Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Waloryzacja emerytur wcale nie będzie korzystna? Złe wieści dla emerytów
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 29.06.2024 21:30

Waloryzacja emerytur wcale nie będzie korzystna? Złe wieści dla emerytów

Waloryzacja emerytur w 2025 roku nie będzie korzystna?
Fot. Canva

Waloryzacja emerytur odbywa się co roku - w zeszłym roku, czyli w 2023 waloryzacja była rekordowo wysoka. Niestety wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku rekord waloryzacji emerytury nie padnie i będzie ona znacznie niższa.

Waloryzacja emerytury w 2025 r.

W zeszłym roku waloryzacja emerytur była rekordowo wysoka i wynosiła aż 14,8 proc. Jeśli chodzi o 2024 r., to waloryzacja była na poziomie 12,12 proc. Niestety według danych GUS w przyszłym roku może nie być tak wysoka. Zgodnie z wstępnym odczytem inflacja wynosiła w czerwcu 2,6 proc. Jeśli takie dane utrzymają się do końca roku, to waloryzacja w 2025 roku będzie wynosić 4,28 proc. (jak podaje “Super Biznes”), a więc będzie to prawie trzy razy mniej niż w 2024 roku.

 

 

Inflacja a waloryzacja

Dane odnośnie inflacji zbierane i podawane przez GUS są szczególnie istotne dla emerytów.  Od 1 marca bieżącego roku minimalna wynosi 1780,96 złotych brutto. Jeżeli założymy, że przyszłoroczna waloryzacja wyniesie 4,28 proc., to kwota najniższego świadczenia wzrośnie tylko o 76,22 zł i będzie wynosiła 1857,12 zł.

Podwyżka emerytur

Jeśli inflacja utrzyma się na obecnym poziomie, to w przyszłym roku podwyżka emerytur nie będzie wysoka. Jest niemal pewne, że waloryzacja emerytur w 2025 roku nie będzie dwucyfrowa. 

Zobacz także:

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”

Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab

To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu