! Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy

Ozdoby choinkowe mogą zaszkodzić także dorosłym

W bombkach, sztucznych choinkach i lampkach choinkowych mogą znajdować się plastyfikatory, szkodliwie wpływające na rozrodczość. W niektórych z nich zawarte bywają toksyczne opóźniacze spalania i szkodliwe dla środowiska parafiny chlorowane.

By upewnić się, że kupowane przez nas ozdoby nie zawierają wymienionych substancji, należy skontaktować się z producentem danego wyrobu – na prośbę konsumenta ma on obowiązek, by przedstawić informacje, czy produkt zawiera substancje wzbudzające szczególnie duże obawy (SVHC). Do grupy SVHC, czyli substancji mogących mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i środowisko, zaliczane są substancje rakotwórcze, mutagenne i reprotoksyczne.

Zadławienie – pierwsza pomoc

Układamy dłoń w kształt łódeczki i wykonujemy 5 uderzeń w środkową część między łopatkami. Jeśli nie zaobserwujemy poprawy, obejmujemy taką osobę od tyłu, zaciskając obie pięści w nadbrzuszu i ruchem haczykowatym ku górze naciskamy nadbrzusze. Powtarzamy obie czynności w stosunku 5 do 5, do momentu wydostania się ciała obcego z dróg oddechowych. Jeśli jednak poszkodowany straci przytomność, w tym momencie traktujemy taką osobę jak z zatrzymaniem krążenia i wykonujemy resuscytację krążeniowo – oddechową (czyli 30 ucisków klatki piersiowej do 2 wdechów ratowniczych)”. – powiedział ratownik medyczny Sebastian Jaworski

Pierwsza pomoc przy zadławieniu u dzieci polega na tym samym co w przypadku dorosłych: „czyli uderzamy ręką okolicę między łopatkami i wykonujemy ucisk podbrzusza w stosunku 5 do 5. Inaczej będziemy postępować w przypadku niemowląt”. – powiedział ratownik medyczny Sebastian Jaworski

 

Skręcenie stawu – objawy, pierwsza pomoc, rehabilitacja
Skręcenie stawu – objawy, pierwsza pomoc, rehabilitacja
Skręcenie stawu – objawy, pierwsza pomoc, rehabilitacja
Czytaj dalej
Zatrucia środkami dezynfekującymi
Zatrucia środkami dezynfekującymi
Zatrucia środkami dezynfekującymi
Jak dochodzi do zatrucia środkami dezynfekującymi? W obecnych czasach epidemii, wiele osób zaopatruje się w środki dezynfekujące. Znajdują się nie tylko w naszych domach, ale również miejscach pracy, co zwiększa ryzyko ich nieprawidłowego użycia poprzez nieuwagę. Do zatrucia środkami dezynfekującymi dochodzi również podczas odkażania przestrzeni takich jak biura i hale produkcyjne oraz podczas remontów. Za najbardziej popularne środki dezynfekujące uznaje się podchloryny i związki fenolowe. Wykazują działanie drażniąco i mogą również wywoływać oparzenia. Oprócz nich takie skutki może wykazywać stężony olej sosnowy, który powoduje nie tylko podrażnienia przewodu pokarmowego i żołądka, lecz również zaburzenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Bardzo często w składzie tych środków znajdują się także detergenty, które odtłuszczają i wysuszają skórę. Z tego powodu mogą skutkowa bolesnym pękaniem i złuszczaniem się naskórka oraz wywoływać reakcje uczuleniowe. Również mydła wyższych kwasów tłuszczowych zwane ługami działają bardzo drażniąco na błony śluzowe, a w przypadku dostania się do krwi mogą powodować powstanie hemolizy oraz problemy z nerkami.Zatrucia środkami dezynfekującymi – objawy i pierwsza pomoc Za najczęstsze objawy zatrucia środkami do dezynfekcji uznaje się bóle brzucha, wymioty, trudność w oddychaniu, podrażnienie i pieczenie w okolicy błon śluzowych, wysypkę. Jeśli doszło do zatrucia poprzez spożycie doustne nie należy prowokować wymiotów. Jeśli osoba zatruta środkami dezynfekującymi jest w kontakcie logicznym i zachowuje przytomność, należy przeprowadzić wywiad, aby dowiedzieć się co dokładnie spożyła i ile czasu minęło od tego zdarzenia. Należy pamiętać, aby nie prowokować wymiotów, zwłaszcza, gdy nie jesteśmy pewni co zostało spożyte. Jeśli do zatrucia doszło na skutek dezynfekcji pomieszczeń, należy upewnić się czy substancja dezynfekująca nada nie ulatnia się w powietrzu. W tym calu należy zadbać również o własne bezpieczeństwo i założyć maskę ochronną, lub – jeśli nie mamy jej przy sobie – zakryć nos i usta kawałkiem odzieży. Następnie należy wynieść osobę zatrutą z pomieszczenia. Jak najszybszy kontakt z lekarzem oraz wezwanie pogotowia ratunkowego zmniejsza ryzyko powstania ciężkich powikłań ze strony układu nerwowego, dlatego podczas zatruć środkami dezynfekującymi bardzo liczy się czas.Zatrucia środkami dezynfekującymi a środki ostrożności W oczekiwaniu na przyjazd karetki warto skontaktować się z ośrodkiem zatruć w celu ustalenia odpowiedniej metody pomocy. Rzetelne informacje co do sposobów postępowania podczas zatrucia są niezwykle ważne, ponieważ pierwsza pomoc zależy ściśle od rodzaju spożytej substancji. Podczas większości zatruć wywoływanie wymiotów jest zabronione, ponieważ mogłoby jedynie dodatkowo podrażnić przełyk osoby zatrutej. Aby uniknąć zatrucia środkami dezynfekującymi warto czytać etykiety wszystkich detergentów, których używamy oraz wyznaczyć im stałe miejsce niedostępne dzieciom.
Czytaj dalej