Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > W tych fryzurach nie kładź się spać. Trycholożka zdradza, jakie uczesania zniszczą ci włosy
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 23.07.2024 13:50

W tych fryzurach nie kładź się spać. Trycholożka zdradza, jakie uczesania zniszczą ci włosy

włosy, fryzury do spania
Fot. Shutterstock/ Instagram Trycholog Pola

Kładąc się spać, niektórzy z nas decydują się wiązać włosy, inni rozpuszczać, a jeszcze inni upinać włosy. Paulina Sobkowiak, trycholog, kosmetolog i pielęgniarka, znana w mediach społecznościowych jako Trycholog Pola zdradziła, jakich fryzur absolutnie trzeba unikać do snu, a na jakie można sobie pozwolić.

Nie kładź się spać z mokrymi włosami

Każdy z nas ma inne nawyki dotyczące mycia włosów, czesania ich do snu, suszenia suszarką. Niektórzy, myjąc wieczorem włosy, w ogóle ich nie suszą, co niestety działa na nie negatywnie.

Trycholog Pola, czyli Paulina Sobkowiak radzi w mediach społecznościowych, by zawsze luźno upinać swoje włosy do snu, ale też koniecznie wysuszyć je suszarką i absolutnie nigdy nie kłaść się spać w wilgotnych. Trycholodzy ostrzegają, że kładzenie się spać z mokrymi włosami może prowadzić do kilku problemów zarówno dla skóry głowy, jak i zdrowia naszych włosów. Jednym z głównych problemów jest zwiększone ryzyko infekcji grzybicznych lub drożdżakowych na skórze głowy. Poduszki to również dość znane siedliska grzybów, które mogą powodować poważne infekcje u osób z osłabionym układem odpornościowym, pogarszając objawy astmy.

 

Pacjenci z poznańskiego szpitala zakażeni superbakterią. Zostali odizolowani Jak prawidłowo przechowywać jajka? Ekspertka zwraca uwagę na jeden błąd

Przestań chodzić spać w tych fryzurach

Jakie fryzury według trycholog Pauliny Sobkowiak nie nadają się do spania? Zdaniem lekarki są trzy fryzury, z których kobiety powinny absolutnie zrezygnować, gdy kładą się spać. Pierwsza z nich to wysoki, ciasny kucyk. Kolejna to wysoki, ciasny kok oraz na końcu ciasne warkoczyki.

Jak wyjaśnia Sobkowiak tego typu fryzury mogą powodować łysienie trakcyjne oraz cofanie się linii włosów i trakcji w okolicy upięcia. “Dlatego zawsze podczas snu postaw na luźne upięcia, na przykład luźny warkocz czy niski kok w okolicy potylicy” - wyjaśnia. Trycholożka dodaje też, że poza wymienionymi fryzurami, jak najbardziej dozwolone jest spanie z rozpuszczonymi włosami.

Czym jest łysienie trakcyjne/

Łysienie trakcyjne, o którym wspomniała Paulina Sobkowiak to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Łysieniem trakcyjnym nazywa się utratę włosów spowodowaną czynnikami mechanicznymi - nadmiernym, częstym pociąganiem bądź tarciem.

 Jego bezpośrednią przyczyną jest najczęściej noszenie fryzur, które ciągną skórę głowy oraz cebulki włosów, m.in. ciasnych kucyków, koków, dredów czy warkoczyków. Zdarza się również, że z łysieniem trakcyjnym mierzą się osoby, które śpią z wałkami na włosach, noszą też doczepiane włosy, czy też modelują je na szczotkę. Ten problem dotyczy też wszystkich osób, które regularnie noszą na głowie turbany, chustki, czepki. Łysienie trakcyjne występuje zarówno u dorosłych, ale też u dzieci.

Przebieg choroby jest dwuetapowy. W pierwszym, tym wczesnym, jest ona odwracalna. Jeśli dojdzie do powstania blizn, zmiany są trwałe - wtedy dochodzi do zabliźnienia mieszków włosowych oraz bezpowrotnej ich utraty. Charakterystyczny jest brak jakiegokolwiek nacieku zapalnego w dowolnym momencie przebiegu tego schorzenia.

Czytaj też:

Suplementy nie są nam potrzebne! Lekarz wskazuje tylko jeden wyjątek

Wiosna, lato, jesień, zima. Sprawdź, jakim typem urody jesteś i co ci pasuje

Tak objawia się niedobór selenu. Choruje nie tylko tarczyca