Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Zapalenie krtani – rodzaje choroby i przyczyny
Zapalenie krtani – objawy
Zapalenie krtani – leczenie
Zapalenie krtani – rodzaje choroby i przyczyny
Zapalenie krtani ma różne przyczyny powstawania, które zależne są od rodzaju choroby. Zapalenie krtani może mieć łagodny lub ostry przebieg, prowadzący do niewydolności oddechowej. Choroba dzieli się na następujące rodzaje:
- podgłośniowe zapalenie krtani: podgłośniowe zapalenie krtani to często spotykany rodzaj zapalenia krtani. Czynniki ryzyka zakażenia są skorelowane z warunkami pogodowymi, ponieważ najczęściej zachorowań notuje się w okresie jesienno-zimowym. Przyczyny powstawania choroby to przede wszystkim wirusy grypy, RSV, adenowirusy czy chociażby wirusy paragrypy.
- nadgłośniowe zapalenie krtani: to dość rzadka, ale niezwykle niebezpieczna postać zapalenia krtani. Objawia się natychmiastową niedrożnością dróg oddechowych, co przyczynia się do dużego zagrożenia życia. Infekcja, które wywoływana jest wówczas w organizmie powstaje przez atak bakterii Haemophilus influenzae typu b lub Streptococcus pneumoniae.
Przyczynami i zarazem czynnikami zwiększającymi możliwość zachorowania na zapalenie krtani są między innymi:
- uszkodzenia mechaniczne,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- zanieczyszczenia powietrza lub chemikalia,
- przerost migdałka gardłowego,
- skrzywienie przegrody nosowej,
- przeciążenia głosu,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- częste i przewlekłe infekcje,
- zapalenie zatok.
Zapalenie krtani – objawy
Choroba jaką jest zapalenie krtani na początku ma objawy podobne do przeziębienia. Dopiero z czasem pojawiają się charakterystyczne dla zapalenia krtani objawy, do których należą:
- świszczący oddech,
- suchy, drażniący kaszel,
- chrypka,
- gorączka lub podwyższona temperatura,
- trudności z przełykaniem.
Objawy mogą być nieco inne, jeśli chorujemy na bakteryjne zapalenie krtani. Wówczas choroba, jak w większości bakteryjnych zakażeń, postępuje szybciej, a jej przebieg jest znacznie bardziej gwałtowny niż ma to miejsce w przypadku niebakteryjnego zapalenia krtani. Objawy towarzyszące tego typu zapaleniu to przede wszystkim wysoka gorączka, problemy z mówieniem oraz oddychaniem, co wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza i rozpoczęcia właściwej diagnostyki i leczenia w kierunku bakteryjnego zapalenia krtani.
Zapalenie krtani – leczenie
Zapalenie krtani jest leczone w gabinecie lekarza internisty. Jeśli sytuacja tego wymaga, pacjent kierowany jest także do laryngologa a także na badanie mikrobiologiczne.
Leczenie zapalenia krtani przebiega przede wszystkim z pomocą leczenia farmakologicznego. Najczęstszą przyczyną zapalenia krtani są wirusy, więc lekarz równie często decyduje się na przepisanie właściwych antybiotyków, które pomogą zlikwidować źródło problemu. Leczenie skupi asie także na leczeniu objawowym, aby złagodzić przykre dolegliwości i przynieść ulgę choremu. W tym celu lekarz przepisuje środki farmakologiczne, które zmniejszają ból i gorączkę. Mogą to być zwykłe leki apteczne bez recepty takie jak ibuprom, apap, aspiryna albo specjalistyczne leki przepisane w kierunku leczenia zapalenia krtani
Co więcej, chory, aby przyspieszyć dochodzenie do zdrowia, powinien zaopatrzyć się w tabletki do ssania, roztwory do płukania gardła, aerozol oraz środki inhalacyjne. Domowe sposoby na leczenie zapalenia krtani są bardzo skuteczne i nierzadko to właśnie one przynoszą ulgę choremu. Do takich sposobów zaliczyć można płukanie gardła ziołami rumianku lub szałwii, a także stosowanie naparów do picia z cytryny i miodu. Sprawdzi się także jedzenie czosnku lub imbiru, które mają właściwości odkażające i antybakteryjne.