Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Zalety kawy zbożowej. Napój wraca do łask!
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 21.01.2025 05:48

Zalety kawy zbożowej. Napój wraca do łask!

kawa zbożowa
Fot. Canva/Rutchapong Moolvai

Kawa zbożowa to napój, który powraca do łask, nie tylko ze względu na swoje walory zdrowotne, ale także sentymentalne skojarzenia. Dziś zyskuje na popularności wśród osób poszukujących naturalnych i ekologicznych produktów. To także świetna opcja dla tych, którzy chcą ograniczyć spożycie kawy tradycyjnej, ale nie chcą rezygnować z rytuału jej picia, np. o poranku. 

Szeroki wybór zbóż i doceniany smak

Kawę zbożową wypijano już w XVIII wieku, doceniając jej dostępność i walory smakowe. Nie bez znaczenia były też względy ekonomiczne i szerokie możliwości produkcji: kawę zbożową do dziś przygotowuje się z wielu odmian zbóż, m.in. żyta, jęczmienia i orkiszu, dobrą opinią smakoszy cieszą się również wersje z dodatkiem cykorii czy buraków cukrowych. Dzięki tym wariantom kawa zbożowa wciąż cieszy się uznaniem, szczególnie wśród osób poszukujących zdrowych alternatyw dla klasycznej kawy. Jeśli szukamy zalet kawy zbożowej, warto wspomnieć o jej pozytywnym wpływie na układ nerwowy i właściwości antyoksydacyjne, które wspierają organizm w walce przed negatywnym wpływem wolnych rodników. 

W PRL-u była rarytasem. „Smocza herbata” uwodzi smakiem, zbija cholesterol i wspomaga odchudzanie Te warzywa po ugotowaniu zapychają żyły. Nie jedz w ten sposób

Naturalny probiotyk i cenny błonnik

Choć klasyczna wersja kawy z palonych zbóż ma szerokie grono swoich zwolenników, wersja bezkofeinowa oparta na tradycyjnych zbożach może poszczycić się ciekawym składem, który będzie pozytywnie oddziaływał na organizm.

Kawa zbożowa to skarbnica prozdrowotnych składników odżywczych, zawiera witaminy, związki mineralne, polifenole. Przez wiele osób uważana jest jako zdrowsza wersja kawy kofeinowej, po którą bez obaw mogą sięgać osoby zmagające się z nadciśnieniem, seniorzy, kobiety w ciąży i dzieci. Kawa zbożowa jest też dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mają potrzebę sięgnięcia po kubek „małej czarnej” również w późnych godzinach wieczornych – brak kofeiny sprawi, że bez problemu będą mogli później zasnąć. Nie zaszkodzi również osobom z nadciśnieniem i chorobami układu sercowo-naczyniowego. 

To jednak nie wszystko – kawa zbożowa zawiera naturalne probiotyki i błonnik, dzięki czemu wykazuje działanie wspierające zdrowie układu pokarmowego. Pomaga regulować trawienie, regulując perystaltykę jelit, co powinny docenić osoby zmagające się np. z zaparciami, ale też nadwagą i otyłością. 

Przeciwwskazania: choroba trzewna i gluten

Choć kawa zbożowa ma wiele zalet, osoby z celiakią powinny unikać jej tradycyjnej wersji, ponieważ zawiera gluten, który poważnie może im zaszkodzić – jej spożycie może pogorszyć stan zdrowia osób cierpiących na chorobę trzewną. Dla tych, którzy chcieliby cieszyć się smakiem kawy zbożowej, dostępne są jednak wersje bezglutenowe, które można znaleźć w specjalistycznych sklepach. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny, jej stosowanie powinny również ograniczyć osoby zmagające się z cukrzycą

Zobacz także:

Ta herbata szkodzi jak 100 papierosów. Polacy piją ją na potęgę

Superniebezpieczny superfood. W połączeniu z lekami jest naprawdę groźny

Naukowcy potwierdzają, że ten produkt działa jak tarcza. Chroni jelita i serce