Złamania kości udowej
Kość udowa człowieka
Kość udowa jest najdłuższą i najcięższą kością ludzkiego szkieletu. Składa się z końca bliższego, końca dalszego oraz trzonu. Jest to jedyna kość górnej części kończyny dolnej. W końcu bliższym kości udowej znajduje się jej głowa, która bierze udział w tworzeniu stawu biodrowego. Bezpośrednio pod głową kości udowej znajduje się jej szyjka. Kość udowa pozwala na utrzymywanie pionowej pozycji ciała oraz pozwala na prawidłowe poruszanie się. Dzięki przenoszeniu masy ciała z miednicy na głowę kości udowej, ciało pozostaje w stabilnej pozycji.
Złamanie szyjki kości udowej
Do złamań szyjki kości udowej dochodzi zazwyczaj u osób starszych, u których kości osłabione są przez osteoporozę. Ze względu na znaczne osłabienie kości, do złamania może dojść nawet przy niegroźnie wyglądającym upadku na biodro. Jest to jeden z częstszych urazów u osób w podeszłym wieku.
Objawami złamania szyjki kości udowej są silny ból w pachwinie i ograniczona ruchomość w stawie biodrowym. Osoba ze złamaną szyjką kości udowej nie będzie w stanie stać na nodze, której dotyczy uraz.
W przypadku złamania szyjki kości udowej konieczne jest jak najszybsze przewiezienie pacjenta na ostry dyżur – jeżeli nie mogą zrobić tego bliscy, uzasadnione jest wezwanie karetki. W szpitalu lekarz zbiera wywiad od pacjenta i bada go, konieczne jest także wykonanie obrazowania RTG w celu potwierdzenia diagnozy.
Złamanie szyjki kości udowej jest urazem wymagającym leczenia operacyjnego. Interwencja chirurgiczna ma na celu stabilizację złamania i umożliwienie pacjentowi poruszania się. Im szybciej operacja zostanie przeprowadzona, tym mniejsze ryzyko powikłań. Leczenie polega na stabilizacji biodra za pomocą śrub lub też wymianie całego stawu biodrowego na endoprotezę (najczęściej w przypadku osób starszych) – o zastosowaniu konkretnej metody leczenia decyduje ortopeda. Po operacji konieczna jest rehabilitacja.
Złamania trzonu kości udowej
Do złamania kości udowej dochodzi, gdy przyłożona zostanie do niej bardzo duża siła, a więc najczęściej w wyniku wypadków komunikacyjnych lub upadków z dużych wysokości, dlatego najczęściej towarzyszą im inne urazy. Objawami złamania trzonu kości udowej są: bardzo silny ból, obrzęk, deformacja nogi oraz jej skrócenie.
Jeżeli złamanie jest otwarte, konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna, natomiast jeśli podczas złamania nie doszło do przerwania powłok skórnych, z leczeniem czeka się, do momentu, w którym inne występujące urazy zostaną zaopatrzone. W zależności od tego, czy złamanie jest wieloodłamowe czy też nie, konieczna może być otwarta repozycja kości lub wystarczyć może wystabilizowanie jej z użyciem gwoździa śródszpikowego. O zastosowaniu konkretnej metody leczenia decyduje ortopeda.
Po operacji konieczna jest wielomiesięczna rehabilitacja przywracająca siłę mięśniową, pierwotną wytrzymałość kości oraz zdolność chodzenia. Rehabilitacja pozwala też na uniknięcie sztywności i przykurczów oraz zapobiega powstawaniu stawu rzekomego.
Powikłania po złamaniach kości udowej
Złamanie kości udowej jest poważnym urazem, który może prowadzić nawet do śmierci (ok. 20% pacjentów przy złamaniach szyjki kości udowej). Powikłania po złamaniu mogą istotnie wpływać na pogorszenie jakości życia. W przypadku złamań szyjki kości udowej do powikłań zaliczają się: brak zrostu kostnego, uszkodzenie naczyń krwionośnych, martwica głowy kości udowej, zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego czy przykurcze mięśniowe i ograniczenie ruchomości w stawie. Z kolei w przypadku złamań trzonu kości udowej istnieje ryzyko uszkodzenia nerwu kulszowego przez odłamy kości – jego uszkodzenie prowadzi do opadania stopy i niedowładu mięśni zginaczy. Kolejnym powikłaniem złamania trzonu kości udowej jest wstrząs, do którego może dojść w wyniku utraty dużej ilości krwi. Tak jak w przypadku złamań szyjki, także przy złamaniach trzonu kości udowej może dochodzić do przykurczy i powstawania stawów rzekomych – tym powikłaniom zapobiega rehabilitacja.
undefinedundefined